De KVAN-dagen 2012: kennis, kennissen en kansen 1MB r fl V/ 11 Het thema 'Open!' stond dit jaar centraal tijdens de KVAN-dagen in Middelburg. In uiteenlopende sessies konden de deelnemers worstelen met een verscheidenheid aan aspecten hiervan: samenwerking, professie, openbaarheid, open data, architectuur en dienstverlening. De redactie van het Archievenblad was aanwezig en peilde sfeer en meningen. Keynotes De twee dagen openden met keynotes. Op dinsdag vertelde Stine Jensen dat privacy niet een kwestie is van wegrennen, beschermen of vechten. Het is een kwestie van de regie hebben over je gegevens. De tweede dag sprak Mireille Hildebrandt over de macht van geanonimiseerde data. Het was een college, volgens Aike van der Ploeg: "Interessant, maar niet heel enerverend. De inhoud bevatte voor mij niet veel nieuws en had ik zelf ook kunnen nagaan, maar de groepering van de informatie was handig." Frisser was de keynote van de eerste dag. Ingmar Koch hierover: "Ik vond de keynote van Jensen interessant, omdat ze op een herkenbare manier de 'moderne' problemen met en vragen bij openheid en privacy beschreef. Ze bracht het heel onderhoudend met grapjes, filmpjes en filosofen. (En ik vind haar sowieso altijd heel charmant...) Wat ik jammer vond - en dat gold ook of eigenlijk nog meer voor de keynote van Hildebrandt - is dat 1 sul#* 9 Samenwerking De eerste twee sessies in de Lijn Samenwerking sloten goed op elkaar aan. Edwin Klijn sprak over het Netwerk Oorlogsbronnen: een aggregator dat open (meta)data van diverse instellingen weergeeft. De sessie erop legde Gerrit de Bruin de ontwikkeling en Hans Berende, Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Fransien Smeets, René Spork, Floortje Tuinstra, Ruud Yap en Ivo Zandhuis I Een open thema, met een grote diversiteit aan onderwerpen en daardoor ook aan bezoekers. Dat sprak ook Irmgard Broos (archiefinspecteur provincies Utrecht en Flevoland) aan: "Ik vind de afgelopen jaren de variatie aan onderwerpen goed, evenals de veelheid en diversiteit aan collega's. Er komen meer uiteenlopende archiefdiensten en andere instellingen die archieven beheren. Ik was bij een sessie waar ook mensen van Beeld en Geluid aanwezig waren." Dat viel ook Mirjam Heijs (medewerker archiefzorg bij het Regionaal Archief Tilburg) op: "Het was bijzonder goed georganiseerd. Ik heb gedurende deze twee dagen veel collega's ontmoet, ze weer even kunnen spreken over de verschillende problemen waar we allemaal mee te maken hebben. Je raakt zo weer helemaal bij qua inhoud en ook voor de sociale contacten werken de KVAN-dagen goed. Ik heb eigenlijk niets gemist. Dat komt vooral doordat ik me altijd laat verrassen door het programma. Aan de sessies over Beeld en Geluid heb ik inhoudelijk het meest gehad, daar is niet altijd zoveel aandacht voor als gedurende deze dagen." ze geen relatie legde met de taak en het werk van archivarissen. Vooral bij Hildebrandt, die nog meer dan Jensen de mogelijke risico's van geordende en toegankelijke informatie beschreef, had ik daar op gerekend. Eigenlijk verwacht ik dat sowieso van keynotes, dat ze een soort kabeltje leggen tussen hun 'grote' onderwerp en de archivistiek of de archivaris. Helaas gebeurt dat maar zelden tijdens de KVAN-dagen". 'Open', daar draaide het dit jaar allemaal om (foto Nick Creutzburg). nummer 6 2012 17

Archievenblad | 2012 | | pagina 17