Archiefopleiding UvA wordt erfgoedopleiding Universiteit vak Amsterdam De studenten die aan de UvA in de Archiefwetenschap afstuderen, krijgen sinds kort niet meer een masterdiploma in de Archiefwetenschap maar een masterdiploma Cultureel Erfgoed, in het bijzonder op het gebied van de Archiefwetenschap. De master Archiefwetenschap verdwijnt als zelfstandige opleiding: het wordt een leerroute binnen een geïntegreerde master Cultureel Erfgoed. Geen eenduidig profiel De Archiefwetenschap kwam in 1997 als een informatiewetenschap de Faculteit der Geesteswetenschappen van de UvA binnen, waar ze werd ondergebracht in één programma met Boek-, Bibliotheek- en Informatiewetenschap. Na een paar herstructureringen kwamen daar drie opleidingen uit voort: de bachelor Documentaire informatiewetenschap (die ook over archief ging) en de masters Documentaire informatiewetenschap en Archiefwetenschap. Een paar jaar geleden werd van Documentaire informatiewetenschap Culturele Tweede masterstudie Het aantal masterstudenten is teruggelopen van vijftien naar vijf. Theo Thomassen I Verbreding en integratie zijn belangrijke doelstellingen, niet alleen bij Media studies of Geesteswetenschappen in Amsterdam, maar bij alle Nederlandse universiteiten. Universiteiten moeten met elkaar concurreren om zoveel mogelijk studenten binnen te halen en dat heeft tot een wildgroei aan opleidingen geleid. Dat is kostbaar en inefficiënt, maakt de studiekeuze ingewikkeld, bevordert uitval en drukt de studierendementen. Onder invloed van de politiek hebben de universiteiten hun opleidingen in 2012 geclusterd in zogenaamde 'brede labels' waardoor de opleidingen nu dus breder zijn, bij elke universiteit dezelfde naam hebben en beter herkenbaar zijn. Een van die labels is het label 'Cultureel erfgoed', waar Archiefwetenschap en Culturele informatie wetenschap onder gerangschikt zijn. Archiefwetenschap is nu een van de programma's binnen de opleiding Cultureel erfgoed. informatiewetenschap gemaakt, om de opleiding een duidelijker geestesweten schappelijk gezicht te geven en daarmee het onderscheid met andere informatie disciplines beter tot uitdrukking te laten komen. Die herprofileringen hebben Culturele informatiewetenschap en Archiefweten schap niet een eenduidig geïntegreerd profiel gegeven dat zich onderscheidt van de profielen van andere informatie opleidingen. Dat Archiefwetenschap aan de UvA een specialisatie binnen de Informatiewetenschappen is, en dat de bachelor Culturele informatiewetenschap ook voor de master Archiefwetenschap voorsorteert, wil maar niet doordringen onder potentiële studenten, docenten aan de universiteit en archivarissen. De doorstroming van CIW naar Archief wetenschap is eerder uitzondering dan regel; de archiefopleiding wordt algemeen aangemerkt als een opleiding van anderhalf in plaats van vierenhalf jaar. Een goede profilering is de laatste jaren nog belangrijker geworden, doordat de vorige regering het volgen van een tweede masterstudie financieel onaan trekkelijk en voor velen onmogelijk heeft gemaakt: een jaar Archiefweten schap studeren kost masterstapelaars niet langer 1700,- maar 10.500,-. Als gevolg hiervan hebben de meeste studenten na het voorbereidende schakeljaar afgezien van het volgen van de masteropleiding. Het aantal master- studenten is teruggelopen van vijftien naar vijf. Dat is te weinig om in de behoefte te voorzien en bedreigt op termijn het voortbestaan van de masteropleiding. Een ander profiel zou uitkomst kunnen bieden. Binnenkort wordt met de ontwikkeling van dat nieuwe profiel een begin gemaakt. De faculteit heeft een com missie ingesteld die het programma voor een geïntegreerde masteropleiding moet gaan ontwerpen. Men wil op zijn minst een (kwalificerende) minor Erfgoed van 30 EC (een half studiejaar) in het leven roepen, en een gemeen schappelijk 'labelvak' in alle master- programma's van 6 (of 12) EC. Ook moet meer samenhang in het erfgoedonder- zoek worden gebracht. Het herverkavelde en geherprofileerde onderwijs en onderzoek zou een plaats moeten krijgen in een Amsterdams centrum voor erfgoedstudies, waarin ook de VU en andere Amsterdamse onderwijsinstel lingen zouden kunnen participeren. Bij dit herprofileringsproject zijn minstens zeven masterprogramma's van de UvA 20 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 20