Hulpmiddel Het hulpmiddel bestaat uit een waardenkaart (figuur 1) en een vragenlijst. De waardenkaart geeft een overzicht van waarden die aan archiefstukken toe te kennen zijn. Stakeholders kunnen op de kaart aankruisen welke waarden ze voor de betreffende stukken relevant vinden. Noten 1. Gebruikswaarde o Juridische waarde o inhoud o vorm o Wetenschappelijke waarde o inhoud o vorm o Documentaire waarde o inhoud o vorm o Informatiewaarde o inhoud o vorm o Waarde als getuigenis o inhoud o vorm o Functionele waarde o inhoud o vorm 2. Historische waarde o Cultuurhistorische waarde o inhoud o vorm o Biografische waarde o inhoud o vorm o Herdenkingswaarde o inhoud o vorm o Ouderdomswaarde o inhoud o vorm 3. Actuele sociale waarde o Maatschappelijke waarde o inhoud o vorm o Politieke waarde o inhoud o vorm o Symbolische waarde o inhoud o vorm 4. Belevingswaarde o Waarde door historische sensatie o inhoud o vorm o Esthetische waarde o inhoud o vorm o Zintuiglijke waarde o vorm o Emotionele waarde o inhoud o vorm Meewegende factoren o Uniciteit/zeldzaamheid o inhoud o vorm o Authenticiteit en integriteit o inhoud o vorm o Ontstaanswijze o inhoud o vorm o Conditie o vorm o Beschrijving /metadata o inhoud o vorm eenvoudige manier, namelijk in een bookscanner met een glasplaat, of op een aangepaste manier. Dit laatste kan bijvoorbeeld inhouden dat de stukken onder een hoek worden gedigitaliseerd, zodat ze niet helemaal geopend hoeven te worden. Ook kan gewerkt worden met digitale camera's, zodat het gebruik van een glasplaat die tegen de pagina's aandrukt niet nodig is. Behalve door de aard van de stukken wordt de keuze bepaald door het beschikbare budget. Het budget moet verdeeld worden over een groot aantal kostenposten. De ene keer is zorg voor de originele stukken de grootste prioriteit en wordt veel geld besteed aan de voorbereiding van de stukken en aangepast digitaliseren. In andere situaties zal een ander aspect van het project het meest belangrijk worden geacht en wordt waarde verandering of verlies van de originele stukken op de koop toe genomen. Aan de digitalisering van archiefstukken werken verschillende stakeholders mee: projectcoördinatoren, archivarissen, restauratoren, imaging specialisten en digitaliseringbedrijven. Ze hebben elk hun eigen verantwoordelijkheden en belangen, die mede bepaald worden door regels en beroepscodes: de beroepscode van archivarissen, de ethische code van restauratoren, de Archiefwet, Archiefregeling en het Archiefbesluit. Om de stakeholders bij de beslissingen van het beslissingsmodel te betrekken, wordt met het 'hulpmiddel bij het waarderen van gebonden archiefstukken voor digitalisering' een concrete methode geboden om waardering van archiefstukken systematisch uit te voeren en te verwoorden. Door het definiëren van toe te kennen waarden en belangenafweging, kunnen de beslissingen uit het beslissingsmodel goed beargumenteerd worden genomen. Dat voorkomt onacceptabel verlies van waarde door ongefundeerde beslissingen. Naar aanleiding van de ingevulde waardenkaarten stellen zij gezamenlijk een waardenprofiel op met behulp van de volgende vragenlijst: Welke waarden uit de waardenkaart worden toegekend aan de vorm van de stukken en waarom? Welke waarden uit de waardenkaart worden toegekend aan de inhoud van de stukken en waarom? Z ijn deze waarden nog specifieker toe te kennen aan een bepaald aspect of onderdeel van de stukken? Welke waarden moeten absoluut behouden blijven in het origineel en waarom? Welke waarden moeten absoluut overgedragen worden op de digitale kopie en waarom? (Let hierbij op het feit dat waarden die aan de vorm toegekend worden, moeilijk of niet overdraagbaar zijn op een digitale kopie.) O ver welke waarden verschillen de partijen van mening? Geef de argumenten van beide partijen. Het waardenprofiel dient vervolgens als handvat bij de beslissingsmomenten in het model waarbij waarden een rol spelen. Op zichzelf is het model geen argument voor een beslissing. Door middel van dit hulpmiddel worden stakeholders gestimuleerd om na te denken over de punten die in het model naar voren komen en deze zelf te beargumenteren. Dit is een korte samenvatting van de afstudeerscriptie van de auteur ('Hulpmiddel bij het waarderen van gebonden archiefstukken voor digitalisering', 2012), geschreven in opdracht van de Reinwardt Academie (BA Cultureel erfgoed). Met dank aan collega's van onder andere het Nationaal Archief, de Koninklijke Bibliotheek en Digitaal Erfgoed Nederland voor hun inzichten. 1 G. Beentjes,'Wat doe je wel, wat doe je niet? En waarom dan? Een beslissingsmodel voor het digitaliseringsklaar maken van archieven', Archievenblad 115 (2011) nr. 4, 14-18. 2 Ibidem, 14. Ilse Korthagen student MA Conservering en restauratie, Universiteit van Amsterdam. Figuur 1: de waardenkaart. 18 2012 nummer 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 18