Verleidelijk Drents Archief Nieuwe doelgroepen in een vernieuwd archiefgebouw H29 Hoe bereik je als archief nieuwe doelgroepen? Ook het Drents Archief stelde zich deze vraag. 'Verleiden met het verleden' werd het motto. 'Snackers' wil men binnen krijgen: mensen die wel geïnteresseerd zijn in hun eigen geschiedenis, maar niet teveel moeite willen doen om daarmee in contact te komen. Hoe verleid je die? Hoe krijg je ze binnen en laat je ze kennismaken met de rijke bronnen van het archief? Maar hoe trek je nu de snackers het monumentale archiefgebouw uit 1901 in? "We kozen voor een tweesporenaanpak", zegt directeur Douwe Huizing, "met een fysiek gebouw dat na de verbouwing een eenheid vormt met de digitale wereld van annodrenthe.nu. Samen moeten ze ertoe bijdragen dat mensen met andere ogen naar hun omgeving gaan kijken en zich bewust worden van de eigen sporen in het verleden." Om dit idee handen en voeten te geven, werd conceptontwikkelaar Cas Verholt in de arm genomen. "De eerste uitdaging is om de mensen naar binnen te Digilounge Verholt ziet een grootouder en een kleinkind voor zich. "Samen nemen ze plaats voor een groot scherm. Het kleinkind navigeert door annodrenthe.nu en de grootouder vertelt." Studiezaal stukken digitaal beschikbaar zijn. Uiteraard kunnen de bronnen ook nog altijd fysiek geraadpleegd worden. Ze worden opgevraagd en door een archiefmedewerker opgehaald uit het depot. Verholt: "Dat is een mooi beeld. Het traditionele karretje met archief stukken dat door de Digilounge naar de Studiezaal gereden wordt. Ook hier weer interactie. Dat karretje met archiefstukken kan de snacker in de Digilounge nieuwsgierig maken naar de authentieke bronnen. De diepgraver op zijn beurt, loopt door de Digilounge naar de Studiezaal en maakt op een heel vanzelfsprekende manier kennis met annodrenthe.nu." Studio In de vleugel uit 1980 is een Studio gerealiseerd die plaats biedt aan groepen tot 48 personen. De Studio beschikt over een projectiescherm van 3 x 7 meter en 24 monitors waarop genavigeerd kan worden op annodrenthe.nu. De deelnemers kunnen hun kennis testen en herinneringen delen bij een van de zes spel- programma's en een van de zestig filmcompilaties. Yolanthe van der Ree Met de lancering van het internet platform annodrenthe.nu in juli jl. (zie Archievenblad nr. 7-2012) is het Drents Archief een modern en digitaal archief geworden. Ruim 40.000 historische foto's, documenten en films zijn gekoppeld aan historische kaarten. De website en de app maken het voor een zeer brede doelgroep aantrekkelijk te navigeren door de Drentse geschiedenis. lokken", vertelt hij. "Om die reden is de ingang van het archief verplaatst. Iedereen die nu vanaf het station het centrum van Assen binnenkomt, stuit op het moderne, lichte, glazen entree paviljoen. Dit is een echte eyecatcher. In dit paviljoen draait op een scherm een demo van annodrenthe.nu: routes, foto's, kaarten en video's trekken voorbij. Ook staat er een organische boom als draagconstructie waarin een viewer geïntegreerd is. Die biedt een 360 graden-blik op het depot dat zich onder de grond, recht onder de entree bevindt." Gastvrijheid en openheid staan centraal in het vernieuwde Drents Archief. Neem de Digilounge, de grote ruimte op de begane grond die voor de verbouwing geheel gevuld was met kantoren. Nu is dit een centrale publieksruimte met twee multitouch-tafels, schermen in verschillende soorten en maten en banken die uitnodigen om erin neer te ploffen. Voor de diepgravers blijft het Drents Archief de vertrouwde plek voor onderzoek en verdieping. Op de kop van de publieksruimte, in de voormalige directeurskamer, bevindt zich de Studiezaal. Transparant en open, maar wel geluiddicht door het gebruik van dik glas. Rust en privacy zijn zo gewaarborgd. De acht werkplekken beschikken alle over een computer waarop archief- De Studio biedt samen met de Laarwoudzaal de mogelijkheid om nog meer doelgroepen in aanraking te brengen met het verhaal van Drenthe. Het Drents Archief kan in opdracht groepsprogramma's samenstellen en instellingen kunnen de Laarwoudzaal gebruiken voor historisch vergaderen. Het Drents Archief is klaar voor de toekomst! 1 Yolanthe van der ReeH tekstschrijver, journalist en communicatieadviseur. nummer 9 2012

Archievenblad | 2012 | | pagina 29