Waardering en digitale als toegankelijkheid onderzoeksspeerpunt XRC IIANDELSIÏLAD deYol kskrant De toegankelijkheid van archieven is in de laatste decennia sterk gecommercialiseerd. De manier waarop archieven kunnen worden geraadpleegd, wordt tegenwoordig in belangrijke mate door grote internetmultinationals als Google bepaald. Het is voor de integriteit van archieven en de kwaliteit van het archiefonderzoek van belang dat archivarissen zich bezinnen op het heroveren van hun eigen ontsluitingsdomein. Om vast te stellen op welke manier dat zou kunnen, is veel onderzoek nodig. De drie samenwerkende archiefopleidingen in Amsterdam ontwikkelen een gemeenschappelijk onderzoeksprogramma waarin de ontsluiting van digitaal erfgoed een hoofdthema is. ommercialisering kan met iedereen worden gedeeld. Aan informatiebemiddeling in de klassieke vorm heeft men nauwelijks behoefte meer, wel aan hulpmiddelen om in een overvloed aan digitale informatie effectief te zoeken en om de gevonden informatie vanuit de eigen informatie behoefte te waarderen en er een rangorde in aan te brengen. De traditionele informatiebemiddelaars moeten zich bij het waarderen, selecteren en presenteren van informatie aanpassen aan de eisen die het internet als dominante omgeving voor informatie-amusement en kennisproductie stelt. Die eisen worden in belangrijke mate gedicteerd door multinationals als Google, Microsoft, Yahoo, Facebook en andere commerciële informatiebemiddelaars. Het begint er al mee dat archiefinstellingen die de informatie op hun websites toegankelijk willen maken voor het grote publiek, ervoor moeten zorgen dat die websites met de algemene zoekmachines doorzoekbaar zijn. En zover zijn de archiefinstellingen nog lang niet 19 Theo Thomassen I In hun traditionele habitat zijn krantenredacties, boekhandelaren, bibliothecarissen, documentalisten en archivarissen onmisbare bemiddelaars tussen informatieproducenten en informatiegebruikers. Zij hebben de verantwoordelijke taak om informatie op inhoud, kwaliteit en diversiteit te waarderen, te selecteren en te organiseren. Ze leveren hun klanten niet alleen de informatie waar ze om vragen, maar ook informatie van meer algemeen belang. Klanten krijgen de informatie die voor hen direct relevant is, maar ook de bredere context van die informatie. Zo lezen zij in de krant ook nieuws en commentaren waar zij niet direct om verlegen zitten, vinden zij in de bibliotheek boeken die ze niet zoeken en worden zij in archieven in contact gebracht met stukken waar zij helemaal niet naar op zoek zijn. Krantenredacties, boekhandelaren, bibliothecarissen, documentalisten en archivarissen sturen het aanbod en de vraag volgens hun eigen professionele inzichten en verantwoorden de keuzes die ze daarbij maken. Die traditionele habitat waarin experts informatie pas na zorgvuldige weging en contextualisering aan een algemeen publiek aanbieden, is snel aan het verdwijnen. Informatieproducenten en consumenten hebben op het internet direct contact met elkaar en wisselen daarbij voortdurend van rol. Inhoudelijke kennis is voor iedereen beschikbaar en "De traditionele informatiebemiddelaars moeten zich bij het waarderen, selecteren en presenteren van informatie aanpassen aan de eisen die het internet als dominante omgeving voor informatie amusement en kennisproductie stelt" (ill. Wikimedia Commons). nummer 4 2012

Archievenblad | 2012 | | pagina 19