3 tips voor meer online toegankelijkheid, zonder geld uit te geven Wat kun je zelf al doen? Vervolg Benodigdheden: Gebruiksaanwijzing 2. Gebruik lege velden in je CMS wél: de 16 minimale eisen voor toegan kelijkheid, dan krijg je het predicaat Drempelvrij van bijvoorbeeld Stichting Accessibility. Dat predicaat laat onder andere zien dat de site volledig met een toetsenbord bekeken kan worden, dat de pagina-indeling helder is en dat alle afbeeldingen zijn voorzien van een duidelijke alternatieve tekst. In 2015 moeten websites op een hoger niveau toegankelijk zijn. Drempelvrij met 3 sterren, zoals gahetNA.nl van het Nationaal Archief. Met dat predicaat is onder meer het contrast goed, zijn de webformulieren door iedereen in te vullen en heeft elke pagina een 'vriendelijk' webadres. Op drempelvrij.nl/ het-waarmerk vind je nog meer over de eisen en voordelen. Nu al kun je iets doen om de deur verder open te zetten. Zonder een cent extra uit te geven, simpelweg met de huidige website en het bestaande Content Management Systeem (CMS). Voer tekst en beeld goed in, gooi overbodige pagina's weg. Werk je met een decentrale redactie, wat vaak het geval is, dan kunnen collega's in de organisatie alvast wegwijs worden gemaakt. Een webproject kost vaak veel inspanning. Maar als je de drempelvrije redactie al op orde hebt (lees de 3 tips in het kader), ben je goed voorbereid. Zodra er weer geld is, is het dankzij deze voorbereiding eenvoudiger om bewuste keuzes te maken voor beleid rond online dienstverlening. Dan kies je als archief, na een heldere aanbesteding of duidelijk offertetraject, voor een toegankelijke webbouwer. En voor een website waarmee de online deur voor bezoekers wagenwijd open gaat. Margreet van Uffelen pleitbezorger van websites die voor iedereen toegankelijk zijn. Als zelfstandig webregisseur regelt zij totale, toegankelijke webprojecten van plan, redactie, beheer tot en met realisatie. In 2011 werkte Margreet van Uffelen als webregisseur voor het Gemeentearchief in Rotterdam. Meer informatie op www.webregisseurs.nl. Beschrijf in de alt-tekst de foto - kort - alsof je aan een blinde internetter vertelt wat er op de foto te zien is, niet wat je over de foto weet of wat de foto duidelijk moet maken. Niet: 'Boek'. Niet: 'Belangrijke uitgave met landkaarten'. Wel: 'Historisch boekwerk dat op een restauratietafel ligt'. In het titelveld geef je extra informatie, zoals 'foto www.linde-boekrestauratie.nl, fotograaf Marcel Hoogendijk'. Vrijwel elk content management systeem (CMS) biedt mogelijkheden om de toegankelijkheid te verbeteren. Vrijwel elk archief kan zonder extra uitgaven vandaag nog aan de slag. - de keuze om de website zo goed als nu mogelijk is, open te stellen voor bezoekers; - tijd van de contentmanager of organisatie. 1. Geef structuur aan je tekst: a. kies 1 onderwerp per artikel/pagina; b. de kop dekt de lading en is zelfstandig te lezen, zonder de context van een gerelateerde pagina/menu. 'Meer informatie' is bijvoorbeeld geen goede kop. Waarover gaat dat artikel?; c. zet de belangrijkste informatie bovenaan; d. gebruik (meer) tussenkoppen; e. je hyperlinks geven informatie. Niet 'klik hier'. Wel 'Jaarverslag 2012, PDF 310 kb'; f. maak gebruik van opsommingen (bullets). a. vul alternatieve tekst (alt-tekst) bij een afbeelding in. Zie fotobijschrift voor uitleg; b. titel-veld van een hyperlink invullen. Vertel waar de link naartoe leidt. 3. Kun je in je editor groottes kiezen voor de koppen? Gebruik dan geen 'bold' of 'cursief' meer voor de (tussen)koppen. Een CMS geeft de kop van een artikel meestal wel de H1-tag mee in de html-code. Gebruik daarna voor tussenkoppen 'koptekst 2' in je editor of <h2> en - voor nog minder belangrijke onderdelen - 'koptekst 3' of <h3>. Zo geef je de hiërarchie van een (tussen)kop aan en help je je bezoeker om de informatie te lezen en op waarde te schatten. Voor meer informatie kun je terecht op websites als drempelvrij.nl of accessibility.nl. 34 2012 nummer 6

Archievenblad | 2012 | | pagina 34