Agenda Tentoonstellingen Van Stapel! Jan Schouten, scheepsbouwer en vrijmetselaar De familie Schouten heeft al in de 17e eeuw een aantal scheepswerven in Dordrecht in bezit. In de 19e eeuw voegt nazaat Jan Schouten ze samen tot één groot en succesvol bedrijf. Het ene na het andere schip loopt er van stapel. Zelfs wanneer Nederland onder Franse heerschappij staat en de economische omstandigheden slecht zijn, overleeft de werf de barre tijden. Ook zonder opdrachtgevers gaat Schouten door met het bouwen van schepen en bezorgt zo menig werkman brood op de plank. Schouten is een bevlogen vrijmetselaar. In 1812 richt hij in Dordrecht een nieuwe loge op. Dit is La Flamboyante, oftewel De Vlammende Ster, die in 2012 haar 200-jarig jubileum viert. In 1836 koopt Schouten een deel van het historische Muntcomplex en schenkt het een jaar later aan de broeders van La Flamboyante, waar zij elkaar nu nog altijd treffen. Schouten is ook lange tijd lid van de gemeenteraad en neemt in 1850 zitting in de Tweede Kamer. Als begenadigd dichter schrijft hij vele gedichten in de toen gangbare romantische stijl. Ook is Schouten een verwoed verzamelaar van scheeps modellen en legt hij een uitgebreide bibliotheek en gevarieerde verzameling van penningen, prenten, portretten en kaarten over de Nederlandse geschiedenis aan. Wat betekende de broederschap, hoe zagen de schepen van Schouten eruit en tegen welke maatschappelijke achtergrond werden ze gebouwd? De expositie geeft antwoord op deze vragen en vertelt het verhaal van een bijzondere man, met behulp van vrijmetselaarsobjecten en vele tekeningen en schilderijen van en over schepen. Bijeenkomsten Studienamiddag oral history archiefsector? Voortbordurend op deze vragen wil het AMVB (Archief en Museum voor het Vlaams leven) een bijdrage leveren tot de methodiek en de rol van mondelinge geschiedenis in een archief. Op deze studienamiddag besteden we aandacht aan de aanbevelingen en modellen over de voorbereiding, praktische uitvoering, valkuilen, kansen en reflecties bij dergelijke trajecten. Na een inleidend kader van het mondeling geschiedenisveld in België, worden de twee verschillende invalshoeken uit de praktijkprojecten 'Vlaams geheugen van Brussel' en 'Stemmen uit Babel' voorgesteld. De uitleiding reflecteert over het nut en de toekomstige trajecten en uitdagingen van mondelinge geschiedenis. Gelieve uw aanwezigheid voor 7 december 2012 te bevestigen op kathleen.deblauwe@amvb.be. 16 november 2012 - 10 maart 2013 Scheepsbouwer Jan Schouten (1786 1852) en de Dordtse vrijmetselaarsloge La Flamboyante zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Schouten richtte immers 200 jaar geleden de loge op. Voor museum Huis Van Gijn reden om deze vooraanstaande Dordtenaar in de schijnwerpers te zetten en hem het boegbeeld te laten zijn van een nieuwe tentoonstelling. Schouten was niet alleen een vooraanstaand scheeps bouwer en bezield vrijmetselaar. Ook in de politiek en dichtkunst liet hij zijn sporen na. In 'Van Stapel! Jan Schouten, scheepsbouwer en vrijmetselaar', worden al deze facetten belicht tegen de achtergrond van het negentiende-eeuws Dordrecht. Links het portret van Jan Schouten (1786-1852), litho door L. zijn werf aan de Achterhakkers, 1826. Links de kof Harmonie, het fregat Louisa, prinses der Nederlanden (coll. DiEP, 552-ZG Locatie: Huis van GijnDordrecht Info: www.huisvangijn.nl 14 december 2012 Het verzamelen van persoonlijke orale getuigenissen is zeer populair en sterk aanwezig in het lokale erfgoedveld, hogescholen, universiteiten, secundair onderwijs en tentoonstellingen. Op welke wijze komt een archief tegemoet aan deze opmars van mondelinge geschiedenisprojecten? Hoe kan een archief- en erfgoedinstelling aan de slag met het netwerk van verzamelde orale getuigenissen? Wat is de meerwaarde van mondelinge geschiedenis als onderzoeksmethode voor de academische sector en voor de brede erfgoed- en de Koningh, 1852. (coll. DiEP 551-11091). Verder in het midden de brik Dankbaarheid en rechts 101). Locatie: AMVB, Arduinkaai 28, Brussel Info: www.amvb.be/?page=22 Toegang is gratis Het Meesterdiploma uit 1777 van Isaac Henry Geyer, lid van de Maastrichtse loge La Constance (coll. Cultureel Maconniek Centrum Prins Frederik). nummer 10 2012 55

Archievenblad | 2012 | | pagina 55