Uitgelezen Md narifiin^un VUuxrttingert in div cifdf ci'ttii' Kees Nieuwenhuysen en Tim de Ridder, Ad Flaridingun. Vlaardingen in de elfde eeuw Uitgeverij Verloren (Hilversum 2012) Middeleeuwse Studies en Bronnen CXXXV, ISBN 978-90-8704-258-5, 263 pp., 25,00. In dit rijk geïllustreerde boek worden de middeleeuwse bronnen over de Slag bij Vlaardingen en andere Vlaardingse gebeurtenissen in de elfde eeuw zo volledig mogelijk gepresenteerd. Die slag uit 1018, gewonnen door graaf Dirk III tegen een veel groter leger van de Duitse keizer Hendrik II, wordt wel gezien als het begin van het latere Holland. Veel voorwerk werd door beide auteurs in het afgelopen decennium reeds gepubliceerd in Terra Nigra, periodiek van de Archeologische Werkgroep Helinium, en in publicaties van het Vlaardings Archeologisch Kantoor (VLAK). De toelichting bij het bronnenoverzicht laat vier hoofdgroepen zien: verhalende bronnen, dodenboeken, diplomatieke bronnen en overige bronnen. De lijst telt 65 bronnen en de relaties ertussen worden overzichtelijk gepresenteerd. Aparte aandacht wordt besteed aan de betrouwbaarheid van middeleeuwse bronnen. Alles is voortreffelijk geïllustreerd, ook in kleur. De verhalende bronnen - annalen, kronieken, vitae en mirakelboeken - zijn geschreven in de elfde tot en met de veertiende eeuw en worden in chronologische volgorde gepresenteerd. Het overzicht bevat zowel 'oorspronkelijke' werken, waarin bepaalde gebeurtenissen voor het eerst of met nieuwe bijzonderheden worden beschreven, als afgeleide werken, waarin alle gegevens zijn overgenomen uit oudere werken. Omgekeerde verjaardagskalenders Op één uitzondering na ('De Rymkroniek van Holland') zijn alle teksten vertaald uit het Latijn, vanwege de toegankelijkheid voor een breed publiek in modern Nederlands. Elke bron wordt voorafgegaan door een heldere introductie waarin de gebeurtenissen in de context van de tijd geplaatst worden, inclusief verhelderende noten, ook bij de bron zelf. Interpretatieverschillen en kennelijke of aantoonbare onjuistheden passeren daarbij de revue, en gemaakte keuzes worden aangegeven. De dodenboeken of necrologieën, niet onaardig getypeerd als een soort omgekeerde verjaardagskalenders, geven de sterfdag aan waarop voor iemand gebeden kon worden. Ze verschaffen ook veel namen van personen die in 1018 sneuvelden of omdat ze anderszins te maken hadden met het elfde-eeuwse Vlaardingen. De diplomatieke bronnen betreffen vooral het formele eigendom van goederen in en om Vlaardingen; goederen die kriskras door elkaar lagen en veel toponiemen laten zien. Aparte aandacht is er voor de kerk van Vlaardingen en het grafelijke hof aldaar. Voor de komeet die direct na de slag in 1018 verscheen, beschikt men zelfs over Oosterse bronnen (China). De overige bronnen worden afgesloten door de Rymkroniek van Klaas Kolyn, wat geen middeleeuwse bron is maar een latere vervalsing. Hierdoor zijn enkele hardnekkige misverstanden ontstaan, zoals de plaats van de burcht van Dirk III in Dordrecht. Antwoorden en nieuwe vragen In de uitleiding wordt nader ingegaan op de relatie van het West-Friese graafschap met Vlaardingen aan de hand van de geografische ligging, de bewoningsgeschiedenis, de historische en archeologische bronnen, besloten door een aantal onderzoeksvragen. Het archeologisch onderzoek in de Grote Kerk (1967) en bij het Gat in de Markt (2002), waarbij een deel van een elfde-eeuwse begraafplaats met 45 graven tevoorschijn kwam en het hergebruik van Vikingschepen kon worden aangetoond, leverde veel werkbare gegevens op maar ook wel vraagtekens. De burcht van Dirk III gaf zijn geheimen nog niet prijs, maar in relatie tot het hof van Vlaardingen kon men komen tot een nauwkeuriger datering van de laatste. Grondradaronderzoek in 2007 leverde onder de Grote Kerk de zichtbaarheid van een cirkel op van 27,5 meter doorsnede, op een diepte van 3,5 meter: de langgezochte burcht? Drie appendices sluiten het geheel in stijl af: de eerste in zeer uitgebreide vorm over personen; de tweede betreft de geografie (vier kaarten met plaatsnamenlijst); en de derde bevat het glossarium met bouwkundige en militaire termen. De sleutel in het slot is de lijst met referenties met betrekking tot de eerder genoemde vier soorten bronnen en de literatuurlijst. Tot besluit een tweetal bescheiden kritische opmerkingen. Enkele in de bronnen voorkomende woorden hadden verklaard kunnen worden, zoals: 'subtile' (wit linnen koorhemd), 'passionaal' (boek over het leven en sterven van de martelaren) en 'grote Donatus' (beroemd leerboek Latijnse grammatica, vierde eeuw na Christus, voor gevorderde leerlingen). In de literatuuropgave had een publicatie van H. van Rij (1980) opgenomen kunnen worden. Een fragment over bisschop Diederik I van Metz komt ook al voor in de vertaling van H. van Rij in de uitgave 38 2012 nummer 6

Archievenblad | 2012 | | pagina 38