De gemeentelijke archief verordening in de praktijk dl Vrijwel alle Nederlandse gemeenten hebben een archiefverordening vastgesteld. De wijze waarop deze wordt uitgevoerd én gecontroleerd, vertoont echter grote verscheidenheid. Maak kennis met de gemeentelijke archiefverordening in de praktijk. De Archiefwet 1995 (Aw) heeft het voorschrift van haar voorganger over genomen. Inmiddels is deze wet alweer 15 jaar oud en ik was erg benieuwd hoe het nu staat met de archiefverordening bij gemeenten in Nederland. Hebben ze een verordening, hoe passen ze de verordening toe, zijn er archivarissen benoemd en hoe staat het met de verslaglegging? Als uitgangsdatum voor mijn inventarisatie heb ik genomen 31 december 2012. Nederland kende op dat moment 415 gemeenten. Deze zouden volgens lid 1 van artikel 30 en lid 2 van artikel 32 Aw een archief verordening moeten hebben. Uit de inventarisatie blijkt dat 414 gemeenten een archiefverordening hebben vastgesteld, of in ieder geval pretenderen dat die is vastgesteld. Slechts één gemeente - Hollands Kroon, ontstaan per 1-1-2012 uit de voormalige gemeenten Anna Paulowna, Niedorp, Wieringen en Wieringermeer - heeft nog geen eigen archiefverordening vast gesteld. Daar is wel de verordening van de voormalige gemeenten van kracht conform artikel 28 van de Wet algemene wurwjQcticm.nl Nieuws van de gemeenteraad B&sluitön gemeenteraad van 1 en 3 december 2009 Bennie Blom I Met de inwerkingtreding op 1 mei 1968 van de Archiefwet 1962 is er voor het eerst een voorschrift opgenomen waarin de gemeenteraad wordt opgedragen een archiefverordening vast te stellen. Het fenomeen archiefverordening bestond al, maar was niet verplicht en had veelal alleen betrekking op over gebrachte archiefbescheiden. De Archiefverordening uit de Archiefwet 1962 was niet alleen bedoeld voor de archiefbescheiden die al waren over gebracht, maar ook voor bescheiden die nog niet waren overgebracht. Slechts één Nederlandse gemeente - Hollands Kroon - heeft nog geen eigen archiefverordening vastgesteld. 12 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 12