Verpakking Aart Vos Column Je zag de afgelopen maanden gemiddeld één maal per week een veelal Hollandse ('daar gebeurt het', vertrouwde Maarten Prak me toe) archivaris of historicus op de buis. Dat danken we aan de televisieserie De Gouden Eeuw, een co-productie van NTR en VPRO. De archieven die we zagen, verkeren in blakende welstand. Als de tv langskomt dan ziet het er allemaal zo gelikt uit. Schitterende oorkonden, missiven en registers. Dat de archivaris van het Deense Nationaal Archief een exemplaar uit de reeks 'Sonttolregisters' zonder handschoentjes aanpakte en Hans Goedkoop het allemaal wel best vond, viel me tegen. De collega's zelf daarentegen, vielen me echt mee. Van sommigen dacht ik: je moet je haar eens wassen, of je nagels knippen, maar over het algemeen had de kijker niet te klagen. Allemaal gelul natuurlijk. Ook van die mooie gave registers en charters uit De Gouden Eeuw. Dagblad Trouw toonde op de drempel van het nieuwe jaar heel andere archieven. De krant ging ervoor naar Jakarta (had niet gehoeven: ik weet ze veel dichterbij te vinden). De directeur van ons Nationaal Archief was niet onder de indruk van de schimmel, inktvraat en vuistdikke gaten in de VOC-registers. Het papier of wat ervan restte, was immers al in blauwgrijs en zuurvrij papier gewikkeld. Denk erom collega-saaierikken: ook hier gaat het om de verpakking! maar. Wat las ik in het eerste nummer van jaargang 1 van De Nieuwe Kroniek 'Met alle respect voor andere directeuren van archieven en instellingen in die sfeer, mw. N.N., is niet het prototype van dat beroep. Een knappe, elegante vrouw, goedlachs, zeg maar uitgesproken vrolijk, en wel bespraakt.' (Ik zeg lekker niet waar ze werkt, hoewel ze weinig kans maakt om op tv te komen: het is buiten de Randstad.) Daar kan toch niemand tegenop! Hier worden zowaar alle eigenschappen opgesomd die ik moet ontberen. Ik ben niet alleen nurks en lelijk. Ik hakkel en stotter en ben 'zo saai en pedant als een gepensioneerde archivaris' (Simon Vestdijk - kent u 'm nog?). En mijn vrouw kan me nog meer vertellen. Ten slotte nog dit: zouden historici ons clubblad ook lezen? Hoe het elders in het land is gesteld weet ik niet, maar in de studiezaal van de Utrechtse Universiteitsbibliotheek - tegenover het departement Geschiedenis aan de Drift - doen ze er niet aan. Ik kon gelukkig wel het laatste nummer inzien van Archivio Glottologico Italiano, evenals dat van Ad Parnassum; a journal of 18th and 19th century instrumental music en niet te vergeten It Beaken: Tydskrift fan de Fryske Akademy (heerlijk voor de laatste 3 studenten Fries). Aart Vos managing director chief executive, Genootschap van Onbezoldigde Ampikkelateurs (u kunt lid worden van dit exclusieve genootschap!). Dat uiterlijk en voorkomen voor een archivaris heel belangrijk zijn, van duidelijk groter gewicht dan een vermelding in Het Blauwe Boekje - hoe betreurenswaardig - blijkt wel uit een periodiek dat ik op een tijdschriftenplank in een studiezaal aantrof. Zijn wij, collega's, behalve die ene dan, zo lelijk? Ik schrok me een aap, maar thuisgekomen deelde mijn betere helft mij mee dat ik, hoewel kalend en nijlpaardachtige trekken vertonend, toch nog meeviel. Gelukkig Tekening: Peter Vlot. nummer 2 2013 23

Archievenblad | 2013 | | pagina 23