Nieuws uit het veld Dordrecht investeert miljoenen in geschiedenis Lezing Ann Stoler online NA raadpleegt partners over Archiefbesluit wordt. Het Delftse architectenbureau Mecanoo is aangetrokken voor de verbouwing van het complex. Uitgangspunt voor verbouwing en inrichting is soberheid, met zo min mogelijk aanpassingen aan in- en exterieur, aangezien het pand een rijksmonument is. Met de instemming met de verbouwing en inrichting van Het Hof van Dordrecht heeft de gemeenteraad groen licht gegeven voor een investering van 16 miljoen in haar geschiedenis. In het historische kloostercomplex, Het Hof, waar in 1572 met de Eerste Vrije Statenvergadering de aanzet werd gegeven voor de Republiek der Nederlanden, gaat Dordrecht straks op een verrassende en innovatieve manier haar historie verbeelden. De toekomstige presentatie in Het Hof van Dordrecht laat de bezoekers de rijke historie van de stad ter plekke herbeleven. Voor de inrichting is het Amsterdamse bureau XPEX in de arm genomen, waarvan de oprichters eerder verantwoordelijk waren voor het concept van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid in Hilversum. Door een vernieuwende combinatie van archiefstukken, objecten en virtuele toepassingen beleeft de bezoeker straks een totaalervaring - een experience - waardoor de nationale en stedelijke geschiedenis van Dordrecht voelbaar Het Nationaal Archief en de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland organiseerden op 13 oktober 2011 de negende Ketelaarlezing. De lezing werd gehouden door dr. Ann Laura Stoler onder de titel 'On archival labor. Recrafting colonial history'. Een impressie van de toekomstige ruimte 'De Overtuiging' over de Synode van Dordrecht en de nationale geloofskwestie (foto XPEX). Koloniale archieven worden vaak gebruikt als bron voor historisch onderzoek naar het leven in de kolonie en het bestuur van die kolonie. In de Ketelaarlezing pleit dr. Ann Stoler voor een nieuwe manier van het beoefenen van koloniale geschiedenis. Daarvoor moeten we met andere ogen naar de archieven kijken. Documenten zijn namelijk niet alleen bronnen voor onderzoek naar de manier waarop koloniale macht werd uitgeoefend, maar ook objecten waarin en waardoor die macht tot uitdrukking werd gebracht. Dat kan zich op allerlei verschillende manieren in de archieven manifesteren: door de politieke functie van de stukken, in de stijl waarin ze zijn opgesteld, in de logica achter wat erin staat en wat is weggelaten, en in de manier waarop ze zijn gearchiveerd en geciteerd. Tijdens haar lezing legt Ann Stoler uit wat de nieuwe methode van onderzoek precies inhoudt en wat voor verrassende inzichten dat oplevert. De tekst van de negende Ketelaarlezing is nu na te lezen in PDF via: www.kvan.nl/activiteiten/ ketelaarlezing/ketelaarlezing-9.php. Het Nationaal Archief heeft een voorstel ter aanpassing van het Archiefbesluit 1995 en het Archief- besluit BES (Bonaire, Sint-Eustatius, Saba) gedaan. De reden hiervoor is om ze beter te laten aansluiten op de selectieaanpak binnen de voornamelijk digitale informatiehuishouding van de hedendaagse rijksoverheid. Het Interprovinciaal Overleg (IPO), de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), de Unie van Waterschappen (UvW), de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en de Branchevereniging Archiefinstellingen Nederland (BRAIN) zijn inmiddels door het Nationaal Archief hierover geconsul teerd. De staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) heeft de Raad voor Cultuur om advies gevraagd. Het is de bedoeling dat het gewijzigde Archiefbesluit nog voor het zomerreces naar de Tweede Kamer gaat. Het Nationaal Archief heeft een methode van waardering en selectie ontwikkeld om een representatieve archiefcollectie van de samenleving te kunnen opbouwen. De basis van deze nieuwe methode is een integrale, samen hangende waardering van archieven van zowel overheid als particulieren. De methode richt zich in de eerste plaats op waardering en selectie in een digitale informatiehuishouding. De nieuwe selectieaanpak beoogt dat in een zo vroeg mogelijk stadium van de creatie van documenten belangrijke beslissingen - die direct van invloed zijn op het beheer van die documenten - worden genomen. In de digitale omgeving is dat van belang, omdat de digitale informatie zonder het vroegtijdig vaststellen van de nodige beheermaatregelen verloren gaat. Door de wijziging van het Archiefbesluit kan een nieuwe vorm van waardering en selectie worden georganiseerd, die deze beslissingen mogelijk maakt. Ook de opzet van een selectielijst wordt zo gewijzigd dat integrale waardering mogelijk wordt. Daarnaast wordt een aantal technische aanpassingen gedaan die het gevolg zijn van wijzigingen in de Archiefwet. nummer 4 201 2 7

Archievenblad | 2012 | | pagina 7