Uitvoeringsprogramma Archiefvisie van start Medio 2011 stuurden de toenmalige staatssecretaris van OCW en de minister van BZK de Archiefvisie naar de Tweede Kamer. De brief verkondigt het voornemen te komen tot een overheidsbreed archiefconvenant en uitwerking van een innovatieagenda. Na intensief bestuurlijk overleg is het zover: eind 2012 werden de handtekeningen gezet onder het Archiefconvenant 2012-2016, met als bijlage een innovatieagenda op hoofdlijnen. Nu is het werkveld weer aan zet: we gaan aan de slag! Een bijdrage van het Programmabureau in oprichting. "Bestuurlijke betrokkenheid Betrokkenheid van het werkveld Kennisontwikkeling Innovatieagenda Anouk Baving en Robbert Jan Hageman Het Archiefconvenant is ondertekend door de minister van OCW en bestuurders van de VNG, het Interprovinciaal Overleg (IPO) en de Unie van Waterschappen. De convenantpartners geven hiermee aan zich gezamenlijk te zullen inspannen om de uitvoering van de Innovatieagenda de komende jaren te ondersteunen en 'aan te jagen' bij overheden. Deze bestuurlijke betrokkenheid is van cruciaal belang als hefboom om de archieven in de over gang naar de digitale informatiemaat schappij goed te positioneren. Het Archief convenant voorziet in een Programma bureau, dat onder verantwoordelijkheid van de algemene rijksarchivaris de agenda uitvoert. Daarnaast komt er een zogeheten Aanjaagteam voor de decentrale overheden. Dit team gaat enerzijds ambassadeurswerk verrichten en wil anderzijds een aantal concrete producten helpen realiseren waarvan gemeenten, provincies en waterschappen direct gebruik kunnen maken, zoals het functioneel ontwerp voor een e-depot. Voor uitvoering van de Innovatieagenda heeft het ministerie van OCW circa 2 miljoen per jaar beschikbaar gesteld voor de jaren 2013 tot en met 2016. Geïnspi reerd door voorstellen zoals die van de Archiefcoalitie Digitale Duurzaamheid (ACDD), is de Archiefvisie gericht op structurele modernisering van de archief- en informatieketen in de transitie van analoog naar digitaal werken. Dat is een zaak van langere adem (en meer finan ciële zuurstof) dan de scope van het programma biedt. De focus voor de komende vier jaar ligt dan ook vooral op het stimuleren, ondersteunen en laten beklijven van vernieuwende initiatieven in de archief- en informatieketen. Daarbij zijn actieve betrokkenheid van het hele werkveld en intensieve samen werking tussen de spelers op dit veld belangrijk. En dat kan alleen als de Innovatieagenda zo wordt uitgewerkt dat deze niet alleen iets voor, maar vooral ook iets van archiefinstellingen, archi varissen en hun ketenpartners zelf is. Gezamenlijk doen en kruisbestuiving zijn kritische succesfactoren. Communicatie zal daarom bij alle activiteiten van het innovatieprogramma een buitengewoon belangrijke rol spelen. Daarnaast zijn kennisontwikkeling en -deling een belangrijk onderdeel van het programma. Zoals aangekondigd in de Archiefvisie wordt het Nationaal Archief (NA) ondersteund om zijn kennisfunctie voor de archiefsector te versterken. Binnen het innovatieprogramma zal het vooral gaan om het zo effectief mogelijk uitwisselen en combineren van de (schaarse) expertise bij het NA en elders in het veld. Dat kan voor een belangrijk deel worden georganiseerd via de projecten die onder de vlag van het programma zullen worden uitgevoerd. Tegelijkertijd wordt de totstandkoming van een landelijk expertisenetwerk gestimuleerd, waarin het NA een van de spelers is. Dit netwerk levert de kennis werkers die in expertgroepen projecten kunnen ondersteunen en productontwik keling begeleiden. De Innovatieagenda onderscheidt vijf lijnen en deze zijn als volgt benoemd: 1 - Digitale duurzaamheid; 2 - Openbaarheid en selectie; 3 - Toegankelijkheid Archiefcollectie NL; 4 - Documenteren van de samenleving (Collectievorming); 5 - Kwaliteitszorg en bestelversterking. Prioriteit ligt bij de programmalijn Digitale duurzaamheid. Grootste opgave van deze lijn is het organiseren van een landelijk dekkende infrastructuur van e-depotvoorzieningen voor alle overheden. De lijn Openbaarheid en selectie richt zich onder meer op slim gebruik van de mogelijkheden voor snellere openbaar heid van digitale overheidsinformatie. Een maximaal maatschappelijk rende ment van de Nederlandse archieven is het hoofddoel van de lijn Toegankelijk heid Archiefcollectie NL, bijvoorbeeld door middel van een eenduidige toegang 16 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 16