deze terdoodveroordeelden een enkele reis via Veere boekten is stof voor nader onderzoek. In religieus opzicht waren het voor de stapel in Veere roerige jaren. Vooral onder conservator Thomas Cunningham werd het presbyteriaanse geloof verdedigd. Veere speelde ook een rol als doorvoerhaven van opruiende en anti-episcopaalse boeken. Of bannelingen via Veere hun heil elders zochten, is nooit onderzocht. Mogelijk dat met behulp van de diaconieregisters hierop een antwoord kan worden gegeven. Crowdsourcing Noten Het belang van deze twee registers heeft ertoe geleid dat in januari 2012 het ZA en het NAS het project 'Digitalisering van de diaconieregisters (1616-1644) van de Schotse kerk van Veere' zijn gestart. Het ZA en het NAS zetten zich in voor het digitaal toegankelijk maken van deze Veerse registers, deel van een gezamenlijk erfgoed. Dit project valt binnen het door het NAS geïnitieerde Church records digisation project, dat naast de Veerse registers ook archieven van andere Schotse kerken in Europa omvat. Het ZA heeft zorg gedragen voor het foto graferen en het NAS heeft de scans van op de site www.scottishdocuments.com geplaatst. Een vervolgstap is deze registers nader te ontsluiten. Bedacht is om dit via crowdsourcing te doen. De moeilijk heidsgraad van de bron is zodanig dat is besloten gericht te zoeken naar bewerkers. Dankzij de bestaande De conservator van de Schotse privileges in de Nederlanden droeg in de achttiende eeuw tijdens de uitoefening van zijn functie in Veere dit zilveren onder scheidingsteken (Zeeuws Archief Middelburg, bruikleen familie Turing). 1 Vanaf april 2011 loopt een fusieproces tussen de National Archives of Scotland (NAS) en de General Register Office for Scotland naar een nieuwe organisatie met de naam National Records of Scotland (NRS). 2 Peter Blom,'Cabinet full of papers: archival sources for the Scottish nation in Veere' in: Scottish Archives, The Journal of the Scottish Records Association (2007) Volume 13, 39-53. Peter Blom conservator gemeentelijke collecties Veere/medewerker bij het Zeeuws Archief. De Schotse gemeente kerkte in een deel van de Grote kerk van Veere (Zeeuws Archief Middelburg, detail van het schilderij 'Gezicht op Veere', eerste kwart 17e eeuw door Hendrik Cornelisz Vroom). netwerken konden vlot een aantal Schotse en Zeeuwse vrijwilligers worden gevonden. De Schotten transcriberen en de Zeeuwen vertalen. Vanuit het ZA en het NAS wordt het project begeleid door drie medewerkers. Op de website www.zeeuwsarchief.nl onder het kopje 'lopende onder zoeken' zal de voortgang van het project te volgen zijn. Het streven is om in 2014, precies vier eeuwen nadat in Veere een Schotse kerk werd gesticht, het resultaat van deze eerste Schots-Zeeuwse archief- samenwerking te presenteren. n i 28 2012 nummer 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 28