\informeren \debatteren y^besluit! regels herindeling. Per 1 januari 2014 moet deze nieuwe gemeente zelf iets doen. Dat kan zijn één regeling van kracht laten worden voor het gehele gebied, of het vaststellen van een nieuwe verordening. Aangezien de archiefverordening met name interne werking heeft, is het lastig om met vier verordeningen te werken. Het was daarom beter geweest een en ander te regelen in de wet waarin deze her indeling is vastgesteld.1 Belang Openbaarheid Bevoegdheid tot vaststelling Toezicht 299 gemeenten (72%) hebben een gemeentearchivaris aangesteld. 116 (28%) gemeenten hebben dat (nog) niet gedaan. Een archiefverordening is van belang. In een gedualiseerd gemeentebestuur heeft de gemeenteraad, naast haar volksvertegenwoordigende taak, een kaderstellende en controlerende taak. In de archiefverordening geeft de gemeente raad dus de kaders aan het college mee voor de uitvoering van zijn wettelijke taak, de zorg voor de gemeentelijke archiefbescheiden (art. 30 lid 1 Aw). Daarnaast geeft ze aan binnen welke kaders ze de controlerende taak door de gemeentearchivaris wil laten vervullen (art. 32 lid 2 Aw). Op welke wijze uit voering wordt gegeven aan deze taken is een vervolgvraag. Een archief verordening is geen eindpunt maar juist een beginpunt voor de gemeenteraad om zijn taken omtrent archief- en informatiebeheer serieus uit te voeren. De archiefverordening is er niet alleen om kwaliteit te geven aan het 'overgebrachte' historisch archief, maar is er ook voor kwaliteit van het archief- en informatiebeheer in de lopende orga nisatie, en daarmee samenhangend dus een belangrijke randvoorwaarde voor handen en voeten aan openbaarheid van bestuur. Regelmatig merk ik dat aspecten van gebrekkig archiefbeheer in andere documenten tevoorschijn komen en in sommige gevallen bijvoorbeeld de rechtmatigheid van een jaarrekening in gevaar kunnen brengen of een belemmering vormen voor een goed onderzoek van een toezichthouder. Zie bijvoorbeeld het recente rekenkamer- onderzoek van de gemeente Nijmegen2 of het onderzoek door TNO naar de problematiek rondom winkelcentrum Het Loon.3 Sinds 1 januari 2011 dienen alle gemeenten hun geconsolideerde algemeen verbindende voorschriften via een centrale voorziening aan decentrale overheden (CVDR) beschikbaar te stellen. Onlangs is door het Kennis- en Exploitatie centrum Officiële Overheidspublicaties vastgesteld dat veel decentrale overheden zich niet houden aan deze nieuwe regelgeving.4 Als het gaat om de archiefverordening valt het redelijk mee. Reeds 362 gemeenten (87%) hebben inderdaad via http://decentrale. regelgeving.overheid.nl/cvdr hun verordening gepubliceerd. 35 (8%) hebben hun archiefverordening op de eigen website staan en 17 (4%) hebben de verordening niet gepubliceerd. Bij laatstgenoemden kon ik veelal wel achterhalen wanneer deze was vast gesteld via een op de website beschik baar raadsinformatiesysteem of via andere documenten. Sommige heb ik moeten benaderen met het verzoek de verordening aan mij toe te sturen en heb ik de tip gegeven om de archief verordening op te nemen in de CVDR. De reacties waren uiteenlopend. Sommige gemeenten reageerden snel en positief op mijn verzoek de verordening op te nemen in hun verordeningencollectie. Anderen vroegen waarom ik de verordening nodig had. De gemeente Leerdam had de verordening wel in 2006 in de gemeenteraad vastgesteld maar beweerde, omdat deze nog niet bekend was gemaakt, dat ze deze nog niet kon toesturen. Echter, raadsvoorstellen en -besluiten genomen in een openbare vergadering zijn per definitie openbaar, ook als ze nog niet bekendgemaakt zijn. De begrippen 'openbaar' en 'bekend making' staan los van elkaar. Deze verordening is uiteindelijk alsnog toegezonden. Van één gemeente, Zwijndrecht, heb ik totaal geen reactie gehad op mijn herhaald verzoek de archiefverordening toe te zenden. Ik heb uiteindelijk via andere weg de benodigde informatie kunnen achterhalen. Conform de Archiefwet is de archief verordening in vrijwel alle gevallen (411) vastgesteld door de gemeenteraad. Bij drie gemeenten is de bevoegdheid gedelegeerd aan de raad van de centrumgemeente. Het gaat hier om de bepaling in art. 6 lid 2 van de gemeen schappelijke regeling. Het bestuur van het Regionaal Historisch Centrum Vecht en Venen (voorheen Streekarchivariaat Vecht en Venen) heeft op 21 december 1999 een archiefverordening vastgesteld. Het lijkt te gaan om de archiefveror dening van het RHC zelf, maar dat kan niet omdat deze gemeenschappelijke regeling geen rechtspersoonlijkheid toekent en er sprake is van een centrum gemeente: er is dus geen zelfstandige zorgdrager. Het gaat hier om een regeling die van toepassing zou zijn voor alle aangesloten gemeenten en die is vastgesteld door de raad van de centrum gemeente. Kunnen de raden deze bevoegdheid overdragen? De Wet gemeenschappelijke regeling is geen grondslag voor delegatie.5 Daarmee concludeer ik dat deze constructie dus niet kan. Een ander opkomend gebruik bij gemeenschappelijke regelingen, is het achterwege laten van het hoofdstuk over het toezicht (art. 32 lid 2 Aw) indien een archivaris is benoemd. Er is een modelregeling uit 2006 van het LOPAI die dit propageert.6 Het toezicht wordt onder bevel van het college uitgevoerd door de gemeentearchivaris. Het idee is nu dat het college van B&W, omdat de gemeentearchivaris niet meer door hen benoemd wordt, geen bevelen van de archivaris zou kunnen opvolgen. Maar wat dan met de kaders die de gemeenteraad moet stellen volgens de Archiefwet? Indien het louter gaat om een collegeregeling kan de gemeen schappelijke regeling deze bevoegdheid van de raad niet overnemen. Het wordt nog lastiger als het zou gaan om een regeling waarin ook de raad deelneemt (bijvoorbeeld Valkenswaard, Oirschot en andere gemeenten die in SRE-verband samenwerken). Theoretisch zou de raad de bevoegdheid kunnen overdragen omdat de Wet gemeenschappelijke regeling daarin voorziet, maar de archiefverordening heeft voornamelijk interne werking en het toezicht is ook nummer 2 2013 13

Archievenblad | 2013 | | pagina 13