Voor vernietiging vatbaar? Kansen en bedreigingen voor particuliere archieven In 2007 werd door de Commissie Waardering en Selectie het rapport Gewaardeerd verleden. Bouwstenen voor een nieuwe waarderingsmethodiek voor archieven gepubliceerd. Vijf jaar na dato was het moment daar om te bespreken wat er met de ideeën en voorstellen uit dit rapport is gedaan. Dat gebeurde tijdens de najaarsbijeenkomst van het Platform Particuliere Archieven (PPA) op 15 november 2012.1 Risicoperspectief Geen middelen maar beleid Volgens Max Beekhuis zouden particuliere archieven met name door categoriale instellingen moeten worden verworven, omdat er van deze instellingen genoeg zijn. Dit leidde tot protest uit de zaal. Juist op deze instellingen wordt door de centrale overheid ingrijpend bezuinigd; alle vier muziekinstituten worden bijvoor beeld gesaneerd. Beekhuis poneerde in het verlengde hiervan de stelling dat waardering, selectie en acquisitie niet bepaald moeten worden door middelen, maar op grond van beleid. Kwestie van kiezen Ingrijpend Noten 2 Deze scriptie is te raadplegen op: www.kvan.nl/files/SNAAI/Een_ kwestie_van_kiezen.pdf. Theo Vermeer expert informatie beheer, Stadsarchief Rotterdam. Theo Vermeer I De bijeenkomst werd belegd bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, onder het motto 'Voor vernietiging vatbaar?'. Achtereenvolgens spraken Charles Jeurgens (de toenmalige voorzitter van de commissie), Max Beekhuis (directeur Doxis), Caroline de Hart (streekarchief Land van Heusden en Altena) en Jaap Kloosterman (interim directeur Verzamelingen van het IISG). Charles Jeurgens legde met name uit hoe belangrijk waardering en selectie van 'digital born' informatie is, juist omdat in een digitale omgeving vooraf bekend moet zijn wat bewaard wordt en waarom. De methodiek van waardering (waarbij trends, hotspots en dominante actoren worden onderkend) is nodig om een antwoord op het 'waarom' te formuleren. Dit geldt zowel voor overheids- als parti culiere instellingen. Het rapport Gewaar deerd verleden stelt een integrale aanpak voor, maar bij het Nationaal Archief heeft men - mede gelet op de achterstanden in bewerking van overheidsarchieven - daar uiteindelijk niet voor gekozen. De integrale doelstelling, zoals het rapport voorstelt, is dus op de achtergrond geraakt. Jeurgens toonde zich hier teleurgesteld over. Verder heeft hij cynisme en een geringe bijdrage van het veld van particuliere archiefvormers ontmoet. Gelukkig kon hij wel vaststellen dat lokaal en regionaal het rapport wel een discussie heeft losge maakt. In de kern gaat het bij selectie om het maken van keuzes die bepalen wat wel in aanmerking komt voor verwerving, maar ook wat niet. 'Bepaal', zo zei hij, 'wat je echt wilt hebben'. Zó krijgt waar dering en selectie vorm vanuit risico perspectief, waarin zeker de beperkte middelen moeten worden meegenomen. Caroline de Hart deed verslag van haar onderzoek Een kwestie van kiezen. Acquisitieplannen en -profielen in het Nederlandse archiefwezen (2012).2 Het onderzoekstraject werd bemoeilijkt door het feit dat niet alle archiefinstellingen adequaat reageerden op haar enquête. Sommige kleinere archiefinstellingen hebben zelfs geen acquisitieprofiel. Ze plaatste de oproep dat alle archiefinstel lingen een acquisitieprofiel op moeten stellen, omdat haar onderzoek heeft aan getoond dat het werken aan de hand van een acquisitieprofiel een meer evenwich tige collectie-opbouw ten gevolge heeft. Jaap Kloosterman putte uit zijn jarenlange ervaring bij het IISG. Naar zijn mening stellen alle archiefinstellingen, behoudens de categoriale, te hoge eisen aan particuliere archiefvormers waardoor de archiefvormers zich geremd voelen in de overdracht van hun archief aan een archief instelling. Het gaat erom, zo poneerde hij, dat het behoud van het archief prevaleert boven de staat waarin het door de archiefvormer wordt overgedragen. De categoriale instellingen hanteren al jaren een waarderingsmethodiek zoals voorgesteld in Gewaardeerd verleden. Tussen de lezingen door en daarna was er gelegenheid tot discussie. Deze verliep soms rommelig en zelfs op het randje van het emotionele. Tijdens een dergelijke bijeenkomst wordt terdege merkbaar hoe ingrijpend de bezuinigingen zijn. Wat nodig is, is creatief investeren in een krappe tijd, durf tonen en keuzes maken. 1 Meer informatie over het Platform Particuliere Archieven kunt u vinden op de website van het Katholiek Documentatie Centrum: www.ru.nl/kdc/ ppa/platform. nummer 2 2013 19

Archievenblad | 2013 | | pagina 19