Geboren: de Amsterdamse metadatastandaard informatie SnAriistèrdam standaards^ metadótastandaard getrcËErd mettiodc Het Stadsarchief Amsterdam (SAA) heeft onlangs zijn metadata standaard vastgesteld en gepubliceerd. Met deze metadatastandaard heeft het SAA een uniforme methode gecreëerd waarmee stadsdelen en diensten (concernonderdelen) informatie op een gestandaardiseerde manier opslaan, zodat onder meer de contextinformatie en de authenticiteit zijn geborgd. informaiiema^emefil gestandwrdisMtde .unffinondffd^en ■*ï"n,stsdsdel«n Metadata zijn gegevens over gegevens. Dit begrip is tegenwoordig niet meer weg te denken uit de wereld van informatiemanagement. De metadata- standaard die is opgesteld door het SAA ondersteunt het proces waarmee archieven in een goede en toegankelijke staat kunnen worden overgebracht naar het SAA ten behoeve van langetermijn- bewaring. Doel De metadatastandaard heeft als voornaamste doel het duurzaam beheren van informatieobjecten, om onder meer metadata vast te leggen voor het waarborgen van de context informatie en authenticiteit. Daarmee maakt de standaard het permanent beschikbaar stellen van informatie objecten1 mogelijk. Het bewaren van informatieobjecten binnen hun context zorgt ervoor dat informatieobjecten kunnen worden gereconstrueerd in de situatie waarin zij oorspronkelijk zijn Totstandkoming De metadatastandaard (2012) is gebaseerd op het eerder door het SAA uitgebrachte metadatastandaard concept uit 2009, de Archiefregeling 2010 (AR'10) en NEN-ISO 23081 (Beheren van metagegevens voor archiefbescheiden). De AR'10 bevat randvoorwaarden vanuit de wet- en regelgeving (Archiefwet 1995) waaraan informatieobjecten moeten voldoen. De NEN-ISO 23081 norm bevat een entiteitenmodel waar de metadatastandaard op kan worden gebaseerd. Ook heeft het SAA voor verdere Waarom heeft het SAA gekozen voor een eigen metadatastandaard? Tenslotte zijn er door het Nationaal Archief en het Stadsarchief Rotterdam ook standaarden opgesteld. Het voornaamste bezwaar van deze standaarden is het grote aantal verplicht vast te leggen metadata. Het SAA acht de kans klein dat een zo uitgebreide standaard ook daadwerkelijk wordt toegepast door de Amsterdamse concernonderdelen. De standaardisatie van systemen, waaronder een DMS (Document Management Systeem), is in Amsterdam nog niet doorgevoerd. De diversiteit van systemen zorgt ervoor dat, willen wij de metadatastandaard geïmplementeerd krijgen, de set met meta elementen niet te groot moet zijn. Anders bestaat het risico dat concern onderdelen niet kunnen voldoen aan de standaard, bijvoorbeeld vanwege de Orville Mac Donald I Het opstellen van de metadatastandaard was een lastig maar dynamisch proces dat gepaard ging met leerzame uitdagingen. Toepassing van de meta datastandaard is verplicht voor informatie die voor langdurige en blijvende bewaring in het e-depot wordt opgeslagen. Wat zijn metadata nu eigenlijk? vastgelegd of ontstaan. Wanneer elk concernonderdeel metadata over informatieobjecten op gelijke wijze vastlegt, kan overbrenging en beschikbaarstelling sneller en met minder kosten plaatsvinden. Met de metadatastandaard geeft het SAA duidelijkheid aan de concernonderdelen over de minimaal benodigde set aan gegevens die nodig is om het beheer op lange termijn mogelijk te maken. Het SAA hanteerde als uitgangspunt om een zo beknopt mogelijke set met meta elementen te gebruiken. Concern onderdelen kunnen dan met minimale inspanning en kosten informatieobjecten vastleggen en later overbrengen voor langdurige bewaring en beheer. aansluiting met de archiefwereld het Toepassingsprofiel Rijksoverheid als bron gebruikt. Dit bevat de afspraken over welke metagegevens minimaal nodig zijn en de manier waarop deze metagegevens binnen de Rijksoverheid worden vastgelegd. Het SAA heeft de metadatastandaard afgestemd met de provinciale archiefinspectie Noord Holland in het kader van haar audit op het e-depot op basis van de ED3 eisenset (Eisen Duurzaam Digitaal Depot). 22 2012 nummer 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 22