Open! Besluit 'echte' proceseigenaar werden de risico's in kaart gebracht en gewogen. Dat leidde uiteindelijk tot een aantal concrete aanbevelingen om het informatiebeheer te verbeteren en de risico's beheersbaar te houden. De proceseigenaar bleef geschokt achter. Nick Chapel van de Erfgoedinspectie vond de sessie ook boven verwachting, maar dan in positieve zin. Er was niet alleen nagedacht over risicoclassificaties voor informatiebeheer. Het denken heeft uiteindelijk geleid tot een concreet instrument. Daar waar velen impliciet blijven, is in de gemeente Rotterdam iets neergezet. Natuurlijk was er volop ruimte voor ontmoeting en weerzien met collega's uit het hele land (foto Nick Creutzburg). Regionaal Archief Nijmegen): "Dit had ik niet van de sessie verwacht. Ik had verwacht dat ze stelliger tegenover elkaar zouden staan. Ik denk wel dat het evenwicht/tempo tussen digitaal en fysiek anders is dan Van der Ven stelt. Ik betwijfel of alles wel zo snel en volledig digitaal zal zijn. We zijn ook nog niet zover dat we een digitale archivaris in de digitale studiezaal kunnen proppen die de onderzoeker dezelfde onder steuning kan bieden als een medewerker in de fysieke studiezaal." Interessant vond Camps het voorstel om archieven die weinig geraadpleegd worden fysiek te concentreren. "Ik besef dat er nogal wat haken en ogen aan dit idee zitten, maar het is goed om het te bekijken." In een eerlijke en open presentatie vertelde Stephanie Aertsen over de DigiGIDS die ze met haar 'Archief en Museum voor het Vlaams leven te Brussel (AMVB)' heeft ontworpen. Met de DigiGIDS wil AMVB kleine organisaties helpen om bewust om te gaan met hun digitaal archief. Kleine organisaties hebben vaak geen tijd, geld, methodes, sturing en kennis om ook maar beperkt digitaal te archiveren. De DigiGIDS@WORK is een handleiding zoals een kookboek: je kunt kiezen wat je maken wilt. De diverse onderdelen geven aan hoeveel tijd het kost, de moeilijkheidsgraad, wat je moet kunnen en wat je moet doen. Welk onderdeel uit het kookboek een organisatie ook doet: het is vooruitgang. Annette Mevis (archivaris Aletta) was enthousiast: "De DigiGIDS bevat verschillende ingrediënten om digitaal archief op een goede manier binnen te krijgen. Wij willen zoiets heel graag bij Aletta gaan gebruiken richting archiefvormers. Het principe van 'keep it simple' spreekt me aan." Risico's inschatten, identificeren en het liefst voorkomen. Daar is in Rotterdam over nagedacht, aldus Bart Ballaux, Jermaine Dol en Jeroen van Oss in hun presentatie. Geïnspireerd door onder andere de praktijken van de informatiebeveiligers is een instrument voor risicoclassificatie ontwikkeld door het Stadsarchief Rotterdam. Een instrument dat met veel enthousiasme werd ontvangen door de aanwezigen. Natuurlijk blijft er ruimte voor verbetering en verfijning, zoveel werd duidelijk bij de publiekstest. Met een Circa 350 deelnemers kunnen terugkijken op waardevolle KVAN-dagen, die door de commissie goed waren georganiseerd. De slides van de presentaties zijn te zien op: www. slideshare.net/kvandagen. De KVAN- dagen 2013 zijn in Amsterdam, bij het Stadsarchief. Hans Berende, Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Fransien Smeets, René Spork, Floortje Tuinstra, Ruud Yap en Ivo Zandhuis redacteuren Archievenblad. De verborgen Gouden Van Wijnpenning werd gevonden door Robin Lassche. Hij won daarmee een authentiek Zeeuws bierpakket (foto Nick Creutzburg). nummer 6 2012 23

Archievenblad | 2012 | | pagina 23