Schots-Zeeuwse ^HrRranensHmenwenkin^H Zeeland en Schotland hebben een gemeenschappelijke geschiedenis. Archieven aan beide kanten van de Noordzee bevatten een schat aan informatie voor Zeeuwen met Schotse wortels en Schotten met Zeeuwse voorouders. Het zijn vaak onbekende bronnen voor economische geschiedenis, kunstgeschiedenis en kerkhistorie. Dankzij samenwerking tussen het Zeeuws Archief (ZA) en het Nationaal Archief van Schotland (NAS)1 zijn recent de stukken uit het archief van de Schotse kerk van Veere via internet toegankelijk gemaakt en wordt deze bron verder ontsloten. Schotten aan de Schelde Vanaf de dertiende eeuw dreven Schotse kooplieden handel met Zeeland. Er was dit gewest veel aan gelegen om deze handelaars voor langere tijd te binden. De verleende privileges leidden ertoe dat een regelmatige stroom van Schotse schepen de Zeeuwse havens in de Scheldedelta aandeed. De stad Veere was het meest succesvol om de Schotten te interesseren zich permanent binnen plaats van de Nederlandse en Belgische Koninklijke Marine noemen. Jarenlang werd veel moeite gestoken om de Schotten voor Veere te interesseren. Dit was niet voor niets want in 1541 werd het stapelcontract getekend tussen de heer van Veere en de vertegen woordigers van de 'Koninklijke steden van Schotland'. Deze overeenkomst hield in dat de Schotse handelaars zich in Veere zouden vestigen en zich verplichtten met name genoemde goederen in Veere te verhandelen en hiervoor de nodige voorrechten kregen. Het betrof schapenvachten, wollen en linnen manufacturen, huiden en vellen, zalm, boter en leer. Tot de voorrechten behoorden dat Schotten in Veere onder hun eigen rechtsregels mochten leven, ze bepaalde belastingen niet hoefden te betalen en een kerk mochten stichten. Dit laatste duurde even want pas in 1614 beklom de eerste Schotse predikant de kansel in Veere. Aan het hoofd van de Schotse natie stond de door de conventie van Koninklijke steden van Schotland benoemde - en door Veere betaalde - conservator van de Schotse privileges in de Nederlanden. De periode van welvaart heeft dankzij de Schotten geduurd tot circa 1700. Steeds vaker werden de condities in het contract ontdoken. Veel Schotse handelaren voeren met hun schip direct door naar Rotterdam. In hun kielzog De Schotse privileges in Veere werden in 1799 opgeheven maar de titel 'Conservator van de Schotse privileges in de Nederlanden' bleef tot 1847 bestaan. In 1821 werd Alexander Ferrier, Brits consul in Rotterdam, in deze functie benoemd door koning George IV (Zeeuws Archief Middelburg, bruikleen familie Turing). hun muren te vestigen. Met een haven aan zee, onder de bescherming van de machtige heren van Borssele en van Bourgondië, kon Veere in de vijftiende eeuw uitgroeien tot een internationale handelsstad. Omstreeks 1450 telde de stad ruim 4000 inwoners. Van 1488 (in 2013 is dit 525 jaar geleden!) tot 1556 was in Veere de Admiraliteit der Nederlanden gevestigd. Veere mag zich daarom de geboorte- 26 2012 nummer 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 26