Tentoonstellingen Historisch Leeuwarden in 3D In september 2013 gaat in het Historisch Centrum Leeuwarden (HCL) de tentoon stelling 'Leeuwarden in de Gouden Eeuw' van start. Een bijzondere expositie met voorwerpen en archiefstukken over de Friese hoofdstad tussen 1600 en 1700. Blikvanger wordt een animatie, een 3D-model van Leeuwarden in de zeven tiende eeuw, geprojecteerd op een metersgroot scherm. Als in Google Street View maken tentoonstellingsbezoekers een spectaculaire tocht door de stad zoals die er toen uitzag. Ze lopen over straten, langs gebouwen en grachten, passeren pronkpaal en schavot, gaan naar de markt en de kerk, kortom beleven Leeuwarden van vier eeuwen geleden. Als basis voor dit 3D-model dient de beroemde vogelvluchtkaart van Johannes Sems die een compleet, gedetailleerd en realistisch beeld geeft van de stad in de vroege zeventiende eeuw. De 3D-presen- tatie verschijnt op dvd en zal verkrijgbaar zijn bij het HCL en in de boekhandel. Booming Amsterdam De Amsterdamse grachtengordel bestaat in 2013 400 jaar. Met zijn 14 kilometer gracht en 80 bruggen is het een steden bouwkundig meesterwerk. In 1613 besloot het stadsbestuur de grachten aan te leggen. Amsterdam werd vijf keer groter. Nu is de grachtengordel Unesco werelderfgoed. Het Stadsarchief Amsterdam toont voor het eerst de prachtige kaarten en archiefstukken die het verhaal vertellen achter deze monumentale stadsuitbreiding. Uniek zijn de originele ontwerpkaarten van de uitbreidingsplannen die destijds bij de stadsbestuurders op tafel lagen. Ook is het perkamenten octrooi van de Staten van Holland te zien waarmee Amsterdam toestemming kreeg voor de vergroting. De tentoonstelling opent met een spec taculaire groeikaart in de centrale hal van gebouw De Bazel. Vervolgens wordt met de ondertrouwregisters van het Stads archief duidelijk dat de nieuwe Amster dammers zelfs uit Angola, Brazilië en New York naar Amsterdam kwamen. De stad barstte uit zijn voegen. Daardoor werd de stadsuitbreiding van de grachten gordel nodig. Te zien zijn de originele manuscriptkaarten, de kaarten die de uitbreidingsplannen weergeven en waar de stadsbestuurders zich destijds over bogen. Tot slot tonen fraaie prenten en architectuurtekeningen de huizen waarin de rijke Amsterdamse burgers aan de grachten woonden. Oranje en religie Paleis Het Loo organiseert van 26 april t/m 1 september 2013 de tentoonstelling 'Oranje en religie', over de band tussen het Huis Oranje-Nassau en verschillende geloofsovertuigingen. Kostbare bijbels en persoonlijke gezangboeken uit koninklijk bezit illustreren welke rol het geloof speelde in het dagelijks leven van de Oranjes. De expositie wordt georganiseerd in samenwerking met de Stichting 1001 vrouwen nummer 2 2013 31 Pieter Anton Maurits Erik van Vollenhoven, zoon van prins Pieter-Christiaan en prinses Anita, is gedoopt in de kapei van Paleis Het Loo door dominee Roos. De peetouders (v.l.n.r.) prins Maurits, Pieter van Vollenhoven, Anouk van Doorn en Sandra Chollet staan met de aanwezige neefjes en nichtjes rond de doopbekken, terwijl prins Pieter-Christiaan zijn zoon ten doop houdt (foto Frank van Beek). September 2013 Info: www.historischcentrumleeuwarden.nl Tot en met 26 mei 2013 Locatie: Stadsarchief Amsterdam Info: www. boomingamsterdam2013.nl 26 april tot en met 1 september 2013 Refo500 en enkele Duitse instellingen. Locatie: Paleis Het Loo Info: www.paleishetloo.nl Tot en met 20 mei 2013 De verhalen van bijzondere, beroemde, beruchte maar ook onbekend gebleven vrouwen komen weer tot leven in de tentoonstelling '1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis'. De tentoon stelling is van 15 februari t/m 20 mei 2013 te zien bij de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam. Uitgangspunt is het gelijknamige boek van historica Els Kloek. Kunstenaressen, dievegges, nonnen, vorstinnen, martelaressen, weldoensters, gifmengsters, savantes, avonturiersters en andere opmerkelijke vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis: ooit waren ze beroemd of berucht, nu zijn ze vaak vergeten. Ten onrechte, want hun levens verhalen werpen nieuw licht op het verleden. Onder hoofdredactie van Els Kloek beschreven ruim 300 deskundigen in overzichtelijke artikelen de levens van spraakmakende vrouwen uit de geschiedenis van Nederland, van de vroegste tijden (ca. 300 na Christus) tot nu. Het boek wordt tijdens de opening van de tentoonstelling gepresenteerd. Locatie: Bijzondere Collecties, Universiteit van Amsterdam Info: www.bijzonderecollecties.uva.nl

Archievenblad | 2013 | | pagina 31