Agenda Tentoonstelling Joodse onderduikkinderen in Weert en Limburg Info: www.weert.nl/Joodse-onderduik- kinderen-in-Weert-en-Limburg.html Locatie: Gemeentemuseum Weert, locatie De Tiendschuur Bijeenkomsten KBenP zomerevent 2012 Info: http://www. kbenp. nl/actueel/ kbenp-zomerevent-2012 Locatie: Kurhaus, Scheveningen 12-16 november 2012 International Superior Conferen ce of Archival Studies (CISA) Cursussen 5 en 19 juni 2012 "In goede handen." Persoons gegevens en de archiefdienst Info: http://www. archiefschool.nl/con- tent/cursussen/persoonsgegevens Locatie: wordt in overleg met de deelne mers bepaald. Kosten: 850,- (inclusief studiemateriaal en lunch) 22 april - 28 mei 2012 De tentoonstelling bestaat uit een schilderijenexpositie van onderduikkind Herman Silbernberg, brieven en foto's over het onderduiken en een aantal films: een recent interview met Eef Polak over haar periode in Weert en een authentieke film over een bar mitswa-viering bij de familie Wolf te Sittard uit 1942. Alleen Herman Silbernberg en zijn zusje hebben de oorlog overleefd. Alle andere mensen in deze film zijn gedeporteerd en vermoord. De stamreeks van de familie Silbernberg, die teruggaat tot 1688 en die tien generaties omvat, is ook te zien. Naast de tentoon stelling worden lezingen gegeven door mensen die tijdens de Tweede Wereld oorlog als kind waren ondergedoken. Op 13 mei vertelt Ed van Thijn, oud-politicus, over zijn onderduikervaringen in Treebeek en Jack Alderwereldt over zijn onderduik periode in Brunssum. Zondag 20 mei komt dr. Herman van Rens, gewezen huisarts in Beek, vertellen over zijn promotieonder zoek 'De Holocaust in Limburg'. Maandag 28 mei vertelt Eef Polak over de situatie bij de Ursulinen in Weert. Eef kwam na de oorlog tientallen jaren lang elke week op de fiets van Eindhoven naar Weert om overste Raphaëla te bezoeken, aan wie ze naar eigen zeggen "alles te danken heeft": haar leven, haar opleiding en kennis van etiquette. De lezingen zijn allen van 14.30 tot 17.00 uur. Voor de opening en de lezingencyclus dient u zich aan te melden. Aanmelden kan door een mail te sturen naar: erfgoedcluster@weert.nl. Dit kan tot de woensdag voorafgaand aan iedere lezing. 21 juni 2012 Dit jaar staat de ongebreidelde groei van informatie centraal tijdens het KBenP zomerevent. Binnen en buiten organisaties leidt deze ongebreidelde groei tot vernieuwde rollen, concepten en businessmodellen. In het hart van dit krachtenveld staat de uitdaging om continu deze informatie toepasbaar te maken door en voor uw organisatie. KBenP neemt u mee in een 'deep dive' op deze gebieden. Vier expertises staan centraal in dit event: social productivity; enterprise search; informatiemanagement 2.0; werken 3.0. Ook in 2012 vindt op dit event de Verkiezing informatieprofessional van het jaar plaats en wordt de PRISSMA-prijs uitgereikt. Deze prijs wordt jaarlijks toegekend aan de informatieprofessional die een aantoonbare bijdrage aan het werkveld levert: als persoon(lijkheid), met een visie of met een bewezen of bijzondere dienst. Het evenement is bedoeld voor directeuren, managers en vakprofessionals ICT, IM, Document Management, DIV/ Archief en I&A uit overheid, financiële en zakelijke dienstverlening. Archivarissen worden geconfronteerd met complexe vraagstukken in een voortdurend veranderende administratieve, juridische en technologische omgeving. De problemen hebben betrekking op het hele gebied van het archiefbeheer: professionalisering en veranderingen in het beroep van archivaris, professionele opleiding, beheersing van de juridische en technische middelen die productie van informatie beïnvloeden, behoud en verwerking, verspreiding en gebruik, kennis van de nationale en internationale administratieve omgeving, en de plaats van archivarissen in de informatiemaat schappij. Om deze vragen te beantwoor den organiseren het departement van de wetenschappelijke en technische opleiding van de direction générale des patrimoines en de interministeriële dienst van de Archives de France in 2012 de Conférence Internationale Superieure d'Archivistique (CISA - Internationale Conferentie voor Archief Management), die zal worden uitgevoerd in het Frans en het Engels. De conferentie heeft als thema gekregen 'The place of archives and the role of archivists in today's and tomorrow's societies'. De conferentie is bedoeld voor directeuren van archiefdiensten en ervaren archiefprofessionals, die hun vaardigheden en kennis met betrekking tot het management en de ontwikkelingen op het terrein wensen te perfectioneren. Info: http://www.mcm.asso.fr/site02/ courants/programme/conference-archi- vistique-2012.htm Locatie: Parijs Hoe archiefdiensten omgaan met openbaarheid, informatiebeveiliging en privacy is niet eenvoudig. Het digitaal delen van informatie gaat vlotter dan ooit tevoren en openheid lijkt vanzelf te spreken. De Archiefwet en de Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp) bieden een kader, de te volgen werkwijze verschilt per archiefdienst. De openbaar heid van informatie en de ordelijke toegang tot informatie worden bij archiefdiensten afgeremd door wettelijke eisen die de persoonlijke levenssfeer beschermen. Tussen archiefdiensten bestaan opmerkelijke verschillen in navolging van de wetgeving, van een uiterst strikte interpretatie tot een meer soepele omgang. De cursus '"In goede handen." Persoonsgegevens en de archiefdienst' verschaft de basiskennis voor het verantwoord omgaan met persoons gegevens van nog levende personen en met bijzondere persoonsgegevens. Er wordt gebruik gemaakt van voorbeelden uit de eigen praktijk. Na afloop is de deelnemer in staat om regels omtrent persoonsgegevens op te stellen voor de eigen archiefdienst, historisch centrum respectievelijk erfgoedinstelling. 36 2012 nummer 4

Archievenblad | 2012 | | pagina 36