steen in de monumentale reeks stenen gebouwen aan de noordzijde van de Bossche markt, enigszins te vergelijken met de marktpleinen van Brussel en Antwerpen. Het was een dubbeltje op zijn kant. Succesvol was ik ook in mijn strijd tegen de opdeling van Noord Brabant in vier kleinere provincies, dit als onderdeel van een in de periode 1975-1983 voorgenomen bestuurlijke reorganisatie van het Nederlandse binnenlands bestuur. Ik entameerde het verzet als een soort partijfilosoof, voorzag het van argumenten en trok er de provincie mee rond. Diep in mijn hart opponeerde ook de archivaris, die een opdeling van het in de provincie toonaangevende rijksarchief in vier regionale archieven niet zag zitten. Liep ik op de toekomst vooruit of heeft de toekomst mij inmiddels ingehaald?" "Een goed initiatief is ook mijn in 1991 uitgesproken gedachte geweest om eindelijk eens in samenwerking met historici uit het oude hertogdom Brabant te komen tot een nieuwe integrale geschiedenis van dit hertogdom. In de gecompliceerde definitieve uitwerking - het oude Brabant was sinds 1 januari 1995 gesplitst in vijf bestuurlijke eenheden - die in 2004 het licht zag, heb ik overigens geen aandeel meer gehad." "Mijn grootste nederlaag leed ik in de allerlaatste fase van mijn ambtelijke loopbaan, toen ik er niet in slaagde het vertrek van bibliotheek en prentenkabinet van het Provinciaal Genootschap uit de Brabantse hoofdstad tegen te houden. De trias historica van rijksarchief, bibliotheek en museum, die men in hoofdsteden op nationaal en regionaal niveau vanouds aantreft, ging voor Noord-Brabant verloren. Het zou beter zijn geweest als...! Ik wilde soms teveel. Het rijksarchief zou hét filmarchief moeten worden van de provincie. In de Citadel lag een filmdepot reeds klaar met geklimatiseerde deelruimten. Het onderzoek naar Joodse begraafplaatsen zou onze taak moeten worden, naar het voorbeeld van Groningen. Een collegezaal, te gebruiken door docenten en studenten voor onderzoek in origineel bronnenmateriaal, bleek zeer nuttig maar wordt voor het beoogde doel te weinig gebruikt. Archieven komen nu naar mensen in plaats van mensen naar archieven." "Dan kom ik bij een periode waarover ik mij een oordeel nauwelijks mag aanmatigen. Afgelopen jaar bezocht ik nog de KVAN-dagen in Leeuwarden. De reden was heel familiair: ik heb een zoon wonen in Leeuwarden en heb daar gelogeerd. Ik vond het leuk weer de sfeer te proeven van archivarissen onder elkaar, hoewel ik er een groot deel niet meer van ken. En ik vond het leuk om te zien hoe het Tresoar nu functioneert, ook in ruimtelijk opzicht. Dat is een beetje die bouwkundige hobby van me. Ik vond het er mooi uitzien hoor!" "Ik volg de ontwikkelingen nog steeds. Het boek 'De archivaris vertelt. Tilburgse en Bossche herinneringen' van Louis Pirenne (Alphen aan de Maas 2009), 240 pp., ill., is nu met korting te bestellen voor 10,00 excl. verzendkosten, via een mail aan stadsarchief@s-hertogenbosch.nl. Ik ben hier en daar wel aan het opzeggen, maar nog altijd lid van de KVAN. Het gaat wel wat trager allemaal. Soms denk ik: zou ik als ik nou jong was, archivaris willen worden? Ik zeg niet dat het niet belangrijk is, maar het is nu allemaal zo op informatisering gericht. Ik wilde ook graag bij de tijd zijn, maar als je in het Archievenblad een titel aantreft als: 'Bibliothecarissen en archivarissen moeten digitale specialisten worden'; of een zinsnede leest als: 'Duurzame digitale archivering blijft een zorgpunt' (jrg. 116, nr. 2, pp. 19-22) dan vraag ik mij af of de techniek de romantiek van het zoeken van gegevens niet heeft overschaduwd. Die romantiek heb ik meebeleefd. Het cultuurklimaat van de intellectuele elite in een oude stad. Is het nu nog leuk?, vraag ik me soms af." "Als ik dan iets moet zeggen, wil ik het zo formuleren: je moet de pianospeler blijven maar niet de monteur willen zijn. Dus met dank aan de pianobouwer/ systeembeheerder: blijf archivaris/ onderzoeker!" De overvolle studiezaal van het rijksarchief In Noord-Brabant In het oude gebouw aan de Waterstraat te 's-Hertogenbosch, juli 1972. Met een plank aan de tafels werd de oorspronkelijke capaciteit van 9 bezoekers verdubbeld (foto 'Het Zuiden', 's-Hertogenbosch/coll. Stadsarchief 's-Hertogenbosch). Hoe kijkt u tegen het moderne archiefwezen aan? Zes Bossche stadsarchivarissen bijeen, v.l.n.r. Piet Th.J. Kuijer (1963-1980), Johan N.T. van Albada (1980-1990) J.A.M. Yvonne Bos-Rops (1990-1991), Rolf C. Hage (1996-heden), Louis PL. Pirenne (1954-1963) en Bert Looper (1992-1995). Opname uit 1998 (foto Albert Schreurs/coll. Stadsarchief 's-Hertogenbosch). Heeft u tot slot nog een 'wijze les'? Jac. Biemans historicus, medewerker Educatie en PR bij het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en redacteur van het Archievenblad. nummer 4 2012 41

Archievenblad | 2012 | | pagina 41