V* Inhoud Op weg naar een ge deelde voorziening. De organisatie van digitaal archiveren bij de Regio nale Historische Centra Klaartje Pompe Archieven Portaal Europa: een publicatie- en aggregatieplatform voor archiefinstellingen Op 12 januari 2012 werd het Archives Portal Europe network project (APEnet) afgesloten met de definitieve oplevering van een internetportaal voor alle Europese archiefinstellingen, waaraan een consortium van aanvankelijk 12 en uiteindelijk 19 Europese nationale archieven plus Europeana Foundation zo'n drie jaar had gewerkt: www.archivesportaleurope.eu. Een kennismaking. Acquisitie migranten erfgoed: tien jaar later Ongeveer tien jaar geleden werd de noodklok geluid over het achterblijvende aandeel van migrantenerfgoed in onze museale en archiefinstellingen. Veel instellingen namen zich voor de achterstand in te halen. We zijn nu aangeland in 2012, een mooi moment om terug te blikken. In hoeverre is bijvoorbeeld mijn instelling, het Stadsarchief Amsterdam (SAA) erin geslaagd haar doelstellingen te realiseren? "Het archief was een persoon." In gesprek met Louis Pirenne Hij is klein van gestalte en al weer ruim twintig jaar met pensioen. Louis Pirenne (87) was jarenlang actief als stads- en rijksarchivaris in 's-Hertogenbosch, en daarnaast ook regionaal en (inter-) nationaal in touw op het vlak van archivistiek en historie. En nog steeds volgt hij, zij het op wat meer afstand, de ontwikkelingen in het vakgebied dat hij zijn hele leven trouw bleef. Tijd om eens te vragen hoe het zo gekomen is en hoe hij nu op zijn werkzame leven terugkijkt. 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 12 Open! Op weg naar een gedeelde voorziening. De organisatie van digitaal archiveren bij de Regionale 19 Waardering en digitale toegankelijkheid als onderzoeksspeerpunt, Theo Thomassen 23 Acquisitie migrantenerfgoed: tien jaar later, Ron Blom 27 Column In het kader van Open! geeft Klaartje Pompe, voorzitter van de Werkgroep Voorbereiding Implementatie e-Depot, een overzicht van de stand van zaken rondom een aantal projecten om digitaal archi veren aan te pakken. Met de kennis en hulp van het Nationaal Archief bereiden Regionale Historische Centra (RHC's) zich voor om de digitale uitdaging aan te gaan. Wim van Dongen I Jac. Biemans I Historische Centra, Klaartje Pompe 14 Open! Archieven Portaal Europa: een publicatie- en aggregatieplatform voor archiefinstellingen, Wim van Dongen 18 Desinfectie papieren erfgoed met gammastralen, John Havermans 28 KVAN Nieuws SNAAI Lab 31 Uitgelezen 36 Agenda 37 Burgerlijke Stand: "Het archief was een persoon." In gesprek met Louis Pirenne, Jac. Biemans nummer 4 201 2 3

Archievenblad | 2012 | | pagina 3