In acti voor een Keuls handschrift Vorig jaar bezocht ik in Keulen een tentoonstelling over het in 2009 ingestorte stadsarchief. Net als in 2009 werd ik getroffen door de ernst en omvang van de ramp. Ik ontdekte dat het mogelijk was een archiefstuk te adopteren, zodat het gerestaureerd en gedigitaliseerd kan worden. Met mijn bureau, Kerkelijke Archieven, heb ik nu een beschadigd laatmiddeleeuws handschrift met verhandelingen van voornamelijk Bernardus van Clairvaux onder mijn hoede genomen. De restauratiekosten worden geschat op 5000 euro. Ik hoop dit bedrag met hulp van mijn relaties in de archief- en kerkelijke wereld bijeen te kunnen brengen. Het handschrift Het geadopteerde handschrift werd rond 1500 samengesteld. De oudste delen ontstonden rond 1400. Het betreft werken van Bernardus van Clairvaux, maar ook van Willem van Saint-Thierry en Augustinus. In het handschrift staat het eigendoms merk van het klooster Marienbrink (van de Zusters van het Gemene Leven) te Coesfeld. Het handschrift is door de instorting van het archief beschadigd geraakt. In de houten platten zitten breuken. De bandbekleding is vuil en op veel plaatsen kapot. Een deel van de bladen is verbogen. Het restauratieplan voorziet onder andere in het reinigen van de boekband en het boekblok, het stabi liseren van de platten, en in het repareren van de scheuren in de bandbekleding. Positieve reacties De actie slaat aan. In ruim drie maanden heb ik meer dan 1500 euro ingezameld. Het meeste geld kreeg ik van kloosters, maar ook uit de archiefwereld ontving ik donaties. Minstens zo blij als met het geld ben ik met de positieve reacties van organisaties als Blue Shield en BRAIN. Steunbetuigingen ontving ik ook uit de academische wereld. Ik noem: Frits van Oostrom (UU), Babette Hellemans (RUG), Patty Bange (RUN), Paul Verdeyen s.j. (Ruusbroecgenootschap, Universiteit van Antwerpen) en Geert Sanders (University of Oxford). Paul Verdeyen blijkt het handschrift goed te kennen. Hij vermeldt het in het befaamde Corpus Christianorum. Helpen Wilt u ook helpen? U kunt een donatie doen via www.kerkelijkearchieven.nl of door een bedrag over te maken naar rekeningnummer 6199661 t.n.v. Kerkelijke Archieven te Engwierum. U kunt de actie ook steunen door een reactie te plaatsen op kerkelijkearchieven.nl (bij 'Doe mee'). Voor de hulpactie heb ik ruim een jaar uitgetrokken. Op 31 december 2013 hoop ik 5000 euro vergaard te hebben. Om dit voor elkaar te krijgen, ga ik in de loop van het jaar allerlei activiteiten ontplooien. Op 19 april 2013 ga ik met de Commissie Buitenland van de KVAN mee naar Keulen. 10 en 11 juni 2013 bezoek ik de KVAN- dagen in Amsterdam. Desgewenst geef ik u die dagen graag nadere informatie over de ramp en over de hulpactie. Excursie Op 19 april 2013 organiseert de Commissie Buitenland van de KVAN een studiedag naar het stadsarchief van Keulen. Een unieke kans om te leren over conservering en restauratie in de (nood)praktijk. Vertrek is rond 09.00 uur in Arnhem; terugkomst rond 22.30 aldaar. Aanmelden kan via bureau@kvan.nl, waarna alle details zo snel mogelijk bekend worden gemaakt. Voor wie het niet (meer) weet: het Historisches Archiv bewaarde 35 kilometer archief. Daaronder waren 65.000 oorkonden (de oudste dateert uit 922) en 2000 handschriften. Al dat materiaal stortte op 3 maart 2009 in een groot gat. De ramp zou verband houden met de aanleg van een metrolijn. Er lopen nog rechtszaken over de kwestie. De bergings operatie, waarbij ook hulp vanuit Neder land werd geboden (cf. Archievenblad, september 2009), eindigde op 8 augustus 2011. 95% van het materiaal was toen geborgen. Daarna werd begonnen met de ordening. De derde fase is de restauratie en de digitalisering van de archiefstukken. Laatmiddeleeuws handschrift met verhandelingen van Bernardus van Clairvaux, geadopteerd door Kerkelijke Archieven (foto Stadt Köln, Historisches Archiv, Monika Woywod). Ruerd de Vries I Archieven. I archivaris bij Kerkelijke Treurige aanblik van het ingestorte Keulse stadsarchief (foto AP/Reporters). 18 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 18