'Een virtuele onderzoeks ruimte die echt aanslaat!' Geesteswetenschappen en digital humanities In de zomer van 2012 sloegen het Meertens Instituut en het Huygens ING, samen met de Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren, het Instituut voor Nederlandse Lexicologie, de Koninklijke Bibliotheek en een aantal universiteitsbibliotheken, de handen ineen. Onder de titel Nederlab startten zij een groot onderzoek naar veranderingspatronen in de Nederlandse taal en cultuur. NRC Handelsblad maakte op 12 juni 2012 dit nieuwe project wereldkundig, waarin de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) meer dan twee miljoen euro investeert.1 Niet uniek De kloof dichten Over deze interactie schreef Fred van Kan recentelijk iets op zijn blog, naar aan leiding van zijn bezoek aan de 'Deutscher Archivtag' in oktober 2012. Hij geeft aan tijdens deze conferentie te hebben gemerkt dat in Duitsland archivarissen een sterke ondersteunende rol hebben ten opzichte van de wetenschap. Van Kan zet dit af tegen de situatie in Nederland Petra Links en Ivo Zandhuis I Aan de basis van het slagen van Neder lab ligt het doorzoekbaar maken van beschikbare en nieuw gedigitaliseerde Nederlandstalige bronnen. Het gaat hierbij in de eerste plaats om gedrukte bronnen, zoals boeken, kranten en tijdschriften. Daarnaast worden ook wetteksten, notulen en jaarverslagen genoemd in het artikel in NRC.2 Het project belooft een goudmijn op te leveren voor het wetenschappelijk onderzoek: een gebruiksvriendelijk systeem zal toegang bieden tot de teksten, waardoor onderzoekers met behulp van nieuwe technologieën vragen kunnen beantwoor den die in het verleden slechts tot de verbeelding spraken, maar nu realiteit lijken te worden. Hoewel Nederlab in Nederland bijzonder is qua omvang, is het in methodologisch opzicht geen uniek project.3 Verschillende onderzoeksinstellingen werken al langer aan de ontwikkeling van tools om digitaal beschikbare bronnen doorzoek baar te maken, en ook internationaal zijn er verschillende onderzoeksprogramma's actief op dit terrein. Een voorbeeld is het onderzoeksprogramma CLARIN dat op nationaal4 en internationaal niveau met succes verschillende tools ontwikkelt voor het doorzoekbaar maken van spraak en tekst. Andere infrastructurele programma's waarin Nederlandse organisaties parti ciperen, zijn bijvoorbeeld 'European Holocaust Research Infrastructure' (EHRI) en 'Heritage of the People's Europe' (HOPE).5 Onderzoeksprogramma's als Nederlab en CLARIN passen binnen het onderzoeks veld van de digital humanities, dat de laatste jaren snel aan terrein wint. Dergelijk onderzoek is erop gericht innovatieve modellen en applicaties te ontwikkelen die nieuw wetenschappelijk onderzoek mogelijk moeten maken, zowel in de geesteswetenschappen als in de informatica.6 Digitale bronnen en gereedschappen bijeengebracht in virtuele onderzoeksomgevingen en toegankelijk gemaakt met moderne zoektechnologieën, beloven een impuls te geven aan het geesteswetenschappelijk onderzoek. Diverse manieren van informatieverwerking worden onder zocht: het gebruik van geografische informatiesystemen, beeldonderzoek en het toepassen van statistische data-analyse, om er maar een paar te noemen. De digital humanities lijken kansen te bieden voor archiefinstellingen. Immers, net als bibliotheken beschikken ze over bronnen. Gedigitaliseerd en beter door zoekbaar zouden de archiefbronnen (nog) interessanter zijn voor wetenschap pelijk onderzoek. Hiervoor is intensieve interactie met het onderzoeksveld essentieel. Studiezaal FelixArchief(foto Marion Kahane). 10 2013 nummer 2

Archievenblad | 2013 | | pagina 10