Archivarissendynastie In de eerste afdeling beschrijft Grebe in ruim 200 pagina's de ontstaans geschiedenis van het archief en besteedt daarbij uitgebreid aandacht aan de langdurige en moeizame bouw geschiedenis om de burcht, die in de eerste decennia ook nog in gebruik was als gevangenis, geschikt te maken voor het bewaren van archieven. Uiteindelijk is het Diego de Ayala, de archivaris die van 1561 tot aan zijn dood in 1594 de scepter over het archief in Simancas zwaaide en als de eerste telg van een heuse archivarissendynastie aangemerkt kan worden, die Filips II wist te bewegen om het hele complex voor het beheer van de archieven te reserveren en de gevangenis - die al die tijd voor de nodige stress had gezorgd vanwege het verhoogde risico op brand - op te doeken. Hoe typeert Grebe nu het archief van Simancas? Voor Karel V was het eigenlijk niet veel meer dan een veilige plaats om waardevolle Koninklijke documenten ('die Haus- macht') op te slaan. Karel V stond wat dat betreft nog in een middeleeuwse traditie en de toren van de burcht van 'Kaart van de oostkust van Noord-Amerika', 1611, Simancas (Archivo General de Simancas, Estado, Leg. 2588, fo. 22). Simancas werden toegepast; het archief als machtsfactor voor het bestuur; en tot slot de symboolfuncties van het archief. Het gaat er Grebe vooral om uit te vinden of het archief van Simancas van invloed is geweest op de machts verhoudingen binnen Spanje en welke gevolgen het bijeenbrengen van kennis had op de uitoefening van de macht. In hoeverre was de uitbouw van het archief in Simancas onderdeel van een strategie om de macht van de Habsburgse monarchie te stabiliseren en te verze keren? Welke administratieve tech nieken had de monarchie ter beschikking om de archieven te ordenen en daar mee op effectieve wijze te gebruiken? Hoe werd het archief in de praktijk gebruikt? In hoeverre droeg het archief bij aan de identiteitsvorming in de 16e eeuw? nummer 2 2013 25

Archievenblad | 2013 | | pagina 25