Digitaliseren (ten koste) van het origineel* pragmatisme versus ethiek e i digitaliseren en de ethiek van de archivaris Authentiek? Ilse Korthagen (student MA Conservering en restauratie, Universiteit van Amsterdam) waarschuwt ons: eerst waarderen dan digitaliseren. Treedt informatieverlies op bij digitaliseren? Raakt het origineel beschadigd? Bezint eer gij begint. Gabrielle Beentjes(senior conserveringsadviseur Nationaal Archief) houdt een regelrecht pleidooi voor het respecteren van het origineel met verwijzing naar onze beroepscode. Steeds meer archieven worden gedigitaliseerd om een zo groot mogelijk publiek kennis te laten nemen van de inhoud ervan. Het gaat dan vaak om de meest geraadpleegde archieven of de belangrijkste archieven die een instelling in huis heeft. Meestal worden de originelen na digitalisering niet meer ter beschikking gesteld aan onderzoekers, omdat verondersteld wordt dat de digitale versie genoeg informatie geeft om onderzoek mee te doen. Of dat zo is, daar kun je je vraagtekens bij zetten. De vorm als bron van informatie "De relatie tussen vorm en/of opmaak van een document en de aard van de handeling die leidde tot de opstelling ervan" kan onderwerp van studie zijn (Duranti 1989). Maar het archiefstuk kan ook onderdeel uitmaken, of zelfs zelfstandig onderwerp zijn, van onderzoek naar de geschiedenis van een archief of naar het verband tussen ontwikkeling De KVAN-dagen 2013 vinden plaats in Amsterdam op 10 en 11 juni. Het overkoepelende thema is 'kiezen' en één van de subthema's is 'ethiek'. Beroepseer is alles, corruptie is uit den boze en uiteraard zult gij niet stelen noch vernielen. Mocht u bij dit alles denken, 'dat is logisch', stort u zich dan eens op onderstaande artikelen. Vanaf nu zal het Archievenblad in het teken staan van 'kiezen', bijvoorbeeld tussen goed en fout, gratis of betaald, open of gesloten, wellicht een ethisch reveil, in elk geval tot juni 2013. De redactie ijk Gabriëlle Beentjes I Maurice Lipsch Fotografie. Daarnaast zijn sommige objecten moeilijk te digitaliseren door hun fysieke verschijningsvorm. Hun conditie is slecht en moet geconserveerd worden, of de constructie is niet geschikt en moet aangepast worden om digitalisering mogelijk te maken. Na aanpassing is het origineel niet meer zo origineel als daarvoor. Ook daarvan kun je je afvragen of dat de bedoeling is van duurzaam bewaren en beschikbaar stellen van archieven. In dit artikel wordt vanuit verschillende gezichtspunten gekeken naar een aantal uitgangspunten van digitalisering en hoe deze zich verhouden tot de ethische codes van archivarissen en restauratoren. Traditioneel worden archiefstukken voornamelijk gezien als tekstdragers. Toch kan de verschijningsvorm van een archiefstuk betekenisvol zijn. In een archiefinventaris wordt de vorm van het archiefstuk omschreven omdat deze de interpretatie van de tekstuele inhoud bepaalt. 12 2012 nummer 9

Archievenblad | 2012 | | pagina 12