Agenda startte echter met de komst van Casparus Johannes van Houten (1844 1901) Het vooruitstrevende reclame- beleid dat hij voerde, zorgde ervoor dat 'Weesp bij Amsterdam' op de wereld kaart werd gezet en de merknaam Van Houten in de wereld opdook op de meest exotische plaatsen. Het gevoel voor reclame maken als belangrijk verkoopondersteunend middel, was zeker voor die tijd zeer opmerkelijk. Reclameborden verschenen op trams in hoofdsteden van Europa en zelfs in Rusland. In 1899(!) produceerde Van Houten het eerste reclamefilmpje van een minuut, voor vertoning in de bioscoop. Maar ook op het gebied van affiches werd de toon gezet. Door de jaren heen werden ontwerpers van naam ingeschakeld. Opmerkelijk: aan het eind van de negentiende eeuw werden ook internationaal affiches vervaardigd door de Franse karikaturist, schilder en grafisch ontwerper Adolphe Willette en de Belgische schilder en afficheontwerper Privat-Livemont. Gevolgd in ons land door Willy Sluiter in 1923 en later, in de vijftiger jaren, bekende 'afficheartiesten' als Cor van Velsen en Frans Mettes. In 1828 patenteerde Casparus Van Houten (1770-1858) een goedkope manier om het vet uit geroosterde cacaobonen te persen. Tien jaar later, in 1839 zou het patent verlopen, waardoor ook andere fabrikanten cacaopoeder konden produceren. Deze expositie geeft ook hiervan een mooie afspiegeling via diverse invalshoeken. Van cacao als gezellige drank voor de gegoede stand, tot het gemoedelijke karakter ervan. Maar ook de Droste en Union affiches voor chocoladeletters als versnapering bij de 5 decemberviering, ontbreken niet op deze expositie. Net als de merken die in het voetspoor van Van Houten in de negentiende eeuw Beschadigd België: oorlogs schade 1940-1945 Bijeenkomsten Kuyper digitaal Antwerpen tot het zuidelijkste punt van Luxemburg. Inbeslagnames door zowel geallieerde troepen als door de bezetter. De Tweede Wereldoorlog liet overal sporen na, in elk dorp, in elke familie, in elk hoofd. Vanaf eind oktober 2012 is in het Algemeen Rijksarchief dit beschadigd België te (her)ontdekken. Eerst komt mei 1940 aan bod en de schade aangericht tijdens de Achttiendaagse Veldtocht. De bombardementen en opeisingen in de periode 1943-1944 vormen een tweede hoofdbrok. De bevrijding en de eindoffensieven maken de cirkel rond. Naast het feitelijke oorlogsgebeuren wordt de evolutie in oorlogsvoering doorheen de 20e eeuw aangekaart, en de gevolgen ervan voor de burgerbevolking. Wie de tentoonstelling bezoekt, kan niet 'wegzappen' van wat oorlog aanricht. Locatie: Algemeen Rijksarchief België, Brussel Info: http://arch.arch.be Toegang: gratis marktaandeel probeerden te veroveren, zoals Korff, Blooker en Driessen. Locatie: St. Affichemuseum Nederland, Hoorn Info: www.affichemuseum.nl Affiche voor de firma Van Houten, anonieme maker, circa 1910. 27 oktober 2012- 28 februari 2013 De Tweede Wereldoorlog veroorzaakte massale schade aan privé-eigendommen, wat aanleiding gaf tot aanvragen tot schadeloosstelling. Kilometers dossiers 'Oorlogsschade aan private goederen uit WOII' zijn recent overgebracht naar het Belgische Algemeen Rijksarchief 2 - depot Joseph Cuvelier. Iedere geïnteresseerde kan ze daar bestuderen. Deze tentoonstelling wil de aandacht vestigen op deze uitzonderlijke historische bron. Waarin schuilt de historische waarde van de oorlogsschadedossiers? Ze laten een nieuw licht schijnen op de sociaal- economische geschiedenis van België in de ruimste zin: van de geschiedenis van wegen en bossen tot industrieel erfgoed. De dossiers bevatten veel administratieve stukken, maar het zijn de duizenden foto's en plattegronden die beklijven. Hoewel zwart-wit en soms vergeeld, geven deze visuele getuigen het oorlogsleed een menselijk en herken baar gelaat. De Tweede Wereldoorlog heeft geen enkele Belgische provincie gespaard. Platgebombardeerde huizen en fabrieken van het noorden van 7 november 2012 Tien meter archief van een van Nederlands belangrijkste staatslieden wordt wereldwijd toegankelijk. Abraham Kuyper, predikant, hoogleraar, journalist en politicus, liet een schat aan persoonlijke aantekeningen en brieven na. Deze documenten worden nu via het internet, altijd en overal, raadpleegbaar. Deze digitale beschikbaarstelling biedt gebruikers veel kansen. Toch rijzen er ook vragen over de mogelijke nadelen: staan de kosten in verhouding tot de baten? En welke gevolgen heeft digitalisering voor de toegankelijkheid van de fysieke stukken? Deze vragen krijgen een plaats bij de presentatie van het digitale Kuyperarchief, georganiseerd door het Historisch Documentatie centrum voor het Nederlands Protestantisme (1800-heden) van de Vrije Universiteit Amsterdam. Bij wijze van inleiding zal dr. Jasper Vree, kerkhistoricus en grootgebruiker van het Kuyperarchief, ingaan op de vraag welke schatten dit archief de historicus te bieden heeft. HDC-archivaris Hans nummer 9 2012 39

Archievenblad | 2012 | | pagina 39