Uitgelezen UT* ff**-"* Continue onderhandeling Geen toegangen II, L"l "J Ji. m 8 |fc Mij k 3hi^™ wm R. Polley (ed.), Anbietung von Unterla- gen öffentlicher Stellen an die Achive: Rechtslagen, Probleme, Lösungswege. Beitrage zu einem Workshop am 27.11.08 an der Archivschule Marburg. Veröffentlichungen der Archivschule Marburg 50 (Marburg 2011) ISBN 987-3-923833-37-5, 180 pp., 22,80. Gluren bij de buren, altijd leuk en leerzaam. Het houdt je een spiegel voor. Deze bundel, die een kijkje in de Duitse overbrengingspraktijk geeft, bevat een bijdrage over archiefrecht als schriftelijk examenvak bij de wetenschappelijk archiefopleiding (met de nadruk op de verhouding tot het bestuursrecht), een uiteenzetting over overbrenging van overheidsbescheiden in het algemeen, een artikel over de ontwikkeling van wetgeving op het gebied van digitale archivering, en vier afzonderlijke bijdragen over de overbrenging van specifieke archieven als de registers van de Burgerlijke Stand, notariële archieven, het kadaster en zorginstellingsarchieven. De nadruk ligt in de meeste bijdragen op het wettelijke kader. Overbrenging van overheidsarchieven naar Kommunal-, Landes- of Staatsarchive is in Duitsland in lang niet alle gevallen een uitgemaakte zaak, zo blijkt eigenlijk uit alle artikelen. De volwassenwording van de archiefwetgeving in de diverse deelstaten in de jaren negentig van de twintigste eeuw, die ook de verzwaring van het vak archiefrecht bij de opleiding op haar conto mag schrijven, wordt momenteel met kleine stapjes verzilverd. Archivarissen moeten het archiefrecht steeds op andere wetgeving bevechten en lijken voortdurend in onderhandeling. Als succes mag gelden de wijziging op de Wet op de Burgerlijke Stand, het Personenstandrechtreformgesetz, dat inging op 1 januari 2009. Tot op dat moment werden alle akten, teruggaand tot 1874, bij de Standesamter zelf bewaard. Raadpleging ervan was voorbehouden aan direct betrokkenen en hun afstammelingen in een rechte lijn, of anderen die een juridisch belang konden aantonen. Met ingang van de nieuwe wet worden de geboorte-, huwelijks-, en overlijdensregisters ouder dan respectievelijk 110, 80 en 30 jaar, overgebracht naar openbare archiefbewaarplaatsen. Ook voor de notariële archieven gloort hoop. Na tien jaar zware onderhandelingen door het archiefwezen met zowel de notarissen als de Landesjustizverwaltungen voor de regeling van overbrenging van notariële archieven, ziet het er nu toch naar uit dat het archiefwettelijk regiem erkend gaat worden. Het grootste pijnpunt werd gevormd door het feit dat de andere partijen aanvankelijk graag de staatsarchieven als goedkope opslagplaats hadden willen gebruiken zonder de archiefwetgeving van toepassing te laten zijn. Bij het Kadaster (Grundbuch) lijkt het omgekeerde het geval te zijn. Een wetswijziging uit 2009 die het elektronisch verwerken van kadastrale gegevens regelt, heeft in het voorbijgaan niet de Landesarchive maar de Grundbuchamter zelf aangewezen voor de blijvende bewaring van het Kadaster. Hiertegen zijn de archivarissen in het geweer gekomen maar dat pleit is nog lang niet beslecht. Verrassend vanuit Nederlands perspectief is dat in Duitsland een soort consensus bestaat dat je van overheidsinstellingen toch niet in redelijkheid kunt verwachten dat ze bij de archieven die ze overbrengen ook toegangen aanleveren. Immers, straks gaat de archivaris er toch verder uit selecteren en dan heeft de archiefvormer zijn inspanning voor niets geleverd. Dit impliceert dus selectie na overbrenging in plaats van daarvoor. Ook lijkt het erop dat de archivaris die selectie moet doen uitsluitend op grond van zijn deskundige inzichten, want ik las niets over wettelijke richtlijnen of centraal vastgestelde selectielijsten. De nieuwe overbrengingssuccessen betekenen dus ook een zware extra belasting voor de archiefinstellingen, die tegelijkertijd mensen moeten vrijmaken voor de advisering aan archiefvormers over de inrichting van digitale archiefsystemen. Hoewel het boek saai en onaantrekkelijk is vormgegeven, leest het toch bijzonder prettig omdat de bijdragen helder en duidelijk zijn geschreven. Een aanrader voor elke archivaris die zich bezighoudt met de verwerving van overheidsarchieven en eens verder dan zijn eigen achtertuin wil kijken. Floortje Tuinstra redacteur Archievenblad en vakspecialist Acquisitie en Inventarisatie bij Het Utrechts Archief. nummer 4 2012 35

Archievenblad | 2012 | | pagina 35