Colofon Van de redactie Niet de vorm, maar de inhoud? V Citaat van de maand Wat digitaliseren van bronnen betreft, is de aandacht vooral gericht op techniek, metadatering, kosten en wijze van beschikbaarstelling; dat laatste onder de noemer 'de klant is koning'. Ilse Korthagen (student MA Conservering en restauratie aan de Universiteit van Amsterdam) en Gabrielle Beentjes (senior conserveringsadviseur Nationaal Archief) houden een pleidooi voor het respecteren van het origineel. Is het Archievenblad, ontdaan van alle opmaak, nog steeds het Archievenblad? Nee natuurlijk. De inhoud is als Word-bestand nog goed leesbaar, daar niet van, maar van een blad is geen sprake meer. Illustraties, indeling, datering, advertenties, kleurgebruik ter duiding van rubrieken enzovoorts: ze geven artikelen nadere betekenis en context. Bij digitalisering scant men dus het hele blad. "Onhandig", zal de gebruiker misschien zeggen, "geeft u mij maar de mogelijkheid om artikelen los te kopiëren zodat ik zelf uit de jaargangen 'dossiers' over een onderwerp kan vormen, en laat bijvoorbeeld de advertenties maar zitten". Het dilemma tussen 'klantgemak' en zorgvuldigheid bij het digitaliseren en beschikbaar stellen van bronnen, is het onderwerp van twee artikelen in dit nummer. Wat mag je het origineel aandoen om de klant ter wille te zijn? Welke informatie gaat daarbij verloren en hoe verhoudt zich dat tot onze beroepsethiek? Wat vertelt de vorm van het origineel ons over de inhoud? Het woord 'ethiek' is al gevallen en laat dat nu net één van de subthema's zijn van de KVAN-dagen die 10 en 11 juni 2013 in Amsterdam worden gehouden (het hoofdthema is 'kiezen'). Als er ergens over te discussiëren valt dan is het over ethische kwesties, niet in de laatste plaats de hier behandelde zaak. René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl "Er bestaan geen ethische uitspraken, alleen ethische daden." Ludwig Wittgenstein Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredacteur), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline de Hart, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuin- stra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Gerrit Kouwen- hoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin december 2012. 4 2012 nummer 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 4