veranderde met de duur van de vestiging: waren de organisaties en clubs aanvankelijk vooral een instrument om te overleven in de nieuwe omgeving, na verloop van tijd ontstonden er ook verenigingen die primair gericht waren op gezelligheid, sport en hobby. Weer een jaar later organiseerde DIVA met medewerking van het SAA de driedaagse cursus 'Werken aan het verwerven van cultureel erfgoed van migranten. Een cursus gericht op de praktijk'. Het SAA boog zich ook opnieuw over de praktijkervaring en de mogelijkheden voor een vervolgbeleid. Een interessant voorbeeld vormde de ontmoeting met een groep Chinese vrouwen. Zij bezochten in 2002 het SAA op uitnodiging voor een kennismakings gesprek. Zij spraken gebrekkig Nederlands, waardoor het voor ons moeilijk was te beoordelen of ze het bezoek de moeite waard vonden. Totdat ze oog in oog stonden met een selectie marktkaarten waarop Chinese Amsterdammers met naam en foto te zien waren. De reactie was er duidelijk een van enthousiasme en nieuwsgierigheid. 'Verborgen' materiaal Uitbouwen relatienetwerk De archiefgesprekken waren een uitvloeisel van de discussie over het diversiteitsbeleid van het SAA. Van de ruim 1950 archieven was zo goed als niets afkomstig van de verschillende groepen nieuwe Amsterdammers. De stand van zaken in Amsterdam bleek exemplarisch voor de rest van archievenland. De conferentie stelde dan ook het aanhoudende belang vast van het acquireren van dit soort archieven. Van de oude groepen migranten heeft het SAA wel veel verzameld. Over de geschiedenis van Portugese Joden, Armeniërs en Hugenoten is in het archief van alles te vinden. Zie daarvoor de website van Vijf Eeuwen Migratie1, dat fungeert als een portal. Van de diverse (religieuze) groepen in Amsterdam-Zuidoost, de tientallen bestaande migrantenorganisaties of Marokkaanse, Ghanese of Kaapverdiaanse ontmoetingscentra bleek bijna niets opgenomen. Bovendien dateert de multiculturele Amsterdamse gemeenschap al van langer geleden. Zonder extra inspanningen zou de geschiedenis van de stad hiaten gaan vertonen. verschillende activiteiten plaats. Eind 2002 hield de Universiteit van Amsterdam het congres 'Amsterdammer worden: migranten, hun organisaties en inburgering, 1600-2000'. De universiteitsbibliotheek organiseerde in dezelfde periode een tentoonstelling onder de titel 'Gedrukt in Amsterdam voor immigranten'. Aan de hand van gedrukt materiaal dat migranten produceerden, werd een impressie geboden van hun leven in de hoofdstad. Uit het drukwerk was af te leiden dat het doel van de groepsvorming In 2002 besloot het enthousiast geworden SAA een vervolg te geven aan het uitbouwen van het relatienetwerk. In datzelfde jaar vonden in de hoofdstad In zowel gemeentelijke als particuliere archieven is informatie over migranten te vinden, zoals in archieven van de diverse wijk(opbouw)organen. Ook de rijke collectie 'klein materiaal' bevat veel 'verborgen' materiaal van en over migranten. Vijfjaar Chinese School Kai Wah; Mary van der Made met enkele van haar leerlingen (coll. Mary van der Made). Kwakoe Festival 2005 (archief Podium Kwakoe). 24 2012 nummer 4

Archievenblad | 2012 | | pagina 24