r Digital humanities Het belang van waardering Naarmate de informatie huishouding in omvang en complexiteit toeneemt, neemt ook het belang toe van expliciete waardering in alle archivistische processen. Noten niet alleen de archiefbeschrijvingen zelf, maar ook beschrijvingselementen uit bovenliggende niveaus te presenteren. De dissertatie van Zhang is vorig jaar door Ivo Zandhuis in het Archievenblad besproken.7 Sinds 2011 is digitale toegankelijkheid het centrale thema in het onderzoek, niet alleen binnen Archief- en Informatiewetenschap maar binnen de hele Faculteit der Geestesweten schappen. Digital humanities werd vorig jaar door de faculteit tot een van haar onderzoeksspeerpunten gepromoveerd. Dit speerpunt moet een sterke oriëntatie krijgen op de buitenwereld: bij projecten die binnen dit kader worden uitgevoerd moeten externe partners betrokken zijn. Binnen de drie speerpunten zijn drie zwaartepunten gedefinieerd, waarvan 'cultureel erfgoed en digitale ontsluiting' er één is. De komende vijf jaar investeert de faculteit in dit zwaartepunt vier miljoen euro. Daarvan worden vooral onderzoekers betaald, onder wie een onderzoeksleider, drie postdocs, twee promovendi, één universitair hoofddocent en een profilerings hoogleraar. Het onderzoek dat onder dit speerpunt valt zal worden gericht op de mogelijkheden die erfgoed mensen biedt om zich met een gemeen schappelijk verleden te identificeren. Digitale ontsluiting van erfgoed is in dat proces een essentiële schakel, omdat die identificatie vooral via het internet plaatsvindt. In het onderzoeks programma staan drie vragen centraal: - wat is de relatie tussen contemporaine percepties van materieel cultureel erfgoed en veranderende opvattingen over conservering en restauratie?; - wat is de functie van cultureel erfgoed in het dynamische proces van identificatie met de stedelijke en (supra)nationale omgeving?; - hoe kunnen we de wetenschappelijke kennis over deze processen via digitale technieken vergroten en op interactieve wijze ontsluiten?. Het programma moet nieuwe inzichten opleveren in de historische en contem poraine functie van erfgoed en in daarmee verbonden culturele processen, en een belangrijke inhoudelijke impuls geven aan innovatieve, digitale methoden van ontsluiting en presentatie.8 Onlangs zijn erfgoedinstellingen die mee willen werken aan het onderzoek via de website van DEN en de Informatieprofessional opgeroepen zich aan te melden.9 Trilce Navarrete, contactpersoon en collega van Culturele Informatiewetenschap, is overstroomd met aanmeldingen, ook van archief instellingen. Zij organiseert seminars waar onderzoekers en externe belangstellenden over projecten kunnen brainstormen en zal op 25 oktober aanstaande, speciaal voor het archiefveld, een seminar organiseren. Begin maart heeft de commissie die het Platform moest adviseren over gezamenlijke onderzoeksprioriteiten aan haar opdrachtgevers voorgesteld om waardering van archieven tot het centrale thema van de onderzoeks agenda voor de komende jaren te maken. Naarmate de informatiehuis houding in omvang en complexiteit toeneemt, neemt ook het belang toe van expliciete waardering in alle archivistische processen. Waardering is de enige manier om in een groeiende informatiestroom betekenisvolle informatie te kunnen vinden en te kunnen gebruiken. Volgens de commissie vullen de samenwerkende instellingen elkaar in de verschillende invalshoeken die zij voor onderwijs en onderzoek kiezen, wat de waardering van archief betreft, goed aan. Het Platform heeft dit voorstel overgenomen en de commissie gevraagd het verder uit te werken, en daarbij - met het oog op het onderzoeksspeerpunt van de UvA - de relatie tussen waardering en digitale toegankelijkheid te leggen. Zoals de commissie zelf ook consta teerde, zijn vrijwel alle belangrijke archivistische vraagstukken ook waarderingsvraagstukken, dus niet alleen selectie en acquisitie, openbaar heid, restauratie en conservering, maar ook de mate en vorm van toegankelijk heid. Waardering is een belangrijk proces voor archivarissen die archieven digitaal ontsluiten, maar ook voor degenen die archieven als historische bron gebruiken. Onderzoek naar digitale toegankelijkheid zal zich ook moeten bezighouden met de manier waarop gebruikers informatie waarderen die hun op archiefwebsites wordt aangeboden en op hulpmiddelen die archivarissen moeten ontwikkelen om hen daarbij te ondersteunen. Suggesties van archiefinstellingen voor mogelijke onderzoeksprojecten op dit gebied of voor vormen van samenwerking bij het uitvoeren van dergelijke projecten, worden met belangstelling tegemoet gezien. 1 Sandy Marijnissen, '"Bibliothecarissen en archivarissen moeten digitale specialisten worden." Ewoud Sanders biedt Eerste Hulp bij e-onderzoek' in: NAB 116 (2012) 2, 19-22. 2 Het gaat hierbij niet alleen om multinationals. Veel Nederlandse archiefinstellingen hebben de toegankelijkheid van hun archieven deels in handen gelegd van De Ree (Archieven.nl). 3 Sandy Marijnissen, '"Bibliothecarissen en archivarissen moeten digitale specialisten worden." Ewoud Sanders biedt Eerste Hulp bij e-onderzoek'. 4 Vooral in de VS en Canada, maar ook in Nederland: Henrieke Wubs en Frank Huysmans, Snuffelen graven. Over doelgroepen van digitaal toegankelijke archieven, Den Haag, SCP, 2006. 5 Marijn Koolen, The Meaning of Structure: the Value of Link Evidence for Information Retrieval, Amsterdam, 2011. 6 Junte Zhang, System Evaluation of Archival Description and Access, Amsterdam, 2011. 7 NAB 115 (2011) nr. 9, 31. 8 Voorstel Onderzoekszwaartepunt 2011 Faculteit der Geestesweten schappen 9 www.informatieprofessional.nl/ nieuws/9070.html. Theo Thomassen hoogleraar Archiefwetenschap aan de Faculteit der Geesteswetenschappen van de Universiteit van Amsterdam (UvA). 22 2012 nummer 4

Archievenblad | 2012 | | pagina 22