Intellectueel broeinest Smakelijke kennismaking Naast docenten uit alle participerende landen vergezelden Jeanette Bastian (Simmons College, Boston) en Geir Magnus Waldergaug (chair SAE/ICA) ons. Vooral de aanwezigheid van de eerste zorgde voor een waar popster effect onder sommige studenten. Om het ijs te breken begon de eerste dag met een sessie van 'chocolate-appraisal'. Natuurlijk zat hier een educatief aspect in verwerkt: op welke factoren let je bij selectie? Alleen de inhoudelijke informatie (witte of pure chocolade)? Of ook de drager (verpakking) of archiefvormer (fabrikant)? Vrijwel elke dag van de Summer School startte met een gezamenlijk college. Hier werden onder meer de selectietheorieën en -praktijken in verschillende landen, selectie van digitaal archiefmateriaal, de geschiedenis van selectietheorieën en verschillende benaderingen van selectie behandeld. In de middag werkten studenten in een themagroep aan een onderzoek. Dit resulteerde in vijf presentaties. Deze geven een professionele kijk op bijvoorbeeld de problematiek van exponentiele groei van digital born documenten bij overheden, aan de hand van casestudy's. Maar ook een verkenning van de creatie van 'ideale' internationale wet- en regelgeving Houvast Voor de studenten was ARCHIDIS een leerzame ervaring die wellicht een groter effect heeft op toekomstige carrières en de ontwikkeling van de internationale archiefwetenschap, dan zij kunnen vermoeden. De grenzeloze blik op het archiefwezen en internationale connecties die deze Summer School hen heeft meegegeven, biedt de toekomstige archivarissen en records managers intellectueel houvast voor hun toekomst. Noten Groepsfoto deelnemers ARCHIDIS Summer School 2012 (foto Kirsten van Opljnen). van selectie in West-Europese landen. Hiermee wordt op korte termijn archiefwetenschappelijk onderzoek op internationaal niveau gestimuleerd. Ook creëert deze samenkomst een netwerk van ambitieuze archivarissen en records managers die het toekomstige internationale debat levendig zullen houden. Op de campus van Harnösands Folkhögskola verbleven studenten en docenten gezamenlijk in één gebouw. We deelden de keukens, gemeen schappelijke ruimtes en ook de strubbelingen met de voertaal (Engels), waardoor een gemoedelijk samenzijn en intellectueel broeinest ontstond. Vanaf het eerste moment stelden we elkaar vragen. Onderling tijdens een pauze, maar ook in colleges: wat betekent het woord 'archief' voor een Duitser, Belg of Engelsman? Maken Nederlandse, Zweedse en Schotse studenten dezelfde keuzes tijdens een acquisitie? Waarom wel of niet? Hoe wetenschappelijk of praktisch is een archivistiekopleiding in Engeland? In hoeverre is het records continuüm model geïmplementeerd in de archiefpraktijk in Finland? Het is maar een kleine greep uit een veel langere lijst. omtrent archiefselectie en de vorming van persoonlijke archieven op het world wide web zijn gepresenteerd.2 1 Irmgard Becker, 'A climate of change in the education of German archivists?', paper gepresenteerd tijdens het ICA congres in Brisbane (augustus 2012). 2 De presentaties zijn in de toekomst te bekijken via www.naet-europe.org. Tessa S. Free student Archief wetenschap (UvA) en medewerker beeldcollecties Regionaal Archief Alkmaar. ^ai nummer 9 2012 35

Archievenblad | 2012 | | pagina 35