"Het archief was een persoon" In gesprek met Louis Pirenne Hij is klein van gestalte en al weer ruim twintig jaar met pensioen. Louis Pirenne (87) was jarenlang actief als stads- en rijksarchivaris in 's-Hertogenbosch en daarnaast ook regionaal en (inter)nationaal in touw op het vlak van archivistiek en historie. En nog steeds volgt hij, zij het op wat meer afstand, de ontwikkelingen in het vakgebied dat hij zijn hele leven trouw bleef. Tijd om eens te vragen hoe het zo gekomen is en hoe hij nu op zijn werkzame leven terugkijkt. dat moeder door het vroegtijdig overlijden van haar vader - verbonden aan het kantoor Tilburg van de 'Geldersche Credietvereeniging' - een studie in het buitenland aan zich voorbij zag gaan. Vader had gekozen voor een opleiding elektrotechniek aan een in 1900 opgerichte 'Ecole des Arts et Métiers' in Virton (provincie Luxemburg) en voltooide in 1904 die studie met de hoogste onderscheiding." Wat heeft u uit dat gezin meegekregen voor uw latere loopbaan? "Wellicht mijn geneigdheid tot lezen en als gevolg daarvan voor schrijven. Voor het maken van opstellen haalde ik hoge cijfers, maar aanvankelijk wilde ik mijn vader achterna met een studie elektrotechniek in Delft. Na het zakken voor mijn eindexamen gymnasium bèta aan het te goeder naam en faam bekend staande Sint-Odulphuslyceum in Tilburg, maakte ik een switch. Ik koos Burgerlijke Stand Louis Pirenne voor de 'stadscomme' van 's-Hertogenbosch uit 1733, maart 2012 (foto Jac. Biemans). Jac. Biema Allereerst: uw familienaam. Die lijkt me niet Nederlands. Waar komt deze vandaan? "Dat klopt, de naam Pirenne is in wezen een patroniem: zoon van Peter [Smets], in de loop van de 17e eeuw via Pyren, Piron en Piren verfranst tot Pirenne. De Pirenne's komen dan generaties lang voor in het Waalse stadje Clermont sur Berwinne in het oude hertogdom Limburg (Limbourg). In de eerste helft van de 19e eeuw ontstaan er aftak kingen naar Aubel (Land van Dalhem) waar mijn vader is geboren, en via Rainonfosse naar Verviers, geboorte plaats van de beroemde Belgische historicus Henri Pirenne." Uit wat voor gezin komt u? "Uit een katholiek gezin met een orthodox georiënteerde vrome vader en een bij tijd en wijle vrijzinnige, in Arnhem geboren maar in Tilburg Het gezin Pirenne-Menting, Tilburg 1936. Louis zit tweede van links (foto A. van Beurden, Tilburg/part. coll.). opgegroeide moeder. Zij daagden de kinderen, jongens én meisjes, uit om hun capaciteiten niet onder de korenmaat te steken. Wat een ander kan, kun jij ook!" "Er werd veel gelezen en met name ook voorgelezen uit Franstalige en Nederlandstalige romans. Het Nederlands was onze moedertaal, het Frans onze vadertaal, maar ook in het beschaafde Nederland bleef het Frans tot aan de Tweede Wereldoorlog next best. Die leescultuur had tot gevolg dat er in het gezin veel en soms heftig werd gediscussieerd. De sfeer was intellectueel gericht, ondanks het feit nummer 4 2012 37

Archievenblad | 2012 | | pagina 37