Vakmanschap is meesterschap René Kunst en het archief van de stad Leeuwarden Ten geleide Noeste arbeid gedurende vele jaren lagen eraan ten grondslag, maar het resultaat mag er zijn. De archieven van de stad Leeuwarden zijn geïnventariseerd. Het is de verdienste van slechts één gedreven archivaris: René Kunst. "Archivistisch gezien is mijn taak volbracht." Inventaris van het Archief van de Stad Leeuwarden Loopbaan Is René Kunst de 'laatste der Mohikanen'? Een ouderwetse inventarisator die van het archief van de stad Leeuwarden zijn levenswerk heeft gemaakt? Collega Peter van Beek ging bij hem op bezoek en steekt zijn enthousiasme voor het werk van Kunst niet onder stoelen of banken. De redactie Peter van Beek l Op een mooie vrijdagmorgen reis ik af naar de Friese provinciehoofdstad Ljouwert (je hebt wat Fries bloed of je hebt het niet). In Leeuwarden is het nog een frisse maar prettige wandeling naar het prachtig gelegen pand van het Historisch Centrum Leeuwarden (HCL). Voor de mensen die dat niet weten: Tresoar is de naburige instelling die vooral de provincie bedient. Maar het HCL is met name de bewaarplaats van en de presentatieplek voor de geschiedenis van de stad Leeuwarden. Een goed geoutilleerde studiezaal en een prachtige eigentijdse expositieruimte met een fris ogende tentoonstelling over het verleden en de eigenheid van Leeuwarden. En na een uiterst vriendelijke ontvangst een inspirerend gesprek met René Kunst, inmiddels gepensioneerd medewerker maar gelukkig nog vrijwilliger bij het HCL. René Kunst tijdens het symposium op 15 juni 2012 in het Historisch Centrum Leeuwarden (foto HCL). René (R.G.H.M.) Kunst is geboren in Maastricht op 17 mei 1946. Hij studeert Nederlands in Nijmegen en wordt in 1973 aangenomen op de Archiefschool. Zijn stage loopt hij bij het rijksarchief in Gelderland te Arnhem. Zijn opleiding wordt in 1975 afgesloten met het gewenste diploma. Daarna wordt Kunst min of meer geadviseerd om te solliciteren in Leeuwarden en hij komt daar per 1 januari 1976 in dienst, waarna met ingang van juli 1977 promotie volgt tot gemeentearchivaris van Leeuwarden. Na een lange periode van hard werken en veel opbouwen, maar ook langzaam minder plezier in het leidinggeven aan een steeds meer eisende organisatie, kiest Kunst zelf voor de functie van inventarisator. Een 'stapje terug' per 1 september 1992, een keuze waar hij geen dag spijt van heeft gehad. Per 1 mei 2011 breekt de pensioen gerechtigde leeftijd aan. Maar... het werk is nog niet klaar! Ook als vrijwilliger kun je bij de meeste archiefdiensten terecht en in deze 30 2012 nummer 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 30