Nieuws KVAN Nieuws Open! KVAN-dagen 2012 Digitale archivering, toegankelijkheid en duurzaamheid KVAN SNAAI Lab Meer informatie Duurzaamheid Op 11 en 12 juni vindt in Middelburg de jaarlijkse conferentie van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen plaats. De KVAN-dagen worden georganiseerd in samen werking met het Zeeuws Archief. In de sfeervolle Stadsschouwburg staan professionals van binnen en buiten het archiefveld stil bij één van de kern begrippen in de archiefwereld: 'Open!'. De term 'open' komen we overal tegen en is voer voor veel discussies. Open staat voor openbaarheid, transparantie, verantwoording nemen, het stellen van grenzen, maar ook voor hergebruik van data, het integreren van datasystemen en voor zaken als openingstijden, samenwerking en kennisdeling. Tijdens deze prikkelende conferentie zullen twee sprekers van buiten het veld een keynote lezing verzorgen. Op maandag 11 juni trapt dr. Stine Jensen af met 'Privédomein of profiel: heeft er nog iemand behoefte aan privacy?'. Schrijfster en filosofe Jensen analyseert in recente publicaties een interessante tendens in de moderne informatie samenleving: de toenemende spanning tussen openheid en intimiteit. We luisteren mensen af, bespieden ze en hongeren naar intieme details. Intussen beschermen we onszelf door muren te bouwen en firewalls aan te leggen. Het is paradoxaal: hoe meer we ons afschermen voor gluurders en afluisteraars, hoe exhibitionistischer we tegelijkertijd worden. Sociale media zoals Twitter en Facebook lopen over van de zelfontboezemingen: 'Zie mij!'. Aan de hand van tal van voorbeelden uit de actualiteit wordt duidelijk dat de begrippen 'privé' en 'publiek', Dr. Stine Jensen (foto Vincent Mentzel). 'intimiteit' en 'intimidatie' dringend toe zijn aan vernieuwing. Prof. mr. dr. Mireille Hildebrandt, hoogleraar ICT en Rechtstaat aan de Radboud Universiteit Nijmegen, zal op dinsdag 12 juni een keynote lezing verzorgen, getiteld: 'Lezen op afstand? Kennis, macht en recht na de computationele wending'. Cyberspace is, aldus Hildebrandt, een ruimte geworden waar ieders handelingen permanent worden gevolgd, opgeslagen en doorzocht op patronen. Het verzamelen en analyseren van gebruikersinformatie door overheden en bedrijven bedreigt volgens Hildebrandt onze grondrechten, waardoor zaken als privacy, gegevens bescherming en het recht op gelijke behandeling op het spel staan. Het programma wordt geflankeerd door een activiteitenprogramma met stadswandelingen door het centrum van Middelburg, rondleidingen door monumentale gebouwen, een ontvangst bij de wethouder en een sfeervol congresdiner in het historisch Abdij complex. Voor de liefhebbers is er al op zondagavond 10 juni om 18.00 uur een ontvangst, met aansluitend een stadswandeling om Middelburg te verkennen en een pubquiz vol archivistische en Zeeuws-historische kennisvragen. Algemene informatie over de KVAN- dagen en het programma zijn te vinden op www.kvan.nl en op Twitter: http://twitter.com/KVANdagen (hashtag: #KVAN12). Krista van Loon Op 14 maart 2012 vond de jaarlijkse scriptiemiddag van SNAAI plaats, ditmaal bij het BHIC in 's-Hertogenbosch. Annemieke Adema (Archiefwetenschap, Universiteit van Amsterdam), Harco Gorter (Archiefwetenschap, Universiteit van Amsterdam) en Bas Bergervoet (Nieuwe Media en Digitale Cultuur, Universiteit van Utrecht) spraken over de scripties waarmee ze het afgelopen jaar zijn afgestudeerd. Het thema van de middag was 'digitaal'. Annemieke's scriptie Ten minste houdbaar tot: Tijdig samenwerken aan duurzame toegankelijkheid richtte zich op de aanpak van digitale duurzaamheid. Haar conclusies waren dat men zich altijd bewust moet zijn van digitale houdbaarheid van informatie-objecten. Duurzaamheid zal nooit eindig zijn, men zal altijd moeten blijven emuleren of migreren. Wees op tijd met je maatregelen: niet te vroeg (voordat er goede technieken zijn) of te laat (als er gegevens verloren zijn gegaan). Aan de hand van het negenvlaksmodel van Maes gaf Annemieke aan hoe belangrijk (en productief) het is om met de juiste personen om de tafel te gaan zitten om ervoor te zorgen dat passende maatregelen worden getroffen voor de digitale opslag en migratie van informatie-objecten. 28 2012 nummer 4

Archievenblad | 2012 | | pagina 28