Agenda Terugkijken op de bezetting Cursussen CD-ROM hackethon: werken met oude media Deze aflaat ten behoeve van degenen die op gezette tijden de plechtigheden voor St. Cunera te Rhenen bijwoonden, is fraai gekleurd en voorzien van vele zegels. Ovale zegels werden meestal gebruikt door bisschoppen, kloosters en adellijke vrouwen. In dit geval door kardinaal-bisschop Wilhelmus van Ostia en enkele andere curiekardi nalen, 1475 (HUA, 657, Handschriften, inv.nr. 60). 17 januari, 21 februari, 21 maart, 18 april, 2 en 4 mei 2013 In de serie bijeenkomsten 'Helden en Schurken IV' buigen toonaangevende gasten zich over de actuele betekenis van helden en schurken uit de Tweede Wereldoorlog. De serie opent op donderdag 17 januari 2013 met een bijeenkomst rond Nederlands-Indië. Op 4 mei wordt de serie afgesloten met een vertoning van de legendarische documentaire Vastberaden, maar soepel en met mate, die beschouwd wordt als het eerste kritische geluid over de rol van de gemiddelde Nederlander tussen 1938 en 1948. Alle bijeenkomsten vinden 's middags plaats in het Verzetsmuseum Amsterdam en zijn georganiseerd door het NIOD Instituut voor oorlogs-, holocaust- en genocide- studies, NTR/Geschiedenis24, Historisch Nieuwsblad en Verzetsmuseum Amsterdam. Locatie: Verzetsmuseum, Amsterdam Info: www.verzetsmuseum.org activitei ten agenda Toegang: 12,50 euro per keer of 55,00 voor een passe-partout. 12 en 13 december 2012 Op 12 en 13 december 2012 organiseert BALTAN Laboratories een workshop waarbij je leert om informatie van cd-roms te halen, te gebruiken en te bewaren. Veel oudere software is door de komst van nieuwe systemen namelijk niet meer te gebruiken en de workshop helpt daarmee omgaan. Deelnemers leren bijvoorbeeld om oude hardware en besturingssystemen te begrijpen, zodat materiaal gebruikt en gedocumenteerd kan worden. De workshop is onderdeel van het programma 'Collecting and Preserving Born-Digital Art'. De workshop wordt gegeven door de Amerikaanse onderzoeker en media-archeoloog Ben Fino-Radin. Hij heeft onder andere geschreven voor 'The Creators Project', 'Electronic Media Review' en de 'Digital Art Reader' van Christiane Paul. Om mee te doen heb je minimaal een Macintosh, Linux of Windows laptop nodig met een 2Ghz processor, 2Gb aan RAM en 10Gb aan vrije hardeschrijfruimte. Locatie: Van Abbemuseum, Eindhoven Info: www.baltanlaboratories.org/ borndigital/cd-rom-hackethon In 1434 werd de aanstelling van Utrechtse kanunniken tot subcollectoren niet door de paus, maar door het concilie bekrachtigd. Het zegel van het concilie was, net als dat van de pausen, van lood en hing aan een touwtje van hennep (HUA, 216, Domkapittel, inv.nr. 3263). 56 2012 nummer 10

Archievenblad | 2012 | | pagina 56