Toegankelijkheid Digitalisering Tips Rondleiding over een rondleiding Ontmoeting en verdieping bij de SNAAI scriptiemiddag (foto part. coll.). *>ai Harco onderzocht de digitale toeganke lijkheid in zijn Papier versus digitaal: een onderzoek naar het zoekproces van archiefgebruikers in het papieren en digitale toegangensysteem. Hij vertelde ons hoe hij een gebruikersonderzoek had uitgevoerd om het zoeken door archiefgebruikers, met een historische achtergrond, in de papieren inventaris en het digitale toegangensysteem te vergelijken. Opmerkelijk was zijn conclusie dat er geen groot verschil is, maar slechts een lichte voorkeur voor digitaal zoeken. De beste oplossing zou 'the best of both worlds' zijn, waarbij een inventaris a la Google doorzoekbaar is, maar ook altijd de structuur van de (papieren) inventaris behouden blijft. Bijvoorbeeld door een pdf van de inventaris beschikbaar te stellen; iets wat nog niet bij alle archiefinstellingen gebeurt. Dit mondde uit in een discussie tussen de geïnteresseerde aanwezigen, die dit een nuttig nieuw inzicht vonden. Bas bekeek de digitalisering van archieven vanuit zijn studie 'nieuwe media en digitale cultuur'. Archieven in Transitie. Een exploratief onderzoek naar de digitalisering van archieven was hiervan het resultaat. Hij was zich bewust geworden van de macht die archiefinstellingen hebben bij het bepalen wat van een collectie gedigitaliseerd wordt. Zo bepaalt in wezen de instelling waar de bezoeker (digitaal) toegang toe krijgt. Veel bezoekers zullen niet in de gaten hebben dat dit maar het topje van de ijsberg is. Zijn conclusie en aanbeveling was dan ook dat de gebruiker meer invloed zou moeten hebben op het selectiebeleid van archiefinstellingen aangaande digitalisering van archiefmateriaal; hij noemde dit de democratisering van het selectiebeleid. Dit moet niet verward worden met de mogelijkheden tot scanning on demand, zoals die bij sommige instellingen al worden toegepast. Hier staat wel degelijk de vraag van de gebruiker centraal, maar dit is geen structurele selectie. Bovendien draait dan vaak de gebruiker voor de kosten van het scannen op. Hierop ontstond een levendige discussie. Naast aansprekende presentaties hadden de net afgestudeerden ook enkele bruikbare tips voor de aanwezige studenten: - kies een onderwerp wat echt je interesse heeft - je gaat er tenslotte een halfjaar mee aan de slag - en baken het goed af; - wees je ervan bewust dat sommige onderzoeksmethoden (gebruikersonderzoek, afnemen van enquêtes of interviews) veel tijd in beslag nemen; - zorg dat iemand je feedback geeft, het liefst regelmatig, want dan word je gestimuleerd om te blijven schrijven. Opvallend was dat de aanleiding voor het spoedig afronden van de studie van de drie sprekers de langstudeerboete van de overheid was. Dit werkte als een effectieve stok achter de deur. De dag werd besloten door Christian van der Ven, die een rondleiding gaf over een rondleiding die hij kort geleden had gegeven in het kader van 'Verhalen in archieven'. Hij liet ons zien hoe hij de bezoekers kennis liet maken met de verhalen die liggen opgeslagen in archief, en hoe deze historische belevenissen als 'trigger' werkten voor het vertellen van hun eigen verhalen over hun verleden. Tot slot hebben we gezellig met elkaar gegeten en gedronken bij de culturele hotspot 'de Verkadefabriek'. Een goede manier om elkaar beter te leren kennen. Wil je de scripties of presentaties bekijken? Bezoek dan de website van SNAAI: www.kvan.nl/secties/snaai.php. Krista van Loon secretaris van SNAAI en adviseur historisch archief bij De Nederlandsche Bank. SNAAI'ers maken kennis met het BHIC (foto part. coll.). nummer 4 2012 29

Archievenblad | 2012 | | pagina 29