Uitgelezen Simancas Vroegmoderne tijd Postmoderne discours Marc-André Grebe, Akten, Archive, Absolutismus? Das Kronarchiv von Simancas im Herrschaftsgefüge der spanischen Habsburger (1540-1598) Vervuert Verlagsges (Frankfurt am Main, 2012), ISBN 9783865276377, 755 pp., 96,00. Charles Jeurgens In 1559 keerde Filips II de Nederlanden definitief de rug toe om zijn rijk voortaan vanuit Spanje te besturen. Die verhuizing kwam de Rey Papelero, de bijnaam die hij nog tijdens zijn leven van zijn onderdanen kreeg, duur te staan. Een van de schepen, volgeladen met persoonlijke documenten, zonk op weg naar Spanje en deze gebeurtenis zou best eens van grote invloed geweest kunnen zijn op de archiefpolitiek van de vorst. Althans, zo denkt de Duitse histo ricus Marc-André Grebe die afgelopen jaar een boek van maar liefst 755 pagina's publiceerde over het koninklijk archief in Simancas (Valladolid). In het Archievenblad van juli 2007 deed Agnes Jonker op bevlogen wijze verslag van het bezoek dat zij aan het archief in het Spaanse Simancas had gebracht. In haar bijdrage sprak ze het vermoeden uit dat het archief niet alleen een goudmijn voor historici maar ook voor archivarissen was. Gehuisvest in de burcht die in 1540 door Karel V als bewaarplaats voor de koninklijke archieven in gebruik werd genomen, vormde het eeuwenlang de 'zetel van het geheugen' van en voor de achter eenvolgende Spaanse koningen. Door deze lange ononderbroken geschiedenis biedt het archief van Simancas een uitgelezen kans om de geschiedenis van het archiefbeheer te bestuderen. Toch is het niet een archiefwetenschapper maar een historicus die zijn tanden in de administratieve geschiedenis van het archief van Simancas heeft gezet. Vorig jaar verscheen de vuistdikke handels editie van het proefschrift van Marc- André Grebe over de eerste 58 jaar van het archief van Simancas onder de titel Akten, Archive, Absolutismus? Das Kronarchiv im Herrschaftsgefüge der spanischen Habsburger (1540-1598). Grebe promoveerde in 2010 op dit proefschrift aan de Universiteit van Bielefeld waar tussen 2005 en 2010 in totaal 17 promovendi werkten aan het onderzoeksprogramma 'Archiv - Macht - Wissen. Organisieren, Kontrollieren, Zerstören von Wissenschaftsbestanden von der Antike bis zur Gegenwart'. Het archief van Simancas wordt gezien als het eerste vroegmoderne staats archief in Europa. In 1520 en 1521 werd de nog jonge en onervaren Karel V geconfronteerd met een grootschalig verzet van belangrijke steden in Castilië tegen een aantal onpopulaire belasting maatregelen. Het verzet nam uiteindelijk de vorm aan van een opstand waarbij ook de legitimiteit van het koninklijk bestuur onder vuur kwam te liggen. Tal van documenten die de macht van de Kroon legitimeerden werden tijdens gewelddadigheden vernietigd en deze traumatische ervaring wordt als een van de belangrijkste reden gezien voor de oprichting van het beveiligde archief in Simancas. Waarom het vervolgens toch nog 20 jaar duurde alvorens Karel V door een koninklijk bevel de toren van de burcht van Simancas aanwees als veilige bewaarplaats voor de archieven, doet in dat licht wat vreemd aan. Grebe geeft er ook geen verklaring voor. De reden waarom Simancas (toentertijd een dorp van minder dan 500 inwoners) werd uitgekozen had vooral te maken met de nabijheid van de Chancilleria Real, de rechtbank in Valladolid die lange tijd verantwoordelijk was voor alle processen die in hoger beroep in Castilië werden gevoerd. Het was een van de weinige staatsinstellingen die niet met de rondreizende heerser meetrokken. Het archief van deze instelling kan als de eigenlijke voorloper van het archief in Simancas gezien worden. Valladolid fungeerde geruime tijd als de hoofdstad van Castilië. Het was de stad waar het ambulante hof vaak verbleef tot Filips II in 1561 Madrid tot de officiële hoofdstad maakte. Het had misschien voor de hand gelegen om met de verhuizing van het hof naar Madrid ook de archieven in Simancas te verplaatsen. Daar was inderdaad enige tijd sprake van, tot Filips II in de jaren tachtig van de 16e eeuw de discussie ten gunste van Simancas beëindigde. Grebe speculeert zelfs even over de vraag of het gunstige droge klimaat van Simancas voor het behoud van papier nog een rol zou kunnen hebben gespeeld bij de afwegingen. De vragen die Grebe in zijn boek aan de orde stelt, zijn voor een belangrijk deel ingegeven door het postmoderne discours over het archief als instrument van de macht. Dat vraagt zich in de eerste plaats af hoe het 16e-eeuwse concept van archief er eigenlijk heeft uitgezien, om vervolgens in een aantal deelthema's naar specifieke aspecten van de functies van het archief te kijken. Hij heeft zijn boek op die manier ook gestructureerd: in vijf grote afdelingen behandelt hij achtereenvolgens de geschiedenis van de institutionalisering van het archief in Simancas; de betekenis van het archief voor het Habsburgse 'kennismanagement'; de ordenings systemen en archiefconcepten die in 24 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 24