Nieuws uit het veld Wijziging Archiefwet in verband met selectie digitale stukken Alle mensen Op de genealogische dag die de "Mondiaal gezien is Genlias een uniek project, waarin ons land duidelijk voorloopt op andere landen", zegt Heystek. Genlias dateert weliswaar van 1998, maar om die site nu uit de lucht te halen terwijl de opvolger qua ontwikkeling nog lang zo ver niet is, verontrust de stamboomonderzoekers. "Wij hebben begrip voor het gegeven dat Genlias technisch dusdanig verouderd is dat verdere ontwikkeling ervan inefficiënt is en te duur zou worden", aldus Heystek, "maar de bezorgdheid van onze leden en andere geïnteresseerden is gebaseerd op het besluit van de instellingen die deelnemen aan Genlias om per 1 november te stoppen met die website. Omdat WieWasWie nog niet de functionaliteit en de data van Genlias biedt, bestaat de angst dat WieWasWie op het moment van het uit de lucht halen van Genlias nog geen acceptabel alternatief is." Om deze reden is een spontane protestactie (http://bit.ly/ PZkkdO) ontstaan, waarbij de bezorgden door middel van een petitie de directies van de Nederlandse archieven dringend vragen om hun besluit te herzien en het uit de lucht halen van Genlias uit te stellen. Het SIO krijgt de regie over de keten gerichte belangenafweging in de informatiehuishouding en bespreekt de waardering van informatie en de gevolgen daarvan voor zowel selectie- besluiten als voor vervreemding, overbrenging en openbaarheid van archiefbescheiden. Voor het opstellen van een selectielijst van archief bescheiden is deelname van de toezichthouders van Rijk en provincie niet meer nodig. Wel moet een deskundige op het terrein van de relatie tussen burger en overheid en de betekenis van overheidsinformatie voor deze relatie bij het proces worden betrokken. Aan artikel 5 van het Archiefbesluit is een lid toegevoegd dat bepaalt dat de systematische opsomming van categorieën archiefbescheiden in de selectielijst in overeenstemming moet zijn met de ordeningsstructuur bij de zorgdrager. Een wijziging in het Archiefbesluit maakt het opstellen van regels voor vervanging mogelijk. In 2013 zijn gemeenten niet meer verplicht om hiervoor een interessegroep genealogie van de Hobby Computer Club (HCC) in en met Het Utrechts Archief organiseerde, zei Cees Heystek, voorzitter HCC!genealogie: "WieWasWie biedt op dit moment bij lange na nog niet die functionaliteit die Genlias wel heeft. En dat beperkt de geïnteresseerden in hun mogelijkheden. Maar nog erger is het dat men heeft besloten om Genlias per 1 november aanstaande uit de lucht te halen. Een zeer voorbarig besluit." De wijziging van het Archiefbesluit van 7 september 2012 schept de voor waarden om lokaal SIO's (strategisch informatieoverleg) in het leven te roepen, die besluiten voorbereiden op het gebied van archieven. De gewijzigde wet treedt naar verwachting op 1 januari 2013 in werking. aanvraag tot machtiging voor vervanging van archiefbescheiden bij de provincie te doen. De geldende vereisten worden vastgelegd in de Archiefregeling 2010. Na jaren trouwe dienst heeft Jac. Biemans de redactie van het Archievenblad verlaten. De redactie dankt hem hartelijk voor zijn tomeloze inzet. Zijn positie is ingenomen door Tessa Free, freelance journaliste en aankomend archivaris. Op 16 oktober 2012 is Frans Brekelmans op 94-jarige leeftijd overleden. Brekelmans was in de periode 1957-1982 gemeente archivaris van Breda. In 1948 was hij een van de oprichters van 'De Oranjeboom', de Geschied- en Oudheidkundige Kring van Stad en Land van Breda. Deze bevlogen historicus publiceerde veelvuldig over het verleden van Breda en omgeving. nummer 9 2012 11

Archievenblad | 2012 | | pagina 11