In memoriam Gustaaf van der Feijst Op zaterdag 15 december 2012 overleed, op 86-jarige leeftijd, Gu staaf van der Feijst, gemeentearchivaris van Schiedam van 1964 tot 1987. Een portret van een bevlogen historicus die zijn sporen heeft nagelaten, zowel binnen als buiten de archiefwereld. Van der Feijst werd geboren in Delft op 31 maart 1926. Hij behaalde in 1943 zijn MULO-diploma, werkte tot 1946 als administrateur bij Calvé in Delft en deed tegelijkertijd de gymnasiumopleiding, waarvan hij in 1948 het Staatsexamen-A aflegde. Hierna liet hij zich inschrijven bij de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Leiden, maar hij zag uiteindelijk af van de predikantenoplei ding. In het studiejaar 1958-1959 volgde hij de opleiding aan de Archiefschool te Den Haag, en in 1961 legde hij het examen Wetenschappelijk Archiefambte naar der eerste klasse af. Zijn archief- stage was bij het gemeentearchief van Delft. Vanaf juni 1961 was hij als charter meester verbonden aan het rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem. Nadat de toenmalige gemeentearchivaris Pieter Kuijer in verband met zijn benoeming in Den Bosch van Schiedam afscheid had genomen, volgde Van der Feijst hem per 1 december 1964 op als zevende gemeentearchivaris sinds 1897. Bij zijn indiensttreding was het gemeente archief gevestigd aan het Oude Kerkhof. Dit gebouw, ooit dienst gedaan als bank van lening en als gymnasium, was in 1898 door de gemeenteraad aangewe zen voor de voorlopige bewaring van het oud archief. Toen Van der Feijst kwam, was een nieuw gebouw nog steeds niet aangewezen. Het bestaande gebouw voldeed volstrekt niet aan de vereisten: de studiezaal kon niet meer dan zes mensen bergen en het depot was vol. De nieuwe huisvesting van het archief werd jaren getraineerd door de plannen voor de bouw van een nieuw stadhuis, waarin ook het archief zou worden gehuisvest. Uiteindelijk werd het archief niet in het nieuwe stadhuis ondergebracht, maar in het oude gebouw van de Dienst Gemeentewerken (1976). Voor het eerst waren alle archieven in één gebouw samen, maar klimaatinstal laties ontbraken en daglicht kon gewoon in de depots toetreden. Lokale geschiedenis encyclopedisch karakter; het is droog, nogal moeilijk te lezen, het lijkt een wetenschappelijke dissertatie en het is volstrekt niet populair. Ik zal het zelf dan ook niet nóg een keer lezen.' Tot op de dag van vandaag is dit boek hét standaardwerk over Schiedam. Weemoed Van der Feijst was ook secretaris van de commissie voor het Stedelijk Museum en verschillende malen waarnemend directeur. Met moderne kunst had hij weinig affectie. Berucht is zijn uitspraak over het door de directeur voor aankoop voorgestelde werk van de kunstenaar Johan van den Berg getiteld 'Bruin over bruin over bruin, een abstract-expressio- nistisch object'. Van der Feijsts com mentaar: 'Kunnen we er niet op tafeltennissen?' Daarnaast was Van der Feijst ook in het kerkelijk leven actief. In zijn hoedanig heid van secretaris van het college van kerkvoogden heeft hij zich bijzonder ingezet voor de restauratie van de Grote- of Sint-Janskerk. Van der Feijst ging in 1987, 61 jaar oud, met de VUT, ter gelegenheid waarvan hij benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een man van grote innerlijke en uiter lijke beschaving heeft deze wereld verlaten. Daarbij past weemoed. JefJansen I 'Een man van grote innerlijke en uiterlijke beschaving' (foto Wim Schultz; coll. Gemeente archief Schiedam). Van der Feijst was een gemeentearchi varis die zich niet zozeer bezighield met het management of het toegankelijk maken van archieven, ook al wordt zijn regestenlijst van de Schiedamse charters nog geregeld geraadpleegd. Hij besteed de zijn tijd vooral aan de lokale geschiedbeoefening. Hij schreef een serie artikelen over archiefvondsten in het mededelingenblad voor de ambtenaren van de gemeente Schiedam, en bladen als De Schiedamse Gemeen schap. Het bekendst werd Van der Feijst natuurlijk door zijn Geschiedenis van Schiedam. Dit boek verscheen ter gelegenheid van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad in 1975. Het was het eerste en tot nu toe enige werk over de geschiedenis van de stad tot 1795 dat volledig op historische bronnen is gebaseerd. In de pers zei hij hierover met het voor hem zo typerende under statement: 'Het boek heeft een Jef Jansen senior medewerker Gemeentearchief Schiedam. 22 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 22