Open! V Dubbele bodem De KVAN-dagen zijn volgens Ron van Maanen (Gemeentearchief Vlissingen) altijd weer een mooie gelegenheid om te netwerken. De sessie van Peer Boselie over het Aezelproject in Sittard (waarover in september een artikel verschijnen zal) vond hij het meest inspirerend. In de keynote van Stine Jensen bespeurde hij een dubbele bodem die hem pas in tweede instantie gewaar werd. De gegeven voorbeelden waren zeer herkenbaar. Heeft hij nog iets gemist? Dat niet, maar Van Maanen bespeurde wel enige allergie bij zichzelf voor sessies waarin breeduit problemen als 'nieuw' worden geschilderd in de digitale wereld, terwijl die in de analoge wereld ook al lang bestonden. worden uitgewisseld. Drie partijen Catch+, Picturae en het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid lieten op verschillende niveaus zien wat dit platform kan betekenen voor archief instellingen. OpenSKOS is een platform dat het geautomatiseerd uitwisselen van gegevens ondersteunt en mogelijk maakt. Complexe gegevens zoals thesauri, collectie- en instellings- gegevens. Een zeer interessante sessie, maar helaas niet in een aantal soundbites samen te vatten. Dat moet dan ook niet gebeuren; beter is het om de presentatie van Prezi te plukken. Emmy Ferbeek van het Stadsarchief Amsterdam ziet de mogelijkheden van OpenSKOS, maar verwacht dat het daadwerkelijk koppelen van thesauri tot een algemene thesaurus nog niet direct aan de orde is. Zij had daarom ook graag meer te horen gekregen over de andere voordelen van het gebruik van OpenSKOS buiten de feitelijk inhoudelijke en technische voordelen. Dienstverlening Archief Eemland verhuist in 2014 naar 'het Eemhuis' en wil met het archief meer zichtbaar worden en de participatie van het publiek vergroten. Vandaar dit project waarvan de contouren overeind staan, maar dat nog verder moet worden ingevuld. In een levendige sessie liepen Alice en Georges met de zaal de enquêtevragen door, die bij wijze van vooronderzoek ook aan het publiek in Amersfoort zijn gesteld: zou je je historische materiaal willen delen met het Archief? Zo ja, tegen welke voor waarden? Enzovoorts. De zaal met vakgenoten kon het niet laten om te beginnen over duurzaamheid, meta- datering, kosten en auteursrecht. Harm Jan Luth (stadsarchivaris van Vlaardingen en Maassluis) vond het "een leuke sessie, rond een nu nog kwetsbaar plan. Er moeten nog best wel wat problemen worden opgelost. Denk bijvoorbeeld aan de exploitatie". Jan van der Meer en Rens Frommé presenteerden namens de projectgroep collectieve propaganda BRAIN de nieuwe webportal www.onsdna.nl: eerste hulp bij archiefonderzoek. Het doel van de portal is het grote publiek kennis te laten maken met archieven. Mensen moeten zelf archieven via het net ontdekken op relevante momenten in het leven, zoals bijvoorbeeld kinderen krijgen. De bedoeling is om archieven als maatschappelijk kapitaal te laten renderen, doelgroepen uit te breiden door te focussen op het persoonlijke en wat dichtbij is (bijvoorbeeld de eigen familie, buurt, woonplaats, herinnering). Daarvoor moeten archieven als totaal zichtbaar en herkenbaar zijn, en dat is het doel van DNA (De Nederlandse Archieven). Paula Jorritsma (medewerker educatie en communicatie, Streekarchief Land van Heusden en Altena) liet weten blij te zijn met de website. Vorig jaar vroeg ze zich nog af of dit initiatief door zou gaan. Archivarissen en archief diensten zouden, aldus Jorritsma, de site met het hele veld moeten dragen: "Ik vind dat alle archieven in Nederland op hun startpagina het DNA-logo moeten zetten. Het hele idee achter deze website spreekt me aan. Je moet DNA ook belangrijker maken dan alleen je eigen ego. Bijvoorbeeld door plaatsing bij de aftiteling van films of tv- programma's waar je als archief aan hebt meegewerkt." Tijdens de sessie 'Archieven Open! Studiezaal dicht?' gingen historicus Ton Kappelhof (voorheen ING/Huygens) en archiefmedewerker Christian van der Ven (BHIC) in discussie. Kappelhof: alles digitaliseren zal niet lukken (max. 10%) en scanning on demand is in veel gevallen geen oplossing. Van der Ven: over enige tijd zal wel 90% gescand zijn, ook door de lagere kosten van digitale opslag. Bovendien is digitale dienstverlening meer dan scanning on demand, voor speciale onderzoekers blijft maatwerk mogelijk. Rob Camps (hoofd Inventarisatie Tsja, het publiek als archivaris. Iedereen heeft wel een schoenendoos thuis met foto's, agenda's, dagboekjes, brieven enzovoorts. In de sessie 'Het project Publieksarchieven - Het publiek als archivaris' vroeg Archief Eemland zich af of het publiek bereid is om deze dozen, meer professioneel verpakt, gestald en toegankelijk gemaakt door het publiek zelf, onder te brengen in de lokale archiefbewaarplaats. De kinderen gooien het anders toch maar weg. Een archiefkluisje op naam, waarvan de inhoud op een sociaal platform ook digitaal zou kunnen worden aangeboden. Hannie Kool-Blokland van het Zeeuws Archief neemt het nieuwste jaarboek 'Colonial Legacy In South East Asia' in ontvangst van Yvonne Bos-Rops, voorzitter Stichting Archiefpublicaties (foto Nick Creutzburg). 22 2012 nummer 6

Archievenblad | 2012 | | pagina 22