"Ik had een leuke, gevarieerde klas. Aardige mensen van allerlei pluimage en achtergrond. Iedereen was enthousiast met zijn nieuwe vak bezig. Leraren waren van verschillende kwaliteit maar er waren goede didactici bij, zoals Theo Poelstra, Simon Groenveld en ook Eric Ketelaar. Mijn mentor was Hein de Graaf van de Tweede Afdeling (archieven Centrale Overheid na 1795), een man waar de Afdeling grotendeels op dreef, en ook iemand van groot moreel gezag. Met hem hadden we geen ethische code nodig. Ik heb sowieso voor mijn vorming veel gehad aan de collega's van die Tweede Afdeling." "De combinatie stagiair/leerling Archiefschool en ook al meteen een paar dagen per week in de studiezaal werken, vond ik af en toe wel eens zwaar. Ribberink had de neiging mensen in het diepe te gooien en dan maar af te wachten of je de overkant haalde. Zo niet, dan kon hij je wellicht een baantje elders bezorgen, maar dan moest je dus wel vertrekken. De eerste Wat heeft je er uiteindelijk toe gebracht om voor een archiefopleiding te kiezen? "Toen ik had begrepen dat er in het archiefwezen ook aandacht was voor de twintigste eeuw en niet alleen voor de middeleeuwen en de 17e/18e eeuw. In het kader van de op handen zijnde invoering van de Mammoetwet experimenteerde onze school met het schrijven van scripties en het doen van onderzoek. Toen heb ik gebruik gemaakt van echte archiefstukken en kreeg zo de smaak te pakken. Na mijn eindexamen wist ik dus dat ik naar de Archiefschool wilde. Ik ben toen bewust rechten gaan studeren en geen geschiedenis. Ik wist namelijk dat de banen in het archiefwezen niet dik gezaaid waren, en was bang dat als het daar niet zou lukken ik met geschiedenis alleen nog maar leraar zou kunnen worden. Met rechten waren de mogelijkheden natuurlijk veel groter. Die rechtenstudie was een keuze waar ik ook nu nog steeds volledig achter sta, ook al heb ik dat maar twee jaar in Leiden gedaan. Na die twee jaar kreeg ik een offer I couldn't refuse. En zo kwam ik bij het Algemeen Rijksarchief terecht." Welke herinneringen bewaar je aan je stage en je jaar aan de Archiefschool? Werkkamer aan het Bleijenburg, 1975. week op de studiezaal aan het Bleijenburg zweette ik peentjes. Alle inventarissen stonden toen nog in een grote kast achter het bureau in de kamer van de chef-studiezaal. Bezoekers moesten daar dus steeds om de inventaris komen vragen waar ze mee aan de slag wilden. Op miraculeuze wijze wist de studiezaalmedewerker, mijn voorgangster, feilloos de juiste inventaris uit die enorme kast te vissen. Hoe moest ik dat in hemelsnaam ooit voor elkaar gaan krijgen? Aan het eind van die week had ik een nachtmerrie: ik droomde dat ik in mijn eentje studiezaaldienst deed en dat plotseling de hele kast in zijn totaliteit met alle inventarissen over mij heen viel." "Enfin, ik zit hier in 2013 alweer 40 jaar. Never a dull moment: een prachtig vak met prachtige bronnen. Ik heb altijd het gevoel gehad op de eretribune te zitten." Borrelen er nog meer anekdotes in je op uit de tijd dat het Algemeen Rijksarchief aan het Bleijenburg zat? "Teveel om hier allemaal te vermelden. Ik zou allerlei mooie verhalen kunnen vertellen over collega's als Fox, Jacob Kort en Jan van Bracht, de grote kaartenman. Ik zal mij hier beperken tot Jacob Kort, die helaas enkele jaren geleden overleden is. Tot aan het einde toe is hij met een pen blijven schrijven. Jacob wist alles van de middeleeuwse archieven en zat vooral goed in de archieven van de graven van Holland. Hij was nooit te beroerd om zijn kennis te delen, of dat nou met een collega was of met een bezoeker. Als er een leesprobleem was of een andere lastige vraag, dan schoot hij te hulp. Erg fijn, want als Jacob de 'charterman' is, dan ben ik de 'anti-charterman'. Niet dat ik er iets tegen heb, maar ik mis de link met het heden, en om de een of andere reden is middeleeuwse paleografie altijd een opgave voor me gebleven, hoe ik ook mijn best doe. Toen ik een keer een middeleeuws klusje zonder hulp van anderen tot een goed einde wist te brengen, was dat blijkbaar zo opmerkelijk dat Yvonne Bos mij in een vergadering tot honorair mediaevist heeft benoemd." 58 2012 nummer 10

Archievenblad | 2012 | | pagina 58