Programmabureau en uitvoering programma De toenmalige staatssecretaris van OCW heeft de algemene rijksarchivaris belast met de uitvoering van de Innovatieagen da van 2013 tot en met 2016. Daarom is het Programmabureau ondergebracht bij het Nationaal Archief. Het Programmabureau heeft de opdracht om - uitgaande van de Innovatieagenda - het programmaplan 2013-2016 en jaarlijkse uitvoeringsplannen op te stellen, dit in overleg met convenantpart ners en uitvoeringspartners, zoals KVAN en BRAIN. Eerste aanzetten van het programmaplan zijn voorgelegd aan deze stakeholders op een bijeenkomst op 29 november 2012 in het Stadsarchief Amsterdam. Programmamanager Anouk Baving en programmasecretaris Robbert Jan Hageman leggen momenteel (februari 2013) de laatste hand aan het program maplan, na gesprekken met vele Devies: samenwerking Mede door het programma zullen de komende jaren steeds meer overheids organisaties zich bewust worden dat hun informatiemanagement niet alleen handige oplossingen voor nu vergt, maar ook voor de langere termijn op orde moet zijn. Daardoor zal het aantal vragen van overheidsmanagers aan archivarissen toenemen. Het programma beoogt te versnellen dat de archiefsector dan de passende antwoorden klaar heeft. Op onderdelen zijn die er al. En sommige organisaties zijn verder dan andere. Landelijk bestaande initiatieven (beter) benutten, mensen verbinden en nieuwe ontwikkelingen in gang zetten: dat is de beweging die het programma de komende vier jaar in de informatie- en archiefketen op gang wil brengen. Anouk Baving en Robbert Jan Hageman: 'Bestaande initiatieven (beter) benutten, mensen verbinden en nieuwe ontwikkelingen in gang zetten' (foto part. coll.). op de Nederlandse archiefcollecties. Kernpunt van de lijn Documenteren van de samenleving is een betere en efficiëntere veiligstelling van belangrijke (digitale) niet-overheidsarchieven. Een belangrijk onderdeel van de laatste programmalijn is ervoor te zorgen dat de competenties van de archivaris van de toekomst zijn verankerd in opleidingen en permanente educatie. betrokken collega's uit de keten. Ze hebben de opdracht om de komende vier jaar de benodigde ontwikkelingen en innovatie in het veld te coördineren, faciliteren, stimuleren en monitoren, en waar nodig en mogelijk financieel te ondersteunen. Vanuit specifieke subdoel stellingen stuurt het programma ener zijds op de realisering van doelen, maar anderzijds ook op implementatie en inbedding van de resultaten in de archief- en informatieketen. Belangrijk onderdeel van de uitvoering is het stellen van prioriteiten. Want binnen de beperkte horizon en financiële kaders zullen telkens scherpe keuzes moeten worden gemaakt. Ook die keuzes vormen onder werp van afstemming, onder meer met vertegenwoordigers van de archiefsector. Het Programmabureau gaat niet verzinnen wat goed is voor de archiefsector en zal in beginsel ook niet zelf projecten uit voeren. Bestaande instellingen en samenwerkingsverbanden kunnen dat heel goed zelf. Zo heeft de archiefsector, bijvoorbeeld in ACDD-verband maar ook bij monde van BRAIN en KVAN, al eerder concrete voorstellen gedaan. Ook bij doorbladeren van jaargang 2012 van het Archievenblad springen tal van relevante initiatieven in het oog. En er zijn op uitno diging van de algemene rijksarchivaris in mei 2012 via BRAIN tientallen ideeën voor projecten - ook uit het NA - bij het Programmabureau beland. Het gaat erom deze en andere initiatieven straks te beoordelen. Het afwegingskader hiervoor wordt in het eerste kwartaal van 2013 uitgewerkt. Een subsidieregeling ligt niet in het verschiet; eerder denkt de programmamanager aan gerichte onder steuning van initiatieven, in samenwer kingsverband genomen, met een groot (landelijk) bereik of leereffect. Bij onder steuning van een project met programma- geld zal in de regel het principe van matching gelden: uitvoerende partijen investeren (gezamenlijk) een evenredig deel van de kosten, uren of diensten van hun project zelf. Zie voor de tekst van het Archiefconvenant 2012-2016 en verdere stukken: www.nationaalarchief.nl/archiefvisie. Anouk Baving was onder meer programmamanager bij OCW van het rijksbrede programma 'Informatie op Orde' (2006-2010). De laatste jaren heeft zij via Stichting Intermin uiteenlopende functies vervuld, voornamelijk bij uitvoeringsorganisaties (Anouk.baving@ nationaalarchief.nl). Robbert Jan Hageman is archivaris en werkt al bijna twintig jaar bij het Nationaal Archief. De laatste jaren was hij als senior medewerker Acquisitie en Advies betrokken bij het opstellen van de Archiefvisie en de Innovatieagenda (Robbert.jan.hageman@nationaalarchief.nl). nummer 2 2013 17

Archievenblad | 2013 | | pagina 17