Aanknopingspunten Bronnen Egle Mykolaityte, 'Overcoming the trauma of occupation through re- contextualization: The Sites of Memory in a post-Soviet country'. Noten 3 Vergelijkbaar met Grutas Park is Szoborpark (beeldenpark) of Mementopark aan de rand van Boedapest: http://www.szoborpark.hu/ index.php?Lang=en. Een beeld van Stalin ontbreekt (zijn standbeeld in Boedapest is tijdens de opstand van 1956 al omvergehaald), maar je kunt hem wel bellen via een originele rode telefoon. 4 http://www.youtube.com/ watch?v=Az9OLDr8tCw en http://www. sovietbunker.com/en/. De enscenering van de Lohengrin onder regie van Peter Konwitschny (www.operagazet.be, foto Jörg Landsberg). De Muisca's, lieux de mémoire in Litouwen, The Remains of the Day en de opera-uitvoeringen van Konwitschny zijn de onderzoeksthema's van de studenten die in het afgelopen semester mijn tutorial 'Archives, memory and heritage' hebben gevolgd. Ze hadden geen van allen een archiefwetenschappelijke achtergrond en hebben het begrip archief dus breed opgevat. Toch zijn veel van hun bevindingen voor het archivistische vakgebied relevant. Als begrippen als archief, herinnering en cultureel erfgoed vanuit andere disciplines en werkterreinen dan de onze worden benaderd, blijken er volop aanknopingspunten voorhanden: erfgoed en identiteit zijn politieke categorieën, recontextualisering is betekenisverandering, erfgoed professionals moeten bij het presenteren van erfgoed alternatieve interpretatie mogelijkheden openlaten, identiteit is het verhaal dat een persoon of een gemeenschap over zichzelf vertelt, authenticiteit is een proces, de waarheid is eindeloos gefragmenteerd en erfgoed is niet hetzelfde als historische bron. Christian E. Ramirez, '"To be or not to be": the Muiscas and the invention of (Colombian national) identity'. Berrie van der Molen, 'Memory, identity and postmodern trauma in The remains of the day. Narrative construction of the self in the novel and its film adaptation'. Wouter Capitain, '"Sie sterben nicht": Peter Konwitschny's opera productions and the transgression of the musical work'. 1 http://muiscas.org/. 2 http://www.grutoparkas.lt/ index-en.htm. Theo Thomassen hoogleraar Archiefwetenschap aan de Faculteit der Geesteswetenschappen van de Universiteit van Amsterdam (UvA). 32 2012 nummer 6

Archievenblad | 2012 | | pagina 32