Inhoud Eerst waarderen, dan pas digitaliseren Hoe toets je een e-depot? Amsterdamse ervaringen Digitaliseren (ten koste) van het origineel: prag matisme versus ethiek "Je moet op nieuwe manieren aansluiting vinden bij de groeiende belangstelling voor ge schiedenis." In gesprek met Jeanine Otten :unctionele waaide Historische waaide o inhouc o inhouc o inhoui o inhoui Actuele sociale waatc o inhoi o inhoi o inhoi Cultuurhistorische waarde Biografische waarde Herdenkingswaaroe i ouderdomswaarde o maatschappelijke o politieke waarde Ilse Korthagen Marianne Loef, Orville Mac Donald, Chantal Menting en Sander Ujzanovitch Archiefinstellingen zien het anno 2012 als één van hun kerntaken om archieven niet alleen fysiek, maar juist ook digitaal beschikbaar te stellen. Digitalisering van cultureel erfgoed is de afgelopen jaren rijkelijk ondersteund door verschillende initiatieven van de overheid. Des te meer reden om goed na te denken over hoe men in dit proces om wil en/of moet gaan met de te digitaliseren originele stukken. Iiridische waaide jetens lappelijke waaide locumi itaire waarde nformatiewaarde .i„rAa als netuiae o inhoud o inhoud o inhoud o inhoud o inhoud o inhoud Begin 2011 gaf het Stadsarchief Amsterdam aan dat zijn e-depot werkte en dat zij klaar waren voor een toets door de provincie. Hoewel e-depots inmiddels de kinderschoenen zijn ontgroeid, is er landelijk nog weinig praktijkkennis over hoe je zo'n toets eigenlijk aanpakt. Noch de inspectie, noch het Stadsarchief hadden met zo'n audit routine. Gesteund door de auditervaring en de specifieke ICT-kennis van Het Expertise Centrum (HEC) werd de toets door de Randstedelijke provinciale archiefinspectie ondernomen. Steeds meer archieven worden gedigitaliseerd om een zo groot mogelijk publiek kennis te laten nemen van de inhoud ervan. Het gaat dan vaak om de meest geraadpleegde archieven of de belangrijkste archieven die een instelling in huis heeft. Meestal worden de originelen na digitalisering niet meer ter beschikking gesteld aan onderzoekers, omdat verondersteld wordt dat de digitale versie genoeg informatie geeft om onderzoek mee te doen. Of dat zo is, daar kun je vraagtekens bij zetten. Ze studeerde tekenen en kunstgeschiedenis, maar maakte furore in het archiefwezen. Tijdens haar loopbaan doorkruiste ze Nederland, om uiteindelijk neer te strijken in het Friese Harlingen. Daar werkt Jeanine Otten bevlogen aan nieuwe vormen van publieksbereik: "Bezoekers komen niet alleen fysiek over de drempel." ransien Smeets I 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 12 Digitaliseren (ten koste) van het origineel: pragmatisme versus ethiek, Gabriëlle Beentjes 17 Eerst waarderen, dan pas digitaliseren, Ilse Korthagen 19 Archiveringspioniers in Noord-Brabant. Een bijdrage aan de archiefgeschiedenis, Miriam Lengova 22 Geboren: de Amsterdamse metadatastandaard, Orville Mac Donald 24 H oe toets je een e-depot? Amsterdamse ervaringen, Marianne Loef, Orville Mac Donald, Chantal Menting en Sander Ujzanovitch 26 Schots-Zeeuwse archiefsamenwerking, Peter Blom 29 Verleidelijk Drents Archief. Nieuwe doelgroepen in een vernieuwd archiefgebouw, Yolanthe van der Ree 30 Vakmanschap is meesterschap. René Kunst en het archief van de stad Leeuwarden, Peter van Beek 33 Column 34 KVAN Nieuws 34 KVAN Nieuws SNAAI Lab 37 Uitgelezen 38 Agenda 42 H urgerlijke Stand: "Je moet op nieuwe manieren aansluiting vinden bij de groeiende belangstelling voor geschiedenis." In gesprek met Jeanine Otten, Fransien Smeets nummer 9 201 2 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 3