Acquisitie migrantenerfgoed: ff n Ongeveer tien jaar geleden werd de noodklok geluid over het achterblijvende aandeel van migrantenerfgoed in onze museale en archiefinstellingen. Veel instellingen namen zich voor de achterstand in te halen. We zijn nu aangeland in 2012, een mooi moment om terug te blikken. In hoeverre is bijvoorbeeld mijn instelling, het Stadsarchief Amsterdam (SAA), erin geslaagd haar doelstellingen te realiseren? - maar 9 procent van de instellingen bleek een actief beleid te voeren om migranten als publieksgroep te bereiken; - zo'n 21 procent van de responderende archiefinstellingen beheerde dergelijke collecties; - slechts 16 procent gaf aan dat allochtone organisaties deel uitmaakten van het relatienetwerk van de archiefdienst; - meer dan 70 procent van de instellingen beschikte niet over voldoende expertise om een actief beleid te ontwikkelen. Cijfers die voor zich spraken en vroegen om actie. Bij genoemde conferentie wezen diverse sprekers op de noodzaak om ervoor te zorgen dat cultureel ft' PIT '71 193S 1337 Archiefgesprekken Het SAA wees op de mogelijkheden van zogeheten archiefgesprekken. Bijeenkomsten voor nieuwkomers in het SAA waarbij zij kennis konden maken met het archief en zelf konden ondervinden welke rol het archief speelt in de Amsterdamse samenleving. In 2000 maakten migranten bijna 40 procent uit van de Amsterdamse bevolking, die 170 verschillende nationaliteiten telde. Iedere nationaliteit kende ook weer elk een veelvoud aan eigen specifieke organisaties. Vanuit deze verscheidenheid wisten we circa 40 deelnemers te interesseren voor archiefgesprekken. De respons op de mailings aan migranten en hun organisaties bleek slecht. al In oktober 2001 organiseerde DIVA, de toenmalige Vereniging voor de Documentaire Informatievoorziening en het Archiefwezen, in samenwerking met het Centrum voor de Geschiedenis van Migranten de conferentie 'Archieven en het erfgoed van migranten'. Meer dan honderd archivarissen, migratiehistorici en vertegenwoordigers van migranten organisaties luisterden naar bijdragen van vak- en beroepsgenoten. Een enquête was verstuurd om een beeld te krijgen van de activiteiten van archiefinstellingen rondom het thema 'nieuwe Nederlanders'. Slechts de helft van het aantal verzonden formulieren kwam ingevuld terug. De resultaten: erfgoed ook van en voor migranten is. De verwachting was dat de belangstelling voor de eigen geschiedenis zou toenemen en dat te verwachten viel dat deze algemene belangstelling voor geschiedenis en eigen cultuur die van autochtone Nederlanders snel zou evenaren en zelfs zou voorbijgaan. Alle inwoners van Nederland werden geacht het recht te hebben op toegang tot het cultureel erfgoed. De onbekendheid en zelfs negatieve klank die archieven in de oren van veel migranten hadden, vormde een extra barrière. Archieven zijn niet zelden synoniem met onderdrukking en vervolging door de overheid in het land van herkomst. Openbaarheid van archieven is een verworvenheid die slechts voor een beperkt aantal landen gold en nog steeds geldt. Vertrouwen opbouwen bij het creëren van een relatienetwerk van individuele migranten en hun organisaties, was dan ook essentieel. Gebruik maken van de plaatselijke ervaringen en op basis daarvan komen tot een landelijke inventarisatie, zou kunnen helpen bij een professionele aanpak van acquisitie, beheer en presentatie van migrantenerfgoed. Operagroep Yim Kwam Fong, (coll. Mary van der Made). nummer 4 2012 23

Archievenblad | 2012 | | pagina 23