bevoegdheden gemeenteraad vaststellen burgemeester college dagelijks ïerneert^flKrieeft opdrachten it^iervienteri schepenen Modelverordeningen Vrijwel alle verordeningen zijn gebaseerd op de modelverordeningen van het LOPAI, waarvan de eerste versie in 1996 verscheen.8 Met het overnemen van een model is niets mis maar het Gemeentearchivaris Verslaglegging Naamgeving "If-: *f!ppi IfiffllfPHI Via het college brengt de archivaris verslag uit aan de gemeenteraad. De frequentie daarvan verschilt sterk: van twee keer per jaar tot één maal per vijfjaar. gericht op de nog niet overgebrachte archiefbescheiden. Dat raakt dus de interne bedrijfsvoering. Daarmee lijkt mij de aard van deze bevoegdheid, als het gaat om de verordening, zich te verzetten tegen overdracht aan een gemeenschappelijke regeling. Sommige gemeenten die geen gemeentearchivaris hebben benoemd, hebben een toezichtsparagraaf. Ze benoemen dan de gemeentesecretaris als toezichthouder. Juridisch kan dat wel maar om nu toezicht te houden op je eigen werk maakt het tot een loze paragraaf. Deze kan dus mijns inzien dus zonder meer worden geschrapt. Al sinds de eerste Archiefwet (1918) wordt gebruik gemaakt van een zogenaamde modelverordening. Dit biedt gemeenten een leidraad om de verordening naar eigen behoefte in te richten. Het model voor de Archiefwet 1918 kwam van de KVAN, het model voor de Archiefwet 1962 was samen gesteld door de VNG7 en tenslotte is er voor de nieuwste Archiefwet een modelverordening opgesteld door het LOPAI, welk model in de afgelopen jaren enkele malen is gewijzigd. De oudste nog geldende verordening is die van de gemeente Leeuwarderadeel die op 27 februari 1969 is vastgesteld. Er zijn vier verordeningen die nog geba seerd zijn op de Archiefwet 1962. De oudste verordening gebaseerd op de Archiefwet 1995 is die van de gemeente Papendrecht die op 30 mei 1996 is vastgesteld. verdient wel aanbeveling ze naar behoefte aan te passen. Zo is in 41 archiefverordeningen letterlijk de keuzemogelijkheid in de regelmaat van de verslaglegging van het college aan de gemeenteraad overgenomen, dus 'één (twee) jaar'. De aanpassing van de Archiefwet op 8 maart 2006 aan de dualisering van het gemeentebestuur maakte het ook noodzakelijk de gemeentelijke archief verordeningen aan te passen. Dat wil overigens niet zeggen dat de veror deningen die na die datum zijn aan genomen al zuiver duaal zijn. In 2012 zijn maar liefst 27 nieuwe verorde ningen vastgesteld. Aanleiding is veelal de Wet revitalisering toezicht. Goede ontwikkeling is dat daarin wel de jaarlijkse verslaglegging is opgenomen. 299 gemeenten (72%) hebben een gemeentearchivaris aangesteld. Dat betekent dat 116 (28%) gemeenten dat nog niet hebben gedaan. Deze gemeenten bevinden zich overwegend in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel. Van de 87 gemeenten in deze provincies hebben er slechts 10 een gemeentearchivaris benoemd. Inmiddels is bijna 82% van de Nederlanders voorzien van een gemeentearchivaris. Emmen is de enige 100.000+ gemeente zonder archivaris. Enkele gemeenten hebben, hoewel ze officieel geen archivaris hebben benoemd, het beheer van het overgebrachte archief met een dienstverleningsovereenkomst (DVO) ondergebracht bij een instelling met een archivaris, maar hebben deze archivaris formeel - een besluit van het college - niet tot hun gemeente archivaris benoemd. Zo heeft de gemeente Boxtel in haar verordening (2008) niet in een gemeentearchivaris voorzien. Echter, in de inmiddels afge sloten DVO (een privaatrechtelijke overeenkomst) met het BHIC is vast gelegd dat hun archivaris optreedt als gemeentearchivaris van Boxtel. Dit is niet voldoende en betekent dat er ten aanzien van bevoegdheden9 nog een en ander in mandaat door de gemeente secretaris geregeld moet worden. Een belangrijk instrument voor de uitoefening van de controletaak van de gemeenteraad is de informatieplicht die het college jegens hen heeft. In de modelverordening is die dan ook opgenomen. Dat gaat in een twee trapsraket. De archivaris levert een verslag over het beheer en het toezicht, dat als basis dient voor het verslag van het college. Dit verslag bevat dus meer dan er van de overgebrachte archief bescheiden valt te vertellen. Ook dient er verslag te worden uitgebracht over het beheer van de het nog niet over gebrachte archief. Maar liefst 37 gemeenten (9%) hebben het advies over de verslaglegging uit de model verordening niet overgenomen. Door 41 gemeenten (10%) is het advies letterlijk overgenomen dus is er geen keuze tussen één of twee jaar gemaakt. Het college van 182 gemeenten (44%) doet eens in de twee jaar verslag aan de gemeenteraad over het archiefbeheer en bij 132 gemeenten (32%) is het de bedoeling dat elk jaar een verslag wordt uitgebracht. Er komen ook heel wonderlijke varianten voor, zoals één maal per vijf jaar (twee gemeenten). In de gemeente Lelystad brengt niet de gemeentearchivaris verslag uit, maar het bestuur van Nieuwland Erfgoed centrum. Volgens mijn oordeel is dit in strijd met de Archiefwet aangezien beheer en toezicht zijn neergelegd bij de gemeentearchivaris en niet bij het bestuur van de gemeenschappelijke regeling. In negen gemeenten (rondom Eindhoven) is het college niets meer dan een doorgeefluik van het verslag van de archivaris dat in het kader van het toezicht is opgemaakt. Of er nu feitelijk in de praktijk ook wordt voldaan aan deze informatieplicht is maar zeer de vraag. Van slechts enkele gemeenten10 heb ik op internet ver slagen kunnen ontdekken. Bij het nieuwe generieke toezicht dat de provincie op gemeenten gaat doen, zal het verslag een belangrijk instrument worden om inzicht te krijgen of het archiefbeheer bij gemeenten op orde is. Het beestje moet ook een naam hebben, een verwijstitel zeg maar. In de modelverordening wordt deze in het laatste artikel meegegeven. Er blijkt allerminst eenduidigheid. De ene gemeente noemt hem strak 'Archief verordening [naam gemeente] [jaar]', de ander noemt hem 'Archiefveror dening (van de) gemeente [naam 14 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 14