Agenda I *y rV' V i Tentoonstellingen Foto-expositie in Zeeuws Archief Ga mee met de VOC op ontdekkingsreis langs de zuidelijke sterrenhemel! Dat kan tot en met 5 januari 2013 in het archiefcafé in het Zeeuws Archief. Jan Koeman, medewerker van de Middelburgse Volkssterrenwacht, legt met zijn foto-expositie een link tussen de indrukwekkende zuidelijke sterrenhemel die hij in 2011 in Afrika fotografeerde en de door vroegere VOC-zeevaarders beschreven en benoemde sterrenbeelden die vandaag de dag nog steeds worden gebruikt op de sterrenkaarten. Pieter Keyser (1540-1596) ging in 1595 aan boord van een Oost-Indiëvaarder en deed waarnemingen van 300 sterren. Die leidden tot de creatie van twaalf nieuwe sterrenbeelden waaronder enkele die werden vernoemd naar diersoorten die Keyser op zijn reis tegenkwam, zoals Kameleon, Paradijs vogel, Toekan Phoenix en Vliegende Vis. Die sterrenbeelden maken onderdeel uit van de Melkweg. De Melkweg of het Melkwegstelsel is de naam voor het spiraalvormige sterrenstelsel waarin ons zonnestelsel zich bevindt. Als het voldoende donker is, is de Melkweg vanaf de aarde van binnenuit te zien als lichtende band die de hemel omspant. Jan Koeman uit Kloetinge is fotograaf en medewerker van Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen te Middelburg. In juli 2011 reisde hij door Namibië en Botswana en fotografeerde met een digitale spiegelreflexcamera de imposante zuidelijke sterrenhemel. Met een telescoop van de Tivoli-Astrofarm vervaardigde hij detailopnames van de Melkweg. Omdat in zuidelijk Afrika vrijwel geen lichtvervuiling is vanwege de lage bevolkingsdichtheid, kan men vanaf het zuidelijk halfrond direct in het hart van onze Melkweg kijken. De dichtheid van sterren is er overweldigend. De Collectie Veendorp: levenswerk van een zorgvuldig verzamelaar Van 13 oktober 2012 tot en met 17 maart 2013 presenteert het Groninger Museum de collectie van de Groninger kunstverzamelaar Reurt Jan Veendorp. De verzameling bestaat uit ruim 400 unieke objecten, waaronder schilderijen, grafiekbladen, tekeningen, sculpturen en keramiek. De nadruk ligt op Nederlandse kunst uit de tweede helft van de 19e en de eerste decennia van de 20e eeuw. De heer Veendorp (Appingedam 1905 - Ede 1983) studeerde tekenen, kunstnijver heid en bouwkunde aan de Academie Minerva in Groningen, en werkte daarna bij het architectenbureau van A.J. Kropholler in Wassenaar. Naast architect was hij ook eigenaar van twee steenfabrieken in Groningen. Al op jonge leeftijd begon hij kunst te verzamelen. Aangezien hij geen ruim inkomen had, kon hij slechts met mate kunstwerken aankopen. Daarom is het des te meer te bewonderen dat hij een zo consistente en kwalitatief hoogwaardige collectie wist op te bouwen. In de loop van meer dan vijftig jaar kocht hij met grote liefde en zorgvuldigheid enkele honderden schilderijen, tekeningen, grafiekbladen en sculpturen. Veendorp had geduld en een oog voor kwaliteit; hij wist van vooraanstaande kunstenaars goed werk te verkrijgen. In de collectie is een belangrijke plaats weggelegd voor de schilders van de Haagse School, zoals Jan Hendrik Weissenbruch, Anton Mauve en de drie gebroeders Maris. Kunst van de generaties na de Haagse School is vertegenwoordigd door de Amsterdamse impressionisten George Hendrik Breitner en Isaac Israels, maar ook door Jan Toorop en Johan Dijkstra. Ook de Franse schilderkunst is in deze verzameling vertegenwoordigd. De tentoonstelling laat een selectie zien uit deze prachtige kunstverzameling. 19 oktober 2012 - 7 januari 2013 40 jaar Paard van Troje 21 oktober 2012 - 6 januari 2013 Topmerken op affiches Tot en met 5 januari 2013 Locatie: Zeeuws Archief, Middelburg Info: www.zeeuwsarchief.nl/actueel/ expositie-sterrenhemel-zuidelijk-halfrond 13 oktober 2012 - 17 maart 2013 Locatie: Groninger Museum, Groningen Info: www.groningermuseum.nl f ti W- r Isaac Israels, 'Hoedenwinkel van Mars', 1893 (coll. J.B. Scholtenfonds). Het Haags Gemeentearchief toont twee gelijknamige tentoonstellingen over 40 jaar Paard van Troje, dat in oktober 2012 40 jaar bestaat. Deze periode heeft veel beeldmateriaal opgeleverd. De documenten, uiteenlopend van affiches tot maandoverzichten en foto's, zijn talrijk. In 'De Affiche Galerij' worden affiches gepresenteerd die een beeld geven van 40 jaar Paard van Troje, als nationaal en internationaal podium in Den Haag. In het Haags Informatie Centrum worden naast affiches met een typisch Haagse component ook oude filmbeelden getoond en geluids fragmenten afgespeeld. Bovendien wordt het archief van het poppodium overgedragen aan het Haags Gemeentearchief. Hierdoor zal ook voor toekomstige muziekliefhebbers de geschiedenis van Paard van Troje niet alleen bewaard blijven, maar ook ontsloten worden. Locatie: De Affiche Galerij, Den Haag Info: www.denhaag.nl/home/bewoners/ to/Tentoonstellingen-40-jaar-Paard-van- Troje.htm Toegang: gratis In 1815 werd de onderneming Van Houten in Amsterdam opgericht. De wereldwijde expansie van het merk 38 2012 nummer 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 38