Archiveringspioniers in Noord-Brabant Een bijdrage aan de archiefgeschiedenis Ontwikkelingsprocessen Voortgang van het onderzoek Miriam Lengova Onderzoek naar de aard en de context van een archief en de onderlinge samenhang van de archiefstukken waaruit het archief bestaat, helpt bij een beter begrip van het archief, bij het toegankelijk maken ervan en geeft de toekomstige gebruikers betere handvatten om succesvol met het archief aan de slag te gaan. De registratuur stelsels, registratiemethoden en de ordening van de archiefbescheiden bepalen niet alleen de vorm en structuur van het gevormde archief, maar maken er ook deel van uit. In de loop van de administratieve geschiedenis zijn er verschillende ordeningssystemen ontwikkeld, zoals het door T. Thomassen beschreven resolutiestelsel, of de door H. van Schie beschreven chronologische stelsels van de negentiende eeuw.1 Naar registratuurstelsels, gebruikt bij de gemeenteadministraties in de eerste helft van de twintigste eeuw, is nog weinig onderzoek gedaan. Er is niet gezocht naar de motieven die ten grondslag lagen aan de hantering van bepaalde stelsels, evenmin naar de mogelijke relaties tussen soortgelijke stelsels in verschillende gemeenten. Dit is ook terug te zien in de bestaande toegangen tot de gemeentearchieven. Vaak zijn deze stelsels, vooral in de kleinere gemeenten, niet meer in de oorspronkelijke orde behouden. In de eerste helft van de twintigste eeuw voltrok zich een dynamisch ontwikkelingsproces naar een functioneel en goed werkbaar registratuurstelsel voor de gemeentelijke administratie. Naast de chronologische ordening werden nieuwe methoden van archiefordening geïntroduceerd. Voordat Zaalbergs decimale registratuurstelsel algemeen aanvaard werd, merkte een van de archiveringspioniers, F.J. de Zee, in 1907 op: "De registratuur wordt nog dikwijls als een noodzakelijk kwaad beschouwd en men maakt er zich het liefst zo spoedig mogelijk vanaf De ingewikkeldste en vreemdste methodes worden aangetroffen, soms zo onpraktisch en omslachtig samengesteld dat wij van verbazing de handen ineenslaan."2 In de loop van de twintigste eeuw hebben de gemeentelijke organisaties metamorfoses ondergaan. Van kleine, overzichtelijke lichamen zijn ze uitgegroeid tot grote en complexe organisaties, met bijpassende gecompliceerde administraties. Behalve door Zaalberg in Zaandam, werd er ook in andere gemeenten gewerkt aan mogelijke regelingen voor de registratie, ordening en archivering van de groeiende documentenstroom. Eén van de pogingen die aandacht verdient, is in de gemeente Eindhoven gedaan. Als mijn afstudeerscriptie voor de opleiding Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam heb ik een onderzoek aan deze kwestie gewijd. Dit artikel is daarop gebaseerd. Aan het begin van het onderzoek in het secretarieel archief van het gemeente- Emmasingel met Philipsfabriek, Eindhoven, 1929 (alle illustraties zijn afkomstig uit de collectie van het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven). nummer 9 2012 19

Archievenblad | 2012 | | pagina 19