Nieuws KVAN Nieuws Kiezen! Oproep: digitaal januarinummer? Publicatie Archives without Borders De internationale toekomst van studenten archivistiek KVAN SNAAI Lab i kan Na vette jaren wordt de archiefwereld geconfronteerd met magere jaren. Technologische ontwikkelingen vragen investeringen in nieuwe expertise en infrastructuren. En dat in een tijd waarin de budgetten krimpen. De archiefwereld heroriënteert zich op haar identiteit, bezint op gemaakte en nog te maken keuzes, en voert ethische discussies die direct raken aan de verantwoordelijk heden van de professie. Tijdens de KVAN-dagen 2013 discussiëren wij graag mét u in Amsterdam over de keuzes waarvoor we gesteld worden. Houd u vast maandag 10 en dinsdag 11 juni 2013 vrij in uw agenda.Meer informatie en de call for papers volgen in het Archievenblad van december. Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland organiseert de KVAN- dagen 2013 in samenwerking met Stadsarchief Amsterdam. Volg het laatste nieuws over de KVAN-dagen op Twitter via: @kvandagen. In januari verschijnt er geen Archieven blad, dat wil zeggen: niet op papier. Net als vorig jaar is er de mogelijkheid van een digitale uitgave, een nieuwjaars geschenk voor de collega's. Heeft u een verhaal, verhandeling, overpeinzing gerelateerd aan het vak, aarzel niet en stuur het naar de redactie. Wie weet vormt uw bijdrage de feestelijke aftrap van een nieuwe jaargang van het Archievenblad. Inzendtermijn: 8 december. Omvang: maximaal 40 pagina's. Stuur naar: hoofdredacteur@archievenblad.nl In 2010 werd het congres 'Archives without Borders' georganiseerd. Dit congres ging over het belang van archieven voor 'good governance' in een internationale context. Er waren 4 thema's: 1. archieven als 'stille getuigen', die van groot belang zijn op plekken in de wereld waar mensenrechten in het geding zijn; 2. archieven van internationale tribunalen, zoals het Joegoslavië- tribunaal, die de landsgrenzen overstijgen. Wat gebeurt er met archieven waarvoor geen internationale archiefwet geldt?; 3. de rol van archieven bij de ontwikkeling van een nationale identiteit en de staatsvorming. Denk bijvoorbeeld aan het recht op informatie van burgers; 4. de wijze waarop archiefprofessionals elkaar internationaal ondersteunen. In samen werking met de KVAN heeft de Stichting Archief publicaties de hande lingen van het congres vastgelegd in een publicatie. Deelnemers krijgen die thuisgestuurd, maar deze is ook direct te bestellen via http://sap.schrijen- lippertz.nl (prijs 30,00). Tessa S. Free We waren vooraf gewaarschuwd. Het zou hard werken worden en dat werd het. Wel op een manier die geen energie kost, maar geeft. De tweede ARCHIDIS Summer School voor internationale studenten archivistiek vond deze zomer plaats in Harnösand, Zweden. Achtentwintig deelnemers verkenden hier de uitdagingen van selectie van records en archieven - ons collectieve en sociale geheugen - binnen de digitale informatiesamenleving. Met subsidie van de Europese Commissie kan dit Erasmus Intensive Programme drie jaar achter elkaar worden gehouden. Vorig jaar bij de Archivschule in Marburg, Duitsland en volgend jaar bij de University of Dundee, Schotland. Organisator NAET (North-Western European Archival Educators Network) behandelt dan voor de laatste keer het thema 'appraisal and social memory'. Gelukkig zijn er plannen voor een herhaling van dit driejarige programma. Het belang daarvan werd onder meer onderkend door de Duitse archivistiek- docente Irmgard Becker. Nog geen twee weken na het leveren van haar bijdrage aan de Summer School, benadrukte ze tijdens het ICA congres in Brisbane hoe belangrijk een internationale oriëntatie voor studenten archivistiek is.1 Deelnemers verkregen tijdens deze Summer School kennis over verschillen en gelijkenissen in de theorie en praktijk Archives tMl without Borders Anr-tvw iln Frwltrji 34 2012 nummer 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 34